To warunki, które większość biegaczy uwielbia. Nie wszyscy mogą się nimi cieszyć. To jednak nie znaczy, że z treningów biegowych trzeba rezygnować! Wystarczy dostosować kilka kwestii, a bieganie wzdłuż osiedlowych ulic będzie przyjemne, efektywne i bezpieczne.

Strój

Biegając po mieście trzeba liczyć się z tym, że będzie to trening na betonie i asfalcie. Mówi się, że tak twarde podłoże nie będzie obojętne dla stawów. Te w końcu przyjmują na siebie cały impet lądowania. Problem związany z wyższą liczbą kontuzji podczas biegania po mieście leży w innym miejscu. Nie ma bowiem złej nawierzchni do biegania. Jest tylko źle dobrane obuwie.

Idealne buty biegowe i ich dobór do stopy to temat na niejedno eksperckie opracowanie. Wśród rekomendowanych modeli są npbuty Nike Air Force, lekkie i solidne. Jednak przede wszystkim dobre obuwie dla biegaczy powinno mieć wysoką amortyzację oraz stabilizować stopę.

Biegacz musi także zdawać sobie sprawę, że w mieście nie uniknie samochodów i rowerzystów. Dlatego strój do biegania powinien mieć odblaski. Elementy te to minimum, najlepiej jednak, żeby cała odzież była odblaskowa. Dzięki temu biegacze są widoczni na trasie o każdej porze dnia i nocy.

Przebieganie przez ulicę

Jeśli nic nie powinno przerywać treningu – bezwzględnie należy wcześniej usiąść z mapą okolicy. Wyznaczyć taką trasę, na której drodze nie ma żadnych przejść dla pieszych i gdzie trzeba szukać kładek i tuneli podziemnych, bo inaczej może się to okazać niemożliwe.

Jeśli ścieżkę biegu będą przecinać „zebry”, to należy zachować szczególną ostrożność. Przed przejściem lepiej wykonać przez chwilę bieg w miejscu i rozejrzeć w lewo i w prawo. Przebiegać tylko wtedy, gdy jest absolutna pewność, że to bezpiecznie.

Ścieżki rowerowe

W świetle litery prawa bieganie po ścieżkach wyłącznie dla rowerów jest zabronione. Wyjątkiem są sytuacje, w których nie ma innej możliwości. Jeśli zatem wzdłuż ścieżki rowerowej leży chodnik, to miejsce biegacza jest właśnie na chodniku.

Jeśli oznakowanie drogowe wskazuje, że jedna ścieżka jest dedykowana i rowerzystom i pieszym, to dobrą zasadą jest bieg wzdłuż prawej krawędzi. Rowerzyści będą mijać biegających z lewej, a nie z dwóch różnych stron. Gdy ścieżką rowerową ma biec grupa, to powinna ustawić się gęsiego.

Co więcej, biegnąc ścieżką rowerową należy sygnalizować chęć skrętu. Przed wykonaniem manewru upewnić się, że za plecami nie jedzie żaden rowerzysta.

Muzyka

Biegacze z reguły uwielbiają słuchać muzyki, która ułatwia utrzymywanie rytmu. Jednak zagłuszanie dźwięków otoczenia jest niebezpieczne. O wiele łatwiej o kolizję z samochodem, rowerzystą czy pieszym, gdy się ich nie słyszy. Dlatego biegając po mieście, dobrze jest albo nieco ściszyć muzykę, albo wciągnąć z ucha jedną słuchawkę.