Jak każde inne uzależnienie, uzależnienie od pracy polega na niemożności powstrzymania swojego zachowania. Często wynika to z kompulsywnej potrzeby osiągnięcia statusu i sukcesu lub ucieczki przed stresem emocjonalnym czy niepowodzeniami w życiu osobistym. Uzależnienie od pracy jest często napędzane przez sukces zawodowy. I jest powszechne u osób określanych jako perfekcjoniści.
„Podobnie jak osoba uzależniona od narkotyków, osoba uzależniona od pracy osiąga "haj" pracując. Prowadzi to do powtarzania zachowań, które dają jej ten haj. Osoby uzależnione od pracy mogą nie być w stanie zaprzestać tego zachowania, pomimo negatywnego wpływu na ich życie osobiste lub zdrowie fizyczne i psychiczne” – twierdzi psycholog z Centrum Nowa w Warszawie.
Symptomy
W kulturze, w której ciężka praca jest chwalona i często oczekuje się nadgodzin, rozpoznanie uzależnienia od pracy może być trudne. Osoby uzależnione od pracy często usprawiedliwiają swoje zachowanie, tłumacząc, dlaczego jest ono dobre i może pomóc im osiągnąć sukces. Mogą po prostu sprawiać wrażenie zaangażowanych w swoją pracę lub sukces swoich projektów. Jednak ambicja i uzależnienie są zupełnie inne.
Osoba uzależniona od pracy może angażować się w kompulsywną pracę, aby uniknąć innych aspektów swojego życia, takich jak niepokojące kwestie emocjonalne czy kryzysy osobiste. I podobnie jak w przypadku innych uzależnień, osoba ta może angażować się w zachowanie nieświadome negatywnych skutków, jakie powoduje uzależnienie.
Symptomy uzależnienia od pracy obejmują:
spędzanie długich godzin w biurze, nawet gdy nie jest to konieczne
tracenie snu, aby zaangażować się w projekty lub ukończyć zadania
obsesja na punkcie sukcesu w pracy
silny strach przed porażką w pracy
obsesja na punkcie wyników w pracy
rozpadające się relacje osobiste z powodu pracy
wykorzystywanie pracy jako sposobu na unikanie związków
praca w celu poradzenia sobie z poczuciem winy lub depresją
unikanie radzenia sobie z kryzysami, takimi jak śmierć bliskiej osoby, rozwód czy problemy finansowe.
Co może być pomocne w leczeniu pracoholizmu?
Zdecydowanie najlepszym krokiem, by zadbać o swoje zdrowie psychiczne jest rozmowa z terapeutą. Jeśli czujesz, że twoje mechanizmy radzenia sobie nie działają, ważne jest, aby uzyskać profesjonalną pomoc. Psychoterapia indywidualna to najlepsze rozwiązanie. Rozmowa z terapeutą to świetny pomysł na to, by zacząć ustalać swoje granice i egzekwować je w pracy. Wypracowanie równowagi między wszystkimi zobowiązaniami w życiu, a także zrozumienie, skąd wzięło się to uzależnienie jest niezwykle ważną kwestią i punktem wyjścia w stronę zdrowienia – twierdzi psycholog z Centrum Nowa.
Komentarze do artykułu: Kiedy praca staje się uzależnieniem?
Nasi internauci napisali 0 komentarzy