W tegorocznej edycji zmienia się formuła mapki. Będzie wspominać i wskazywać miejsce spoczynku zasłużonych pabianiczan zmarłych w ostatnich 3 latach.
- W tym roku mapki będziemy rozdawać zarówno w piątek 1 listopada, jak i w sobotę 2 listopada. Przygotowaliśmy ponad tysiąc sztuk naszej publikacji. Będą rozdawać je członkowie naszej organizacji w godzinach porannych oraz w południe. Serdecznie zachęcamy do skorzystania z mapki i zapoznania się z biogramami zasłużonych – mówi Michał Michalski z pabianickiej Platformy Obywatelskiej, organizator tegorocznej akcji.
W mapce znajdziemy miejsca spoczynku między innymi byłego prezydenta miasta Radosława Januszkiewicza, sekretarza miasta i powiatu Karola Klimka, nauczyciela Jerzego Frachowicza, a także muzyka Grzegorza Małolepszego.
Tegoroczna edycja mapki jest również dostępna on-line. Będzie można pobrać ją poprzez fejsbuka pabianickiej Platformy – „PO Pabianice” oraz przez kod QR umieszczony w papierowej wersji publikacji.
1. Grzegorz Małolepszy - muzyk. Zmarł 9 lutego 2021 r. Miał 67 lat. Artysta, muzyk, instrumentalista. Od 1985 roku związany z Miejskim Ośrodkiem Kultury. Miał średnie wykształcenie medyczne i chemiczne, ale muzykę kochał najbardziej. Ukończył szkołę muzyczną w Pabianicach w klasie klarnetu i kontrabasu, grał na gitarze i mandolinie. Tańczył w zespole pieśni i tańca. Jako 13-latek założył zespół muzyczny. Był instruktorem w MOK-u. Jego oczkiem w głowie była kapela Dobrzanie. To on wymyślił zespół „Gitarzyści po 40.”, koncerty noworoczne, zaduszki jazzowe i festiwal Rock Master oraz spotkania „dinozaurów rocka”.
2. Czesław Czajka - druh ochotnik z OSP Pabianice. Zmarł 2 lutego 2022 r. Służył w straży w pabianickiej „żarówce”, od 1993 w KM PSP w Łodzi. Odznaczony medalem honorowym im. Bolesława Chomicza.
3. Jerzy Frachowicz - nauczyciel. Zmarł 30 czerwca 2022 r. Dyrektor w SP 8 i wicedyrektor w I LO. Uczył historii i przysposobienia obronnego.
4. Stefan Habura - wieloletni zawodnik drużyny hokejowej i piłkarskiej pabianickiego towarzystwa cyklistów, najstarszy działacz PTC. Zm. 05.05.2021 r.
5. Rafał Dzwonnik - policjant odznaczony srebrnym medalem za długoletnią służbę przez prezydenta Polski. Społecznik. Zm. w 2021 r.
6. Andrzej Nicze - muzyk (skrzypek), młodszy brat Karola - pianisty. Zmarł 6 listopada 2021 r. Był koncertmistrzem w orkiestrze Henryka Debicha. Ukończył pabianicką szkołę muzyczną.
7. Ewa Kaleta (z domu Szałecka) - absolwentka SP 1 oraz II LO w Pabianicach. Dziennikarka, prezes przedsiębiorstwa wydawniczego Pavox i redaktor naczelna „Nowego Życia Pabianic”. Zm. 25.09.2021 r.
8. Andrzej Mik - pedagog i harcerz. Zmarł 12 listopada 2021 r. Od 1989 r. pracował w SP nr 3. Uczył techniki. W „mechaniku” i „siedemnastce” prowadził lekcje fizyki. W „trójce” przyczynił się do powstania świetlicy terapeutycznej, prowadził też drużynę harcerską. W latach 70. brał udział w harcerskiej „Operacji Bieszczady 40”. Otrzymał medal KEN.
9. Marek Ostojski - nauczyciel, dyrektor SP 16. Zmarł 22 kwietnia 2022 r. 43 lata przepracował w „szesnastce”. Był radnym miejskim i członkiem zarządu miasta, był radnym powiatowym.
10. Radosław Januszkiewicz - prezydent Pabianic, radny miejski, honorowy obywatel Pabianic. Zmarł 3 stycznia 2022 r. Dyrektor RPGKIM. Był jednym z pomysłodawców budowy pomnika Legionisty.
11. Karol Klimek - pełnił w mieście wiele funkcji administracyjnych. Był sekretarzem miasta oraz powiatu, pełnił funkcję dyrektora szpitala, był komendantem hufca ZHP oraz prezesem klubu koszykówki kobiecej, za najlepszych jego czasów. Zmarł 17 lutego 2023 r.
Komentarze do artykułu: 19. edycja Mapki Pabianickich Cmentarzy
Nasi internauci napisali 2 komentarzy
komentarz dodano: 2024-10-31 08:24:48
komentarz dodano: 2024-10-30 19:32:12
cialo to tylko kombinezon ktore zycie juz porzucilo....przeceirz to proste i smieszne ....mlodzi juz to ogarnęli ....no ale biznes jest t biznes