Nawet rządzący zachęcają do przykręcania kaloryferów, aby nie doznać szoku, odbierając rachunek za ciepło.
Nie wszyscy jednak tak myślą. Po Polsce rozeszła się wieść o pewnej gdyniance, która za zakręcanie własnych kaloryferów została ukarana przez spółdzielnię mieszkaniową grzywną. Dlaczego? W serwisie trojmiasto.pl gdynianka ujawniła, że dostała 500 zł kary za zbyt niskie zużycie ciepła w swoim mieszkaniu. Karę nałożyła spółdzielnia mieszkaniowa Posejdon.
Pani ta przed wyjściem do pracy systematycznie wyłączała ogrzewanie, aby zaoszczędzić. Miała zimne kaloryfery, ale temperatura w jej mieszkaniu nie spadała, jak mówiła, poniżej 19 stopni Celsjusza. Licznik na jej kaloryferach sprawdzali fachowcy ze spółdzielni i dzia-łał prawidłowo. Faktycznie, w porównaniu z sąsiadami ona zużywała stosunkowo mało ciepła.
Kobieta stwierdziła, że karanie ludzi za oszczędzanie ogrzewania może negatywnie wpłynąć na kolejne osoby i odstraszyć je od zaciskania pasa. Dodała, że w dobie kryzysu energetycznego jesteśmy przecież namawiani do ograniczania zużycia ciepła.
Dlaczego została ukarana?
Okazuje się, że zbyt niska temperatura w jednym z mieszkań sprawia, że tracą pozostali lokatorzy. Spółdzielnia mieszkaniowa Posejdon zwraca uwagę na fakt, że temperatura w mieszkaniu nie może spadać poniżej 16 stopni Celsjusza, ponieważ mieszkanie to wychładza wtedy ściany i stropy sąsiadów. Sąsiedzi „zimnego mieszkania” muszą wtedy podkręcać własne kaloryfer y, a to z kolei niesprawiedliwie podwyższa ich rachunki.
Jak jest w Pabianickiej Spółdzielni Mieszkaniowej?
Do PSM trafiło pismo od lokatorki, która zakwestionowała rachunek za ciepło. Pani ta twierdzi, że w sezonie grzewczym nie mieszka w bloku. Zakręca kaloryfery i opuszcza mieszkanie na kilka miesięcy. Dziwi się więc, dlaczego musi płacić rachunek za ogrzewanie, skoro z niego nie korzysta.
– To że pani wyłączyła ogrzewanie, nie świadczy o tym, że nie pobiera ciepła – twierdzi Sławomir Urbańczyk, przedstawiciel PSM do kontaktów z prasą. – System sterowania ogrzewaniem ustawiony jest tak, że gdy na dworze temperatura spada poniżej +15 st. C, centralne włącza się automatycznie. Nawet skręcenie zaworu przy kaloryferze na „dwójkę” nie odcina całkowicie dopływu ciepła do mieszkania. Automat dba, by temperatura w poszczególnych mieszkaniach nie spadała w sezonie poniżej +16 stopni.
System ustawiono tak, by nie było wykorzystywania sąsiadów do ogrzewania własnego mieszkania, a także by grzyb, pleśń i wilgoć nie narobiły szkód. Oszczędny lokator nie wykorzystuje sąsiadów, a płaci za swoje +16 stopni.
Inny spółdzielca skarży się na gorące kaloryfery na klatce schodowej: „W blokach na Bugaju w Administracji nr 5 spółdzielnia zrobiła takie udogodnienie, że rozkręciła grzejniki na klatce schodowej, zabrała głowice i założyła pseudoplomby. Brak głowicy powoduje grzanie non stop, ponieważ nie zamyka się zaworu i na klatce mamy +25 st., a otwarcie okien z zamiarem przewietrzenia mija się z celem, ponieważ to całe ciepło pójdzie do kosztów wspólnych. Chyba ktoś takiego ruchu nie przemyślał”.
