Chociaż chorują na nią głównie mężczyźni w wieku 18-40 lat, dolegliwość może pojawić się także u niemowląt i osób w podeszłym wieku bez względu na płeć. Jakie są objawy łojotokowego zapalenia skóry? Jak można łagodzić jego objawy?

Łojotokowe zapalenie skóry jest dosyć łagodną chorobą, która nie wywołuje poważnych zdrowotnych konsekwencji. Mimo to dolegliwość potrafi być bardzo uciążliwa dla chorego, znacząco obniżać jego samopoczucie i poczucie własnej wartości, co z kolei negatywnie rzutuje na jakość życia. Na szczęście istnieje coraz więcej preparatów farmakologicznych, które łagodzą objawy ŁZS.

Przyczyny łojotokowego zapalenia skóry

Za główne przyczyny łojotokowego zapalenia skóry (ŁZS) uważa się nadaktywność gruczołów łojowych, które wydzielają nadmierną ilość łoju oraz nieprawidłowy proces odnawiania naskórka – zbyt szybkie jego złuszczanie. Ponieważ nadaktywność gruczołów łojotokowych związana jest m.in. ze zmianami hormonalnymi w organizmie, ŁZS często dotyka osoby w okresie dojrzewania.

Do zaostrzenia choroby dochodzi jesienią i zimą. Sprzyjają jej także następujące czynniki:

  • nadużywanie alkoholu;

  • niedobór cynku, selenu i witamin z grupy B;

  • niewłaściwa pielęgnacja skóry – stosowanie zbyt „agresywnych”, wysuszających skórę kosmetyków;

  • przewlekły stres;

  • niektóre leki;

  • nosicielstwo wirusa HIV.

Objawy łojotokowego zapalenia skóry

Objawy ŁZS są zróżnicowane i podobne do innych chorób dermatologicznych, co utrudnia postawienie właściwej diagnozy. Wśród charakterystycznych objawów wymienia się swędzące, zaczerwienione ogniska ze złuszczającym się naskórkiem, które mogą występować: na głowie, czole, przy uszach, szyi i karku, pod pachami, w pachwinach i na tułowiu. W zaawansowanej postaci na zmianach pojawiają się strupy.

Maści na łojotokowe zapalenie skóry i inne preparaty bez recepty

W aptekach znajdziesz wiele preparatów bez recepty łagodzących objawy łojotokowego zapalenia skóry. Są wśród nich maści na łojotokowe zapalenie skóry z hydrokortyzonem i specjalistyczne kosmetyki pielęgnacyjne do twarzy (żele i kremy).

Przy łojotokowym zapaleniu skóry głowy, którego jednym z objawów jest łupież łojotokowy, zalecane jest stosowanie specjalistycznych szamponów z takimi składnikami jak cyklopiroksolamina, klotrimazol, flutrimazol, a przy łagodnej postaci choroby – szampony przeciwłupieżowe z dwusiarczkiem selenu, pirotynianem cynku lub dziegciem.

Powyższe preparaty wykazują następujące właściwości:

  • łagodzą podrażnienia;

  • delikatnie oczyszczają;

  • zmniejszają łuszczenie się naskórka

  • nawilżają;

  • mają działanie przeciwświądowe;

  • działają przeciwzapalnie.

Maści na ŁZSzawsze należy stosować,ściśle trzymając się zaleceń producenta. Niektóre z nich można stosować maksymalnie tydzień. Jeśli mimo leczenia objawy ŁZS nie ustępują, a wręcz się zaostrzają, należy skonsultować się z lekarzem.

 

Bibliografia:

  1. https://apteka.superpharm.pl/e-apteka/dermatologia/lojotokowe-zapalenie-skory.html

  2. http://www.pnmedycznych.pl/wp-content/uploads/2018/07/pnm_2018_01A_049-054.pdf