W ofercie banków można wyróżnić trzy rodzaje kredytów dla firm: kredyt dla nowych firm – udzielany przedsiębiorcom rozpoczynającym prowadzenie działalności gospodarczej; kredyt inwestycyjny - przeznaczany na rozwój bieżącej działalności przedsiębiorstwa oraz kredyt obrotowy - dla firm, które potrzebują kapitału na pokrycie najpilniejszych wydatków.
Są banki, które oferują kredyt od pierwszego dnia otwarcia działalności, nawet do 350.000 zł finansowania, inne zachęcają minimum formalności – bez zaświadczeń z ZUS czy US, pomocą prawną m.in. w zakresie prawa podatkowego, możliwością wliczenia kosztów pożyczki w koszty prowadzonej działalności gospodarczej czy wsparciem doradcy kredytowego.
Najwyżej oprocentowane są bezpieczne pożyczki dla nowych firm. Powód? Wiążą się one z największym ryzykiem – firma nie ma jeszcze ugruntowanej pozycji na rynku i banki – zabezpieczając się przed potencjalną utratą pieniędzy przez przedsiębiorcę – odmawiają udzielania pożyczek.
Kredyt obrotowy, często odnawialny, najczęściej zaciągają przedsiębiorstwa handlowe na 90, 180 lub 360 dni. Środki z niego są udostępniane na rachunku bieżącym – jako linia kredytowa.
Kredyt inwestycyjny to rozwiązanie dla przedsiębiorstw z określonym stażem działalności, które potrzebują kapitału na rozwój. Jest udzielany w dużych kwotach i na długi okres. Oprocentowanie jest niskie, bo w przypadku takich firm ryzyko kredytowe jest niższe, niż w przypadku nowych firmach. Jednak taki kredyt często wymaga zabezpieczenia. Takim zabezpieczeniem może być np. nieruchomość należąca do przedsiębiorstwa. Niezależnie od tego, czy nieruchomość taka jest wykorzystywana przez nie we własnej działalności, czy też wynajmowana zewnętrznym najemcom - można ją wykorzystać do poprawy płynności oraz rentowności firmy.
Firmy korzystają też z pożyczek pod zastaw auta. Tzw. pożyczka pod przewłaszczenie samochodu polega na tym, że do momentu spłaty kredytu współwłaścicielem pojazdu jest bank. Decydując się na taką pożyczkę, klient nie traci pojazdu, nadal pozostaje on jego własnością. Może go zaprzepaścić tylko w jednym przypadku – gdy nie wywiązuje się z umowy spłaty pożyczki. Dokładnych informacji o tym, czym jest przewłaszczenie samochodu, mogą udzielić doradcy kredytowi lub firmy specjalizujące się w tego typu pożyczkach.
Aby wnioskować o kredyty pozabankowe na przewłaszczenie auta, przedsiębiorca musi spełnić określony warunek: posiadać zapisany na siebie maksymalnie 12-letni pojazd osobowy (bez ustanowionych na nim zabezpieczeń) z aktualną kartą pojazdu. Musi też posiadać polisę OC/AC, którą może sfinansować z kwoty pożyczki. Jeżeli warunki te spełni, może ubiegać się o pożyczkę.
Komentarze do artykułu: Kredyty dla firm
Nasi internauci napisali 0 komentarzy