Nie każdy wie jednak, jak prawidłowo przechowywać tego typu produkty, by dłużej cieszyć się ich trwałością i doskonałym smakiem.
Jak powstają soki tłoczone i wyciskane?
Sposób produkcji soków tłoczonych i wyciskanych ma wpływ na to, jak należy je przechowywać. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że tego typu produkty powstają bezpośrednio z całych owoców lub warzyw. Nie jest to wcale takie oczywiste, ponieważ większość napojów dostępnych w sklepach spożywczych czy dyskontach została wyprodukowana z koncentratu. Jest to półprodukt, który rozcieńcza się wodą i dopiero potem przelewa do kartonów lub butelek. Ponieważ cały proces zachodzi przy użyciu wysokiej temperatury, sok z koncentratu jest dłużej zdatny do spożycia.
Producenci soków NFC (not from concentrate) to zazwyczaj niewielkie tłocznie, które korzystają z własnych lub lokalnych upraw. Owoce i warzywa używane do produkcji są miażdżone w specjalnych prasach lub wyciskarkach przemysłowych. W ten sposób wydobywa się z nich sok, który następnie jest delikatnie filtrowany i pasteryzowany (tzw. soki jednodniowe nie są w ogóle pasteryzowane). Wszystko to odbywa się w niskich temperaturach, aby nie pozbywać się cennych witamin i składników mineralnych zawartych w owocach i warzywach. Produkty zakupione w tłoczni soków są więc bardziej wartościowe pod względem wartości odżywczej, jednak należy spożyć je w krótszym terminie.
Przechowywanie soków NFC
Szczególnym rodzajem soków NFC, czyli nie z koncentratu, są soki jednodniowe. Ze względu na brak pasteryzacji temperatura ich przechowywania nie powinna być wyższa niż 2 stopnie Celsjusza.
Dobry producent soków NFC ma w swojej ofercie szeroki wybór produktów, które były pasteryzowane w niskiej temperaturze i nadają się do spożycia przez do kilkunastu dni po otwarciu. Soki tłoczone i wyciskane możemy zazwyczaj kupić w szklanych butelkach lub kartonach, wewnątrz których znajdują się specjalne worki z kranikiem. Oto najważniejsze zasady dotyczące ich przechowywania:
- Przed otwarciem soku NFC nie musisz przechowywać go w lodówce. Możesz spokojnie zrobić zapasy soków tłoczonych i wyciskanych, umieszczając je w chłodnym miejscu (np. spiżarni, czystej piwnicy). Do czasu otwarcia mogą być przechowywane nawet przez kilka miesięcy.
- Po otwarciu sok tłoczony lub wyciskany powinien być przechowywany w chłodnym miejscu.
- Sok tłoczony lub wyciskany, przechowywany w lodówce (po otwarciu), będzie zdatny do spożycia przez kilka do kilkunastu dni – w zależności od wskazówek producenta.
- Sok NFC, przechowywany po otwarciu w chłodnym miejscu (np. spiżarni), będzie zdatny do spożycia przez kilka dni.
To ogólne zasady dotyczące przechowywania produktów powstałych z tłoczonych lub wyciskanych owoców. Szczegółowe informacje dotyczące konkretnego wyrobu powinny się znajdować na stronie tłoczni soków.
Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://naszatlocznia.pl/
Komentarze do artykułu: Przechowywanie soków tłoczonych i wyciskanych
Nasi internauci napisali 0 komentarzy