Powracające bóle głowy, przewlekłe zmęczenie, problemy z pracą przed komputerem, czytaniem książek lub rozpoznawaniem znajomych na ulicy, suchość oczu - to najpopularniejsze powody, które skłaniają nas do odwiedzenia okulisty lub optometrysty. Jeśli okaże się, że mamy wadę wzroku, konieczne będzie noszenie okularów lub soczewek kontaktowych. Zwykle w pierwszej kolejności wybieramy okulary w sklepie stacjonarnym lub internetowym (np. iokulary.pl) i czasem możemy odnieść wrażenie, że są niewygodne i nigdy się do nich nie przyzwyczaimy! Spokojnie - dyskomfort jest zupełnie normalny na początku. Specjaliści nazywają ten etap adaptacją.
Oprawka i rodzaj soczewek okularowych mają znaczenie!
Poświęć czas, by dobrać odpowiednią oprawkę i rodzaj szkieł, ponieważ to bardzo ułatwi przyzwyczajenie się do noszenia okularów. Korzystaj z porad obsługi salonu optycznego, a najlepiej wybierz się do niego z bliską osobą, która podpowie, w których oprawkach wyglądasz korzystnie. Poza kwestią wizualną zwróć uwagę na własny komfort - czy oprawki nie uciskają Cię, czy nie są zbyt ciężkie lub zbyt małe? Oprawki metalowe umożliwiają regulację nosków i zauszników, w plastikowych modelach możliwa jest wyłącznie regulacja zauszników. Dodatkowo plastikowe oprawki są na początku bardziej widoczne przez użytkownika, jednak z czasem przestaniesz je dostrzegać.
Podczas wyboru szkieł niektórzy decydują się na jak najtańszą wersję, czasem nawet sądząc, że oferowane filtry to tylko chwyt marketingowy! Nic bardziej mylnego - dodatkowe powłoki i filtry znacząco podnoszą komfort użytkowania okularów, łagodząc refleksy i odbicia światła, blokując dostęp szkodliwego światła niebieskiego pochodzącego z ekranów, ułatwiając czyszczenie i uniemożliwiając osadzanie się brudu na soczewkach. Warto dopłacić kilkadziesiąt złotych, by cieszyć się komfortem na co dzień - to na pewno ułatwi Ci przyzwyczajenie się do noszenia okularów.
Adaptacja, czyli przyzwyczajanie się do noszenia okularów
Proces przyzwyczajania się do nowych okularów to normalny etap i musi przejść przez niego każdy - zarówno osoba, która kupiła swoją pierwszą parę, jak i osoba, która od lat nosi okulary i zdecydowała się na zmianę szkieł lub oprawek. Adaptacja trwa od kilku godzin do tygodnia (średni czas to 2-3 dni) i zależy od mocy szkieł, rodzaju oprawki i rodzaju soczewek okularowych. Nieco trudniejsze może być przyzwyczajenie się do korzystania z okularów progresywnych, jednak komfort, jaki dają, jest wart przeczekania początkowych trudności!
Aby przyzwyczaić się do noszenia okularów, początkowo zakładaj je na krótko, w domu lub znanym otoczeniu, podczas wykonywania codziennych czynności i stopniowo wydłużaj czas, który spędzasz z okularami na nosie. Na samym początku unikaj ostrego słońca i dużego wysilania wzroku - np. długotrwałej pracy przed komputerem. Jeśli pojawi się zaczerwienienie oczu (to normalna reakcja na nowe okulary), możesz złagodzić ten objaw kroplami nawilżającymi. Upewnij się także, że okulary dobrze leżą - nie zsuwają się, nie są zbyt ciasne. Ewentualnej korekty nosków i zauszników dokona optyk w każdym salonie.
Jeśli mimo podejmowanych prób nie możesz przyzwyczaić się do noszenia okularów, koniecznie odwiedź dobrego optometrystę, ponieważ czasem istnieje ryzyko źle dobranych mocy szkieł. Niepokojące objawy to przedłużający się ból głowy, uczucie „pływania” i rozmazanego obrazu, a nawet mdłości.
Nie zapominaj, że bardzo ważne jest także Twoje pozytywne nastawienie do nowej sytuacji. Noszenie okularów to przejaw troski o własne zdrowie, a dobrze dobrane oprawki z pewnością podkreślą Twój styl i pozwolą wyróżnić się z tłumu.
Komentarze do artykułu: Pierwsze dni noszenia okularów
Nasi internauci napisali 0 komentarzy