Jeśli posiadasz odpowiednie kwalifikacje i choć podstawową znajomość języka niemieckiego, znalezienie pracy w charakterze opiekunki osób starszych w Niemczech nie powinno stanowić niemal żadnego problemu. Starzejące się społeczeństwo, wyższa średnia długość życia, a także szereg innych czynników doprowadziły do sytuacji, w której zapotrzebowanie na opiekę dla seniorów jest coraz większe.

Praca w opiece w Niemczech a zatrudnienie w Polsce

Najłatwiejszym, najkorzystniejszym i najbardziej sprawdzonym sposobem na znalezienie pracy w opiece w Niemczech jest skorzystanie z pomocy polskiej firmy, która specjalizuje się w wysyłaniu opiekunek do pracy za granicę. Tego typu przedsiębiorstwa funkcjonują w oparciu o przepisy dotyczące oddelegowania pracowników za granicę. Na rynku ich ofert jest dużo, ale nie wszystkie gwarantują takie same warunki współpracy.

Najlepsze firmy pośredniczące to takie, które po pierwsze, oferują kompleksową informację o potencjalnym podopiecznym. Po drugie, zapewniają stałe wsparcie merytoryczne podczas wykonywania obowiązków i po trzecie, samodzielnie kontaktują się z niemieckimi rodzinami poszukującymi opiekunki – działają więc samodzielnie po obu stronach granicy, nie korzystając dodatkowo z pomocy na przykład niemieckich firm pośredniczących w poszukiwaniu rodzin. Skorzystanie z oferty takiego profesjonalnego partnera to bardzo dobry pomysł.

Jego niewątpliwą zaletą jest choćby pewność, że dokładnie rozumiemy umowę, którą podpisujemy. Możliwość bezproblemowego uzyskania dokumentów potrzebnych na przykład do uzyskania kredytu lub zwolnienia lekarskiego, a także tak na pozór prozaiczna kwestia, jak stały kontakt z osobami, które znają problemy związane generalnie z pracą opiekunki i mają wiedzę na temat konkretnego miejsca oraz rodziny, u której opiekunka w tej chwili przebywa.

Wybierając firmę, która oddeleguje nas do pracy w opiece w Niemczech, trzeba pamiętać, że duży popyt na takie usługi spowodował, iż na rynku funkcjonują także nieuczciwi albo w najlepszym razie nieprofesjonalni zleceniodawcy. Reasumując: z pomocy specjalistów zawsze dobrze jest skorzystać, trzeba tylko rozważnie ich wybrać.

Pośrednictwo pracy w opiece w Niemczech

Innym sposobem na poszukiwanie pracy w opiece w Niemczech jest skorzystanie z usług agencji zatrudnienia. Tutaj mamy kilka możliwości – państwowe (polskie lub niemieckie) urzędy pracy, prywatne (znów polskie lub niemieckie) agencje zatrudnienia oraz EURES, czyli Sieć Europejskich Ofert Pracy działająca w Polsce w ramach struktury urzędów pracy, a także za pośrednictwem Internetu. Kontaktując się z Siecią EURES skorzystać możemy z pomocy pośredników wyspecjalizowanych w poszukiwaniu zatrudnienia za granicą lub samodzielnie dopisać się do bazy osób poszukujących pracy. Baza EURES zawiera zarówno CV potencjalnych pracowników, jak i oferty pracy zagranicznych przedsiębiorców, można ją więc przeglądać pod kątem poszukiwania pracy albo „dać się znaleźć” pracodawcom w niej zarejestrowanym.

O tym jak wyglądają państwowe urzędy pracy, zbyt wiele pisać nie trzeba, pewnie każdy z nas miał z nimi pośredni lub bezpośredni kontakt. Jednostki tego typu w Niemczech są podobne do rodzimych. Ich usługi są bezpłatne i świadczone względem wszystkich zainteresowanych osób.

Trochę bardziej szczegółowo należy przyjrzeć się prywatnym agencjom zatrudnienia, czyli po prostu przedsiębiorstwom, które na zlecenie danej firmy poszukują konkretnych pracowników. Korzystając z ich usług należy zachować szczególną ostrożność. Przede wszystkim każda taka agencja musi być zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia, zanim więc weźmiemy udział w rekrutacji prowadzonej przez konkretną firmę – sprawdźmy, czy dopełniła ona tej formalności. Baza dostępna jest on-line, oczywiście bezpłatnie. Pamiętajmy także o tym, że agencje nie mogą pobierać od nas opłat za znalezienie pracy poza kosztami, które faktycznie zostały przez nie poniesione. Takie koszty to np. tłumaczenie dokumentów, ale czasem watro zrobić to samemu – może uda nam się zaoszczędzić.

Opieka w Niemczech – samodzielne poszukiwanie pracy

Jeśli nie chcemy korzystać z usług pośredników, możemy zdecydować się na samodzielne poszukiwanie pracy w opiece. W tym przypadku przyda nam się przede wszystkim bardzo dobra znajomość języka niemieckiego, która pozwoli na swobodny kontakt z przyszłym pracodawcą i szczegółowe ustalenie warunków zatrudnienia. Opiekunki decydujące się na taką opcję muszą pamiętać, aby nie godzić się na pracę „na czarno”. W związku z naszym członkostwem w Unii Europejskiej Polacy za zachodnią granicą pracować mogą w pełni legalnie. Gwarantuje to odpowiednie wynagrodzenie, opiekę zdrowotną i odprowadzanie składek na przyszłą emeryturę.

Bezpośrednie zatrudnienie u niemieckiego pracodawcy (bez względu na to, czy samodzielnie znaleźliśmy pracę, czy też skorzystaliśmy z pomocy pośredników) wiąże się z szeregiem konsekwencji. Część z nich uznać możemy za pozytywne, inne za negatywne, koniecznie jednak musimy zdawać sobie z nich sprawę. Przede wszystkim we wskazanej sytuacji jesteśmy traktowani tak, jak wszyscy inni obywatele Niemiec. Obowiązują nas niemieckie przepisy prawa pracy, ubezpieczeń społecznych czy obciążeń podatkowych. Cześć z nich jest podobna do polskich regulacji, ale niektóre na pewno nas zaskoczą. Musimy je dobrze poznać, rozumieć i potrafić zastosować, bowiem niektóre czynności w Polsce wykonywane bez zastanowienia – jak choćby wizyta u lekarza lub w banku – za granicą mogą przysporzyć nam dodatkowych trudności, nie tylko językowych.

https://carework.pl/