– Cieszy fakt, że spółdzielcy czują, że ciepło się marnuje. W całej spółdzielni prowadzimy akcję oszczędzania. Zakręcamy grzejniki na korytarzach klatek schodowych. Są plany założenia zaworów na wszystkie grzejniki. Będziemy też sukcesywnie wymieniać okna w ramach termomodernizacji – wyjaśnia Urbańczyk.
Komentarze do artykułu: Kary za oszczędzanie na ogrzewaniu?
Nasi internauci napisali 10 komentarzy
komentarz dodano: 2022-10-26 20:51:35
komentarz dodano: 2022-10-25 19:20:43
komentarz dodano: 2022-10-24 16:19:03
Daj mi wyjaśnienie :
- Dunfosy przy skręceniu na maxa opierają się "zapadką-blokadką", ~1 cm dalej od 2-ki... Jaką ma wtedy kaloryfer?!
- dałeś tu działanie reg. temp. Dunfos! Podaj mi konstrukcję reg. temp. Hertz ciut inny ale zasada ta sama, i jest "szczuplejszy od buły Dunfosa. Czy ja mam ci go podać...? Czekam niecierpliwie...
Powtarzam JA CHCĘ MIEĆ MOŻLIWOŚ BEZPIECZNEJ TEMPERATURY W DOMU 10 °C !!!
aaa. w sypielce "niniwersalnej" z Hertzem ostawiam na * na noc (10...Savonarola... aleś sobie wybrał ksywkę... Noooo ale dobra! Po raz kolejny dałeś pełen wykład o systemie grzewczym w PSM. Jesteś jej pracownikiem?... nie ma sprawy. Ale to dobrze, że PSM nowoczesny, temperaturowy system elektroniczny panujący nad dostawą "czynnnika grzewczego" do poszczególnego bloku. Doooobrze! Ale ja nie o tym! Wpakowali mi dwa durne, rozrzutne dla MNIE Dufosy, które dbają o ciepło lokatorów za moimi ścianami, którzy w mieszkaniu lubią temp. jak w oranżerii!!!? I ja mam z tego powodu im dopłacać...?... Bo w drugiej połowie grudnia wylatuję na 2 tygodnie, od lat do ciepłych krajów i skręcam wszystkie zawory do oporu! na czas mojej nieobecności.
Daj mi wyjaśnienie :
- Dunfosy przy skręceniu na maxa opierają się "zapadką-blokadką", ~1 cm dalej od 2-ki... Jaką ma wtedy kaloryfer?!
- dałeś tu działanie reg. temp. Dunfos! Podaj mi konstrukcję reg. temp. Hertz ciut inny ale zasada ta sama, i jest "szczuplejszy od buły Dunfosa. Czy ja mam ci go podać...? Czekam niecierpliwie...
Powtarzam JA CHCĘ MIEĆ MOŻLIWOŚ BEZPIECZNEJ TEMPERATURY W DOMU 10 °C iiii otwieram w pionie wąskie skrzydło okna na 2-gą zapadkę w w "regulatorze" odchylenia! I ścianę "somsiada" mam w.....
komentarz dodano: 2022-10-24 11:49:09
Głowica termostatyczna wyposażona jest tzw. mieszek sprężysty, który może być wypełniony woskiem, cieczą lub gazem.
Każde z tych mediów, pod wpływem temperatury, ulega rozprężaniu lub sprężaniu.
Zjawiska te są przenoszone na trzpień zaworu termostatycznego, który reguluje położenie grzybka w zaworze.
Tak więc, wysoka temperatura panująca w pomieszczeniu, powoduje rozszerzanie się medium znajdującego się w mieszku i tym samym trzpień dociska grzybek - przepływ wody do grzejnika zostanie ograniczony.
W przypadku spadku temperatury otoczenia poniżej temperatury nastawionej, medium się skurczy, trzpień uniesie grzybek do góry i przepływ wody do grzejnika się zwiększy.
