Chociaż liczba smogowych dni spada, to wciąż jesteśmy narażeni na kontakt z zanieczyszczeniami, a alergicy coraz dotkliwiej odczuwają obecność pyłków roślinnych. Jak zadbać o stan powietrza we własnym domu? Najlepiej poprzez zaopatrzenie się w niedrogi oczyszczacz.
Jaki oczyszczacz powietrza dobrze usuwa smog?
W celu efektywnej walki ze smogiem warto zakupić urządzenie z filtrem HEPA oraz filtrem węglowym. W taki zestaw wyposażone są wszystkie oczyszczacze powietrza na Klarta.pl. Głównym zadaniem pierwszego z nich jest usuwanie pyłów zawieszonych, a więc podstawowego składnika smogu.
Filtr HEPA składa się z kilku warstw cienkiego materiału, wykonanego najczęściej z polipropylenu. Jego historia sięga czasów II wojny światowej, kiedy to został opracowany z myślą o usuwaniu cząsteczek pyłu radioaktywnego.
Filtr węglowy wychwytuje zanieczyszczenia gazowe, których nie jest w stanie wyeliminować technologia HEPA. Powstaje głównie z węgla pierwiastka, a wyróżnia go bardzo dobry stosunek powierzchni chłonnej do masy, wynikający z porowatej struktury.
1 gram węgla po rozwinięciu może mieć powierzchnię nawet 3000 m². Węgiel aktywny znalazł zastosowanie nie tylko w oczyszczaczach powietrza, ponieważ wykorzystuje się go również w innych celach, np. w oczyszczaniu wody.
Oczyszczacz powietrza Klarta Forste 3, źródło: Klarta.pl
Te dwie technologie bardzo dobrze radzą sobie z najgroźniejszymi zanieczyszczeniami, jednak producenci często wzbogacają swoje urządzenia o dodatkowe elementy. W wielu oczyszczaczach powietrza znajdziemy filtry wstępne, przeznaczone do wychwytywania największych zanieczyszczeń. Popularne są również jonizatory, które ułatwiają usuwanie bakterii, grzybów, roztoczy kurzu i pleśni. Nie są to technologie niezbędne do eliminacji smogu, ale stanowią zaletę oczyszczacza.
Która technologia zatrzymuje alergeny wziewne?
Najwyższą skuteczność w walce z alergenami wziewnymi wykazują filtry HEPA. To właśnie one zatrzymują pyłki roślinne, zarodniki pleśni, odchody roztoczy kurzu domowego oraz sierść i drobne fragmenty naskórka, będące nośnikami alergenów zwierzęcych.
Oczyszczacz powietrza Klarta Stor zatrzymuje nie tylko smog, ale też alergeny odzwierzęce, kurz, bakterie, źródło: klarta.pl
Jak już wspomnieliśmy, eliminację roztoczy i pleśni ułatwia jonizacja, jednak należy zaznaczyć, iż sama nie zapewni zbyt dobrych rezultatów. W walce z alergenami wziewnymi jej zadanie polega na wspieraniu działania filtra HEPA.
Oczywiście, oczyszczacz zatrzymuje te alergeny, które unoszą się w powietrzu, a nie te osadzone na meblach czy innych powierzchniach. Nie zastąpi zatem odkurzacza i nie wyeliminuje potrzeby przestrzegania innych zasad, jakimi powinni kierować się alergicy.
Nadal zatem powinno się np. unikać gromadzenia zbędnych magazynów kurzu (są nimi meble tapicerowane, dywany, poduszki itp.), a podczas intensywnego pylenia zmieniać odzież zaraz po powrocie do domu.
Czy tanie oczyszczacze są skuteczne?
Tani oczyszczacz powietrza może być równie skuteczny jak droższe urządzenia. Aby dobrze spełniał swoją funkcję, musi przede wszystkim być wyposażony w technologie zapewniające dobre rezultaty w walce z różnymi rodzajami zanieczyszczeń.
Filtr HEPA oraz filtr węglowy sprawdzą się doskonale, a jeśli oczyszczacz ma dodatkowo jonizację i filtr wstępny, to można go uznać za idealny pod względem wykorzystywanych technologii. Na szczęście wśród tanich urządzeń bez trudu można znaleźć takie, w których obecne są wspomniane filtry.
Wiele tanich oczyszczaczy powietrza nie ustępuje droższym modelom również pod względem wydajności oczyszczania. CADR i przepływ powietrza to parametry, od których uzależniona jest maksymalna powierzchnia pracy urządzenia, a więc to, w jak dużym pomieszczeniu dany sprzęt będzie w stanie prawidłowo spełniać swoją funkcję.
Co więcej, oczyszczacze w niskich cenach mogą także oferować bardzo dobry tryb automatyczny, bazujący na stężeniu pyłu zawieszonego PM2,5. Takie urządzenie samodzielnie reaguje na zmianę jakości powietrza, a w przypadku jej pogorszenia zwiększa tempo obrotów wentylatora, aby szybko wyeliminować zagrożenie. Kiedy poziom pyłu spadnie, redukuje prędkość pracy, a więc nie generuje nadmiernego hałasu i nie zużywa więcej energii, niż potrzeba.
Podsumowanie
Skuteczne oczyszczanie powietrza ze smogu i alergenów jest możliwe dzięki oczyszczaczowi powietrza wyposażonemu w filtr HEPA oraz filtr węglowy. Wśród urządzeń wykorzystujących te technologie bez trudu można znaleźć niedrogie urządzenia, wyróżniające się wysoką wydajnością i obecnością dobrego trybu automatycznego. Warto zatem nabyć taki oczyszczacz, aby chronić zdrowie własne oraz swoich bliskich.
Komentarze do artykułu: Jaki wybrać tani oczyszczacz powietrza
Nasi internauci napisali 2 komentarzy
komentarz dodano: 2020-05-29 19:18:32
komentarz dodano: 2020-04-17 15:42:34