Czy Ty również rozważasz zakup tego systemu? W artykule analizujemy, kiedy fotowoltaika jest opłacalnym rozwiązaniem. Omawiamy jej największe zalety i czynniki pozwalające na zwiększenie tej opłacalności.

Kiedy fotowoltaika jest opłacalną inwestycją?

Fotowoltaika jest inwestycją o wysokiej opłacalności. Jest dobrym rozwiązaniem niemalże dla każdego, jednak w niektórych sytuacjach warto dobrze przemyśleć inwestycję. Mowa tu m.in. o planowanej przeprowadzce. Instalacja fotowoltaiczna jest inwestycją długofalową. Szacuje się, że zwraca się po około 8-10 latach od montażu. Jeśli nieruchomość ma zostać sprzedana, fotowoltaika podniesie wartość budynku i mimo to inwestycja się zwróci. W innych sytuacjach warto upewnić się, że jest to dobry zakup.

Do wydajnej pracy panele fotowoltaiczne będą potrzebować słońca. Jeśli jednak Twoja działka jest bardzo zacieniona, może okazać się, że fotowoltaika nie będzie dobrą inwestycją. Z tego względu przed jej zakupem należy dokonać dokładnej analizy otoczenia. To zadanie warto zlecić specjalistom z www.esoleo.pl, którzy ocenią poziom zacienienia, biorąc pod uwagę zarówno pobliskie, jak i oddalone budynki, słupy oraz drzewa.

Z inwestycją w fotowoltaikę warto wstrzymać się również wtedy, gdy planujesz wymianę dachu. Zakup instalacji może wówczas wiązać się jedynie z niepotrzebnymi kosztami demontażu i ponownej instalacji paneli.

Co wpływa na opłacalność fotowoltaiki?

Instalacja fotowoltaiczna jest opłacalną inwestycją niemalże zawsze. Stopień opłacalności będzie się jednak różnić w zależności od przypadku. Wpływają na niego następujące czynniki:

  • koszt zakupu – to kluczowy czynnik wpływający na opłacalność inwestycji, obejmujący zarówno koszt paneli, jak i całego systemu oraz jego montażu,

  • rodzaj paneli fotowoltaicznych – wyróżniamy trzy główne rodzaje, w tym ogniwa monokrystaliczne, polikrystaliczne i cienkowarstwowe, najpopularniejsze, najdroższe i jednocześnie najbardziej wydajne są ogniwa monokrystaliczne,

  • autokonsumpcja – im więcej energii zużywa gospodarstwo, tym zakup fotowoltaiki jest bardziej opłacalny,

  • umiejscowienie paneli – wybrane miejsce powinno być dobrze nasłonecznione, a optymalny kąt nachylenia paneli wynosi około 45 stopni, lokalizacja paneli będzie miała wpływ na wydajność i tym samym opłacalność instalacji.

Jak zwiększyć opłacalność fotowoltaiki?

Chcesz zwiększyć opłacalność systemu fotowoltaicznego? Skorzystaj z dostępnych dofinansowań, które pozwolą zmniejszyć ostateczny koszt związany z całą instalacją. Najlepsze źródła dofinansowania to m.in. następujące programy:

  • Program Mój Prąd

W ramach programu możesz uzyskać jednorazową dotację na budowę instalacji fotowoltaicznej. Wynosi 5000 złotych. Dodatkowo program obejmuje również inne inwestycje, takie jak magazyn energii.

  • Program Czyste Powietrze

Czyste Powietrze to kolejna propozycja dofinansowania dla osób zainteresowanych zakupem instalacji fotowoltaicznej. W tym wypadku kwota dotacji jest uzależniona od od średnich dochodów gospodarstwa domowego.

  • Ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna nie jest dofinansowaniem, jednak również pozwala zmniejszyć całkowity koszt inwestycji. Pozwala na odliczenie od podatku kosztów realizowanych w ramach przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

Inwestycja w fotowoltaikę. Zalety

Jakie korzyści niesie za sobą zakup instalacji fotowoltaiczną? Przede wszystkim pozwala zmniejszyć rachunki za prąd. Dodatkowo ewentualne podwyżki cen prądu nie będą odczuwalne dla Twojego gospodarstwa domowego.

Proces produkcji energii elektrycznej za pomocą fotowoltaiki jest niemalże bezkosztowy. Sprawna instalacja nie generuje żadnych kosztów, z wyjątkiem tych dotyczących regularnych przeglądów. Warto pamiętać również o ekologicznych zaletach paneli fotowoltaicznych. Nie emitują one dwutlenku węgla ani innych szkodliwych gazów. Fotowoltaika jest rozwiązaniem w pełni bezpiecznym dla środowiska naturalnego.