Poszczególnym nastawom na głowicy przy grzejniku odpowiadają
>< określone temperatury.
Najczęściej stosowane jest następujące oznakowanie:
• 2 - temp. ok. 16°C, +
• 3 - temp. ok. 20°C, +
• 4 - temp. ok. 22°C, +
• 5 - temp. ok. 24°C, +
Jeśli temperatura w pomieszczeniu przy danej nastawie osiągnie powyższą wielkość, grzejnik zacznie stygnąć - (od dołu grzejnika). Gdy w temperatura spadnie grzejnik zacznie robić się ponownie ciepły - (od góry grzejnika )
„Pogodówka”
Regulacja pogodowa w układach ciepłowniczych
Jak to działa?
Regulator pogodowy odbiera sygnał z czujnika temperatury zewnętrznej umieszczonego po zacienionej stronie budynku.
W zasobach PSM regulator pogodowy wyłącza całkowicie dopływ czynnika grzewczego do instalacji centralnego ogrzewania w budynku
gdy temperatura na zewnątrz wzrośnie do 14°-15° Celsjusza
Czujnik ten rejestruje temperaturę rzeczywistą; pod wpływem jego sygnałów regulator elektroniczny koryguje ilość dostarczanej energii cieplnej (tj. temperaturę zasilania), w celu dostosowania pracującego układu do nowych warunków.
Regulator dostosowuje również dostawę ciepła do grzejników, zapewniając stałą temperaturę pomieszczeń.
Dlatego użytkownik nawet nie zauważy, że pogoda na zewnątrz zmienia się, bowiem odczuwać będzie zawsze tą samą temperaturę i poziom komfortu.
Zaopatrzenie budynków w ciepło jest optymalne wtedy, gdy zaspokaja zapotrzebowanie
i nie przekracza go. Inteligentny regulator elektroniczny z regulacją pogodową zainstalowany
w układzie ogrzewania może aktywnie dostosowywać dostawę energii cielnej, utrzymując ją dokładnie na wymaganym poziomie przez wykrywanie zmian warunków pogodowych na zewnątrz.
Natomiast układ ogrzewania bez regulacji pogodowej reaguje tylko na bieżącą temperaturę wnętrza, a tym samym reaguje z opóźnieniem na zmiany temperatury na zewnątrz. Wpływa
to negatywnie na komfort użytkownika i efektywność energetyczną.
komentarz dodano: 2022-10-24 08:57:14
- wygląda na to, że PSM bardziej dba o ciepłolubnycch lokatorów - znam takich którzy w mieszkaniach mają 25 - 27° C, niż o "eskimosów" i często wyjeżdżających podróżników - oszczędnych!
- Wygląda to też na dbanie o coraz wyższe rachunki za dostarczanie ciepła!
- wejście na niektóre klatki to horror w saunie.
- zmieniono mi dwa regulatory kaloryferów na "systemowe" Dunfosy - na obrazku. Gdybym wiedział co to, to niezgodziłbym na taki "luksus", ale pozostałbym przy starych, austryjackich Hertz`ach. One miały * z najniższą tem. 10° C - tak jak się należy. Kiedyś standardem było 6° C! Został mi się taki w małym pokoju - trudno dostępny. Hertz`e lubiły się raz na rok zaciąć w pozycji "zamknięty" . Fachowcy nie potrafili uruchomić, więc nauczyłem się to robić. Pokojowy uruchomiłem w 5 7 minut i spokój na cały sezon. Wystarczy znać ideę i prostą konstrukcję regulatora i oszczędnoś ma się "na kaloryferze".. i na ręce z portfelem.
komentarz dodano: 2022-10-24 05:59:36
komentarz dodano: 2022-10-22 19:46:49
komentarz dodano: 2022-10-22 17:15:36
komentarz dodano: 2022-10-22 16:04:06
komentarz dodano: 2022-10-22 11:46:04