Jak ustalili policjanci około 14.30 mężczyzna wybrał się na grzyby. Nie miał ze sobą telefonu komórkowego. Mimo długiego upływu czasu i zmroku mężczyzna nie powrócił do miejsca zamieszkania. Zaniepokojona sytuacją małżonka zawiadomiła stróżów prawa.

Pabianicka policja natychmiast przystąpiła do akcji. Komendant Powiatowy Policji w Pabianicach ogłosił alarm dla funkcjonariuszy jednostki. Na miejsce przyjechali policjanci, przewodnik z psem tropiącym, strażacy ochotnicy z Dłutowa, Ślądkowic, Tążewy, Pawlikowic i Rydzyn. Po kilku godzinach poszukiwań w okolicznych terenach leśnych, około godziny 1.00 w nocy dzielnicowi z Pabianic wraz kierownikiem rewiru dzielnicowych zauważyli na skraju lasu między Ślądkowicami a Mierzączką Dużą mężczyznę odpowiadającego rysopisowi zaginionego. Odnaleziony był wyczerpany i słaby. Z jego relacji wynikało, że zasłabł w lesie, a gdy się ocknął było już ciemno. Szukał drogi powrotnej.  Mężczyzna został przekazany pod opiekę ratowników medycznych.

- Był przytomny, w kontakcie logiczno-słownym – mówi st. kpt. Michał Kuśmirowski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pabianicach. - Na nic się nie uskarżał.

Mężczyzna został jednak przewieziony do pabianickiego centrum medycznego w celu wykonania dodatkowych badań.

W akcji wzięło udział ponad 50 osób - w tym 33 strażaków i 25 policjantów z psem policyjnym. Przeszukano około 10 hektarów lasu.

Sezon na grzyby w pełni. Noc spędzona w lesie to jednak mało atrakcyjny scenariusz, ale prawdopodobny gdy zbyt daleko odejdziemy w poszukiwaniu wymarzonych prawdziwków. Podobnych zgłoszeń nie brakuje w całym kraju. Warto zatem zachować ostrożność i trzymać się znajomych tras i lasów.

 

Oto kilku zasadach bezpieczeństwa w czasie grzybobrania:

Starajmy się nie wybierać do lasu w pojedynkę. Jeśli jednak zdarzy się, że idziemy sami, nasi bliscy powinni wiedzieć, gdzie się znajdujemy, podajmy im też przybliżony czas powrotu,

jeśli wybieramy się do lasu w towarzystwie, nie oddalajmy się od tych osób, pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym,

kiedy rezygnujemy z grzybobrania, poinformujmy o tym osoby, z którymi jesteśmy oraz kogoś z bliskich,

kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, elementy charakterystyczne w danym terenie, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy,

zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy oraz latarkę, które w momencie zagubienia w lesie mogą okazać się bardzo pomocne,

pamiętajmy, że elementy odblaskowe i jasny strój mogą okazać się bardzo pomocne w razie akcji poszukiwawczej,

jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od swoich pojazdów, stacji czy przystanków,

Wybierajmy wczesną porę dnia na wędrówkę po lesie. Okres kończącego się lata i początek jesieni to czas, kiedy w nocy temperatura jest niska i może być zagrożone nasze życie lub zdrowie.