Jak reagować i co robić, kiedy odkryjemy obecność pluskwy w naszym domu? Trzeba wykonać dezynsekcję.
Jak wygląda pluskwa domowa?
Pluskwa jest niewielkim owadem z rzędu pluskwiaków różnoskrzydłych. Dorosłe osobniki mają owalny kształt i czerwonobrązowy kolor. Wyglądem przypominają pestkę jabłka i osiągają wielkość około 7 mm. W początkowej fazie rozwoju są jednak znacznie mniejsze, niemal niedostrzegalne gołym okiem. Obecność pluskwy zdradzają brunatne plamki, zlokalizowane w miejscu bytności insektów. Sygnałem alarmowym mogą być również ślady na skórze (podobne do ugryzienia komara), spowodowane przez ugryzienie pluskwy.Jak przeprowadzić skuteczne zwalczanie pluskiew ? Odpluskwianie najlepiej rozpocząć od dezynsekcji.
Jak zwalczyć pluskwy – najlepszy sposób
Zwalczaniem pluskwy domowej zajmują się profesjonalne firmy. Możliwa jest dezynsekcja na Śląsku, ale i na terenie całego kraju. Specjaliści zaproponują kilka rozwiązań, w tym:
Wymrażanie pluskiew
Zamgławianie ULV
Oprysk
O tym, jak zwalczać pluskwy, decyduje specjalista, który oceni stan infestacji. Substancje owadobójcze czy kupione w sklepie spraye niestety nie pomogą skutecznie wytępić pluskwy. Ponadto pluskwy łóżkowe „słyną” z tego, że uodparniają się na różne doraźne środki. Tylko stanowcze i szybkie działanie pozwoli pozbyć się niechcianych insektów.
W ramach profilaktyki warto jednak regularnie przeglądać meble, a w szczególności szczeliny (w kanapie, łóżku, fotelach itp.). To właśnie tam najczęściej kolonizują się te insekty. Trzeba również uważać podczas kupowania mebli z drugiej ręki (szczególnie tapicerowanych). Nie zawsze sami przynosimy pluskwy do domu. Niekiedy przedostają się do wnętrza mieszkania niezależnie od naszych działań. Niewielkie insekty potrafią migrować z mieszkania do mieszkania. Bardzo często plaga pluskiew dotyczy całej kamienicy czy pionu w bloku. Tylko skuteczne i profesjonalne odpluskwianie pomoże wówczas pozbyć się problemu.
Czy pluskwy domowe są groźne dla zdrowia?
Jak dotąd nie udowodniono wprawdzie zagrożenia ze strony pluskiew. Niemniej ugryzienia owada są bardzo nieprzyjemne w skutkach. Miejsce ugryzienia jest zaczerwienione i swędzi. Od ugryzienia komara różni się tym, że jest wypukłe i przypomina guzek. Sama świadomość obecności pluskiew w domu – ba! w łóżku – powoduje szereg następstw w sferze emocjonalnej. Występują zaburzenia snu, pojawiają się stany lękowe, a w efekcie nawet depresja.
Komentarze do artykułu: Jak zwalczyć pluskwy w domu?
Nasi internauci napisali 0 komentarzy