Według całkiem niedawno przeprowadzonych badań statystycznych szacuje się, że liczba zarejestrowanych pojazdów zabytkowych na świecie przekroczyła 1,5 miliona, a ich wartość wyniosła ponad 20 mld euro. Jak widać, ludzie znaleźli dla siebie nowe hobby, w które z przyjemnością inwestują. Moda ta całkiem szybko dotarła także do Polski. Już teraz na terenie naszego kraju znajduje się ponad 50 tysięcy klasyków, a liczba ta z każdą chwilą wzrasta. Ich ceny jeszcze nie przyprawiają o zawrót głowy, jednak taka sytuacja w każdej chwili może ulec zmianie.
Kto kupuje klasyki?
Niektórzy zastanawiają się, czy w posiadanie tego typu pojazdów wchodzą tylko i wyłącznie osoby majętne, które nie wiedzą, co zrobić ze zgromadzonych przez siebie kapitałem i kończą im się pomysły na inwestowanie, czy też osoby z pasją, będące w stanie zapłacić każde pieniądze, aby tylko kupić upragniony klasyk. Jedno jest pewne – i jedni i drudzy zwracają ogromną uwagę na jakość i wygląd produktu, który w dużej mierze decyduje o jego wartości. Bo przecież nie każdy samochód może być uznany za zabytkowy. Decyduje o tym szereg ściśle określonych wytycznych, które trzeba spełnić. Stary samochód musi liczyć sobie co najmniej 25 lat i od 15 lat nie być już produkowanym, a liczba oryginalnych części pod maską nie powinna być niższa niż 75%. Tylko wtedy możemy rozważać umieszczenie konkretnego egzemplarza na liście zabytków.
Bezpieczna inwestycja w przyszłość
Coraz więcej osób inwestuje w stare pojazdy ze względu na fakt, że jest to bardzo opłacalne. Ceny modeli niektórych marek idą bardzo szybko w górę i po kilku latach okazuje się, że są one dwukrotnie lub nawet trzykrotnie wyższe niż były wcześniej. Trzeba mieć jednak nosa do interesów i orientować się w temacie, aby kupić taki pojazd, na który będzie popyt. Nie ma przecież odgórnych wytycznych, które decydowałyby o tym, czy ktoś będzie zainteresowany konkretnym egzemplarzem, czy też nie.
Jeśli zdecydowałeś się ulokować swój kapitał w klasyku, to pamiętaj o jednym – musisz go ubezpieczyć. Naprawa zepsutego samochodu zabytkowego niejednokrotnie może znacznie przekroczyć jego wartość, dlatego korzystnie jest zainwestować w dobre ubezpieczenie (np. https://www.sureterm.com/classic-car-insurance/), z którego w razie nieszczęścia otrzymasz pomoc finansową niezbędną do przeprowadzenia wszelkich prac naprawczych i renowacyjnych.
Komentarze do artykułu: Samochody zabytkowe w Polsce - nowa moda czy wymysł bogatych ludzi?
Nasi internauci napisali 0 komentarzy