Co więcej, zmywarka nie tylko ogranicza czas stania przy zlewie oraz moczenia rąk w wodzie, ale również pozwala ją zaoszczędzić, podobnie jak pieniądze.
Zmywarka do naczyń - dlaczego warto kupić?
Na jaką zmywarkę do naczyń się zdecydować?
Na jakie aspekty należy zwracać uwagę podczas zakupu zmywarki?
Dodatkowe funkcje zmywarki do naczyń
Na jakie wyposażenie zmywarki warto zwrócić uwagę?
Zmywarka do naczyń - dlaczego warto kupić?
Powszechnie wiadomo, że zakup sprzętu AGD wiąże się z dużym jednorazowym wydatkiem. Warto jednak zauważyć, że jeden taki wydatek może w przyszłości wiązać się ze sporymi oszczędnościami. Zmywarka sama w sobie pomoże nam zaoszczędzić w przyszłości sporo pieniędzy za wodę oraz prąd, a przy okazji oszczędza nasze ręce, które nie muszą codziennie moczyć się podczas mycia naczyń. Czyszczenie zabrudzonych naczyń w zmywarce jest bardziej ekonomiczne, niż codziennie mycie pod bieżącą wodą.
Jakie są wady i zalety zmywarek? Przede wszystkim to lśniące i czyste naczynia w mgnieniu oka. Zmywarka dodatkowo suszy naczynia, więc nie musimy pozostawiać ich na ociekaczu. Urządzenie pozwala na wybranie dowolnego programu, skrojonego na miarę różnorodnych typów naczyń. Nasze dłonie nie mają do czynienia ze środkami chemicznymi, dzięki czemu ręce są w lepszej kondycji.
Nie wszystkie naczynia mogą być myte w zmywarce. Poza zmywarką konieczne jest mycie naczyń ze złotymi ozdobami oraz tych wykonanych z drewna. Ponadto, zmywarka zajmuje nieco miejsca w kuchni, czasem trudno jest je wygospodarować, zwłaszcza w małych pomieszczeniach.
Na jaką zmywarkę do naczyń się zdecydować?
Zmywarki to ogromny wybór, jest ich na rynku setki, dzięki czemu każdy może wybrać coś odpowiedniego dla siebie i swojej kuchni. Wśród zmywarek znajdują się urządzenia wolnostojące. Można postawić ją w dowolnym miejscu, a jedynym warunkiem jest dostęp do wody oraz zamontowanie odpływu. Górna część zmywarki wolnostojącej jest demontowalna, dlatego śmiało można umieścić na niej kuchenny blat. Wolnostojące zmywarki dostępne są w szerokości od 45 cm.
Kolejnyą grupą są zmywarki do zabudowy, które dzielą się jeszcze na zintegrowane częściowo lub całkowicie. Zmywarki częściowo zintegrowane posiadają panel sterowania widoczny na drzwiach frontowych, z kolei zmywarki całkowicie zintegrowane posiadają panel ukryty za drzwiczkami zmywarki. Takie zmywarki najczęściej są niewidoczne dla osób przebywających w pomieszczeniu, jeśli są zamknięte.
Na jakie aspekty należy zwracać uwagę podczas zakupu zmywarki?
Kupując zmywarkę, przede wszystkim warto zwrócić uwagę na klasę energetyczną. Klasa energetyczna określana jest skalą od G do A+++, przy czym zmywarki o klasie A+++ są najlepszym możliwym wyborem pod względem energetycznym. Dla użytku typowo domowego polecane są zmywarki o klasie A.
Zużycie prądu to kolejny bardzo istotny parametr, który mówi o zużyciu energetycznym podczas jednego cyklu mycia, a także o zużyciu prądu w ciągu roku. Drugim parametrem jest informacja o zużyciu energii w kW/h podczas ok. 280 standardowych cykli mycia.
Pojemność zmywarki bardzo często jest jednym z ważniejszych czynników, które decydują, czy właśnie ta zmywarka trafi do naszej kuchni. Pojemość określa ilość naczyń, jakie można jednocześnie włożyć do środka i umyć podczas jednego cyklu. Z pewnością na pojemność zmywarki mają wpływ jej wymiary. Mniejszą pojemnością charakteryzują się zmywarki o szerokości 45 cm, a większą te, które liczą sobie nawet 60 cm. Podczas zakupu należy zdawać sobie sprawę, iż mniejsza zmywarka automatycznie wiąże się z większą częstotliwością wyładowywania.
Inne ważne czynniki to:
zużycie wody,
klasa zmywania oraz klasa suszenia,
wymiary zmywarki,
poziom hałasu,
dostępność programów.
Dodatkowe funkcje zmywarki do naczyń
Zmywarki do naczyń mogą posiadać ciekawe funkcje dodatkowe. Należą do nich:
regulacja twardości wody - ustawiana elektronicznie bądź poprzez pokrętła,
opóźniony start - można opóźnić mycie nawet do 24 godzin,
funkcja 3w1 - rozpoznanie środka czystości oraz dobranie programu myjącego,
mycie strefowe - wybór kosza, który ma zostać umyty,
system Aqua Stop - ochrona przed zalaniem kuchni,
pomocnik dozowania - optymalizacja działania tabletek,
zmywanie naprzemienne - naprzemienne działanie ramion gwarantuje lepsze mycie,
wymiennik ciepła - zabezpiecza przed szokiem termicznym oraz gwarantuje higieniczne suszenie,
elektroniczna regeneracja - pozwala na stałą kontrolę wody, która znajduje się we wnętrzu zmywarki.
Na jakie wyposażenie zmywarki warto zwrócić uwagę?
Zmywarka do naczyń, by spełniała swoje funkcje, powinna być także wyposażona w dodatki, które umożliwiać będą komfort codziennego zmywania. Co powinna zawierać zmywarka i dlaczego jest to tak ważne?
Kosze na naczynia - najlepsze są te na kółkach, które ułatwiają wysuwanie,
uchwyty na kieliszki,
kosze na sztućce - pozwalają na dokładne mycie sztućców, mogą być umieszczone zarówno w dolnym, jak i górnym koszu na naczynia,
filtry samoczyszczące - służą do usuwania resztek jedzenia,
natryski - najczęściej spotyka się dwa ramiona natryskowe, jedno na jeden kosz,
wskaźniki,
wyświetlacz.
Komentarze do artykułu: Jak wybrać zmywarkę?
Nasi internauci napisali 1 komentarzy
komentarz dodano: 2021-05-27 07:48:00