Kiedy ma miejsce nieszczęśliwe zdarzenie na drodze, odszkodowanie za wypadek przysługuje nie tylko kierowcom, którzy odnieśli w jego wyniku szkody, ale także pieszym, którzy doznali obrażeń. Z pewnego punktu widzenia ich sytuacja jest nawet korzystniejsza, ponieważ nie muszą oni udowadniać winy sprawcy. Dlaczego tak jest i na jakich zasadach poszkodowany może się ubiegać o przysługujące mu świadczenia?
Odszkodowanie za wypadek - zasada ryzyka
Zgodnie z obowiązującą zasadą ryzyka, gdy dochodzi do wypadku, w którym pieszy został ranny, z góry zakłada się, że to kierujący pojazdem był winny zaistnienia nieszczęśliwego zdarzenia. Oczywiście istnieją od tej zasady pewne wyjątki, np. kiedy przesłanki wskazują na to, że kierowca nie miał wpływu na przebieg zdarzenia albo doszło do niego z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej. Należy pamiętać, że zasada ryzyka zwalnia poszkodowanego z konieczności gromadzenia dowodów wskazujących na winę kierowcy za wypadek i powstałe w jego wyniku szkody. Jeśli kierujący pojazdem nie uważa się za odpowiedzialnego za zdarzenie, musi zająć się udowadnianiem swojej niewinności. Warto również zaznaczyć, że pieszy może domagać się naprawienia szkody nawet jeśli postępowanie karne wobec kierowcy nie zostało jeszcze zakończone.
Co robić po wypadku?
O ile stan poszkodowanego na to pozwala, po wypadku może on postarać się o otrzymanie notatki urzędowej sporządzonej przez policję przybyłą na miejsce zdarzenia. Pieszy może zdobyć informacje niezbędne do ubiegania się o świadczenie, tj. dane sprawcy wypadku, numer rejestracyjny jego pojazdu w celu złożenia roszczeń o wypłatę odszkodowania. Nie można też zapomnieć o kwestiach zdrowotnych, które również wpływają na wysokość odszkodowania. Poszkodowany powinien zgłosić się do szpitala lub lekarza i poddać się leczeniu lub obserwacji.
Brak OC
Może się zdarzyć, że sprawca zdarzenia nie miał wykupionego OC. Jak w takim przypadku można ubiegać się o odszkodowanie za wypadek? Należy zgłosić się do zakładu ubezpieczeń (nie ma znaczenia jakiego), który skieruje sprawę do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jego zadaniem jest wypłata odszkodowania poszkodowanemu. Nie oznacza to jednak, że winny zdarzenia nie poniesie żadnych kosztów - będzie on musiał je wszystkie później pokryć. Na dodatek, czeka go wysoka kara za nieopłacenie składki OC.
Z prawnego punktu widzenia, piesi poszkodowani w wypadkach mają łatwiejsze zadanie, jeśli chodzi o proces odszkodowawczy. Z drugiej strony, konsekwencje doznane w wyniku zdarzeń na drodze mogą mieć dla nich bolesne i długotrwałe konsekwencje. Tym bardziej powinni oni dążyć do otrzymania należnych świadczeń. Na stronie https://votum-sa.pl/oferta/zostalem-ranny-w-wypadku/ można uzyskać pomoc ekspertów od dochodzenia odszkodowań oraz znaleźć szczegółowe informacje dotyczące zagadnień związanych z odszkodowaniami.
Komentarze do artykułu: Odszkodowanie za wypadek dla pieszego - jakie ma on prawa?
Nasi internauci napisali 0 komentarzy