Tymczasem zadłużenie może być efektem wielu sytuacji, które mogą w życiu spotkać każdego. Przyczyną powstałych zobowiązań może być nieudana inwestycja, aktualna sytuacja gospodarcza na rynku czy choćby utrata pracy. Nagłe odcięcie od stałego wynagrodzenia powoduje, że kredytobiorca nie ma możliwości spłacania rat, a z każdym kolejnym miesiącem problem staje się coraz większy. Jak poradzić sobie z zaległościami w spłatach, kiedy znajdujemy się na życiowym zakręcie? Co zrobić, by uniknąć kłopotów i zabezpieczyć swoją przyszłość? Oto pięć praktycznych wskazówek.
1. Nigdy nie czekaj, aż będzie za późno.
Jeśli twoje kłopoty dopiero się zaczynają, zareaguj teraz. Jeśli twoje kłopoty trwają już od jakiegoś czasu, zareaguj natychmiast. Przeciąganie sprawy i uciekanie przed wierzycielami niestety nie rozwiąże problemu. Fakt, że nie odbierzesz telefonu od wierzyciela albo listowego wezwania do zapłaty nie sprawi niestety, że problem zniknie, a wręcz przeciwnie – takie zachowanie tylko pogorszy Twoją sytuację i obniży Twoją wiarygodność w oczach instytucji finansowych. Co zatem robić? Najszybciej jak to możliwe przygotuj dokumentację swoich zobowiązań. Szukanie pomocy będzie polegało również na uporządkowaniu wszystkich spraw.
2. Staraj się nie walczyć samodzielnie.
Znalezienie pomocy u specjalistów może być kluczem do sukcesu w walce z zadłużeniem. Nieudane inwestycje czy nawarstwiające się problemy ze spłatą rat po utracie pracy to najczęściej duże kwoty. Warto zatem zwrócić się do osób, którym temat jest bliski i które są w stanie znaleźć odpowiednie rozwiązanie problemu. Jeśli kłopoty finansowe trwają od dłuższego czasu, konieczna będzie specjalistyczna wiedza, np. czy możliwa będzie konsolidacja kredytów bez BIK. Historia kredytowa ma kluczowe znaczenie, w przypadku tej negatywnej, na pewno przyda się pomoc.
3. Nie zamykaj się na propozycje.
Kiepska sytuacja finansowa często blokuje ludzi przed podejmowaniem niektórych kroków. Są niechętni kolejnym kredytom i starają się szukać innych sposobów na rozwiązanie swoich problemów. Tymczasem konsolidacja zobowiązań może być jedynym rozwiązaniem, które skutecznie pomoże w walce z długami. Dlatego nie należy zamykać się na propozycję innego kredytu, jeśli ma być on drogą do wyjścia z problematycznej sytuacji. Konsolidacja polega na zsumowaniu Twoich dotychczasowych zobowiązań przez bank lub firmę pożyczkową, udzielającą Ci nowego finansowania. Powstała w wyniku tych działań kwota dzielona jest przez liczbę miesięcy, w trakcie których będziesz spłacał nowy kredyt - a w związku z faktem, że im ten okres dłuższy, tym rata niższa, comiesięczne jej uiszczanie będzie po prostu mniejszym obciążeniem dla Twojego budżetu.
4. Nie działaj pod wpływem impulsu.
Pożyczka na spłatę zobowiązań? Konsolidacja kredytów bez zdolności? Tak, ale tylko na dobrych warunkach. Nie korzystaj z propozycji, które mogą Cię tylko bardziej pogrążyć. Oferta firm, które oferują pomoc w wyjściu z zadłużenia jest duża, ale warto powierzyć swoje finanse tylko takiej, która jest godna zaufania. Nie bój się poradzić specjalistów, którzy mają doświadczenie w rozwiązywaniu nawet najbardziej skomplikowanych problemów.
5. Spójrz na swoją sytuację długofalowo.
Wychodzenie z kłopotów finansowych najlepiej połączyć z działaniem, które pomoże nie tylko odzyskać, ale również zachować płynność finansową. Dlatego podczas organizowania środków na spłatę swoich zobowiązań, jednocześnie zajmij się rozwiązaniem problemu, który doprowadził do zadłużenia. Aktywnie poszukuj pracy lub zadbaj o to, by Twoja firma mogła funkcjonować i przynosić zyski.
Pomocy przy wyjściu z pętli długów, zwłaszcza w przypadku kredytów-chwilówek, warto szukać u profesjonalistów - tak, aby nie wpaść w kolejne trudne do spłaty zobowiązania. Wsparcia warto poszukać w warszawskiej firmie Habza Finanse, mającej również swoje oddziały w Bydgoszczy oraz Zwoleniu i świadczącej usługi na terenie całej Polski.
Komentarze do artykułu: Jak wyjść z pętli długów?
Nasi internauci napisali 0 komentarzy