Z rządowego programu „Czyste powietrze” oraz „Ciepłe mieszkanie” - miejskiego programu, mogli otrzymać dofinansowanie w 100 procentach pokrywające koszty ich inwestycji w ekologię.

– Od 15 lipca do 2 sierpnia trwał nabór wniosków do miejskiego programu wymiany pieców węglowych. Miasto przeznaczyło na to 2 mln zł. Wpłynęło 46 wniosków na kwotę 120 tysięcy złotych - informuje Dawid Zakrzewski, wiceprezydent miasta.

Miasto planowało drugą turę naboru wniosków we wrześniu tego roku.

A co z rządowym programem?

28 listopada FOŚiGW podjął decyzję o wstrzymaniu przyjmowania nowych wniosków w programie „Czyste powietrze”.

- Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zawiesza przyjmowanie nowych wniosków w programie „Czyste powietrze” — poinformowała Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes Funduszu i dodała, że zawieszenie jest „chwilowe”, ponieważ cały program wymaga reformy.

W oświadczeniu napisano: „Program Czyste powietrze przejęliśmy po poprzednikach z niską efektywnością i dużą liczbą nadużyć. Dlatego w tym roku skupiliśmy się na jego naprawie.

Jego celem jest poprawa jakości powietrza, ale także musimy ochronić przed nieuczciwymi wykonawcami i pośrednikami Polki i Polaków, by nie narazić ich na konieczność zwrotu dotacji”.

Wiceprezes Funduszu Robert Gajda wyjaśnił, że reforma „Czystego powietrza” ma przede wszystkim za zadanie ukrócić zawyżanie kosztów jednostkowych. Wprowadzone np. zostaną maksymalne ceny dla poszczególnych elementów, na które można otrzymać dotacje.

Nowa edycja programu „Czyste powietrze” ma się pojawić w pierwszym kwartale 2025 r. Zapewniono, że wszystkie dotychczas złożone wnioski zostaną rozpatrzone, a do Funduszu trafiło ich w sumie ponad milion na około 37 mld zł.

Co to znaczy dla pabianiczan, pytamy wiceprezydenta Dawida Zakrzewskiego?

– Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zawiesił program „Czyste powietrze”, ale nadal będą wypłaty dotacji na wnioski, które już zostały zakwalifikowane, a dotychczas złożone wnioski zostaną rozpatrzone. Przez ten czas, kiedy ten program będzie wstrzymany, mają trwać w Funduszu prace związane z modyfikacją jego zasad, by na wiosnę 2025 roku program został przywrócony.

Natomiast my jako miasto przygotowujemy się do drugiej edycji miejskiego programu wymiany pieców. Będziemy w okresie zimowym pracować nad zasadami i regułami naboru wniosków oraz wartości dotacji w zależności od tego, jakie nowe źródło ogrzewania mieszkańcy wybiorą.

I będziemy na bieżąco rozmawiać z Funduszem na temat nowych zasad „Czystego powietrza”, by nasz miejski program dostosować do rządowego. Założeniem miejskiego programu jest to, żeby uzupełniał „Czyste powietrze” i „Ciepłe mieszkanie”. Tak, żeby mieszkaniec ponosił jak najmniejszy koszt wymiany pieców.