Warunki do otrzymania dopłaty 

Aby uzyskać dopłatę wystarczy spełnić zaledwie kilka warunków. Podstawą jest oczywiście zaniżony kosztorys naprawy pojazdu. Najczęściej stosowanym trikiem jest uwzględnienie części zamiennych zamiast oryginalnych. Nierzadko ubezpieczyciele stosują zbyt niskie stawki za roboczogodzinę. 

Kolejnym warunkiem jest brak zawarcia ugody z ubezpieczycielem. Ugoda zamyka osobie poszkodowanej drogę do jakichkolwiek roszczeń. Warto zwracać uwagę na próby telefonicznego zawarcia ugody przez towarzystwo ubezpieczeniowe. 

Dopłatę do odszkodowania z OC można uzyskać tylko w momencie, gdy od wydania decyzji o wypłacie świadczenia nie minęły jeszcze 3 lata. Po tym okresie uzyskanie dopłaty nie jest możliwe z uwagi na przedawnienie roszczeń. 

Kosztorys naprawy - na co zwrócić uwagę? 

Najczęściej spotykanym trikiem jest ujęcie w kosztorysie naprawy pojazdu części zamiennych. Tymczasem w przypadku, gdy przed kolizją czy wypadkiem w pojeździe była część oryginalna, to również i taka powinna zostać uwzględniona w wycenie naprawy. Orzeczenie w tej sprawie wydał w 2012 roku Sąd Najwyższy. 

Warto zwrócić uwagę także na stawki za roboczogodziny. Niejednokrotnie są one zbyt niskie. Obecne stawki za godzinę pracy mechanika, lakiernika czy blacharza wynoszą od 110 do 130 zł. 

Kolejną rzeczą, która skutkuje wypłaceniem zaniżonego odszkodowania z OC jest zastosowanie tzw. współczynnika odchylenia przy lakierowaniu. Taki punkt nie powinien się znaleźć w kosztorysie. 

W przypadku szkody całkowitej ubezpieczyciele często zaniżają wartość pojazdu przed szkodą, a zawyżają wartość wraku. Efektem tego zabiegu jest wypłacenie poszkodowanemu zaniżonego odszkodowania. Odszkodowanie wówczas stanowi bowiem różnicę pomiędzy wartością pojazdu przed szkodą a po szkodzie. 

Co trzeba zrobić, aby uzyskać dopłatę? 

Wystarczy przesłać do Helpfind wymagane do darmowej analizy dokumenty. W przypadku szkody częściowej jest to kosztorys naprawy pojazdu, a w razie szkody całkowitej arkusz wyceny pojazdu przed szkodą oraz arkusz wyceny pojazdu po szkodzie. 

Po 2-3 dniach firma odszkodowawcza przedstawia wyniki analizy i w razie stwierdzenia zaniżonego odszkodowania proponuje dopłatę. Ustalona kwota jest przelewana na wskazane konto w ciągu kilku dni. To najszybsza droga do uzyskania wyższego odszkodowania.