Upały negatywnie wpływają na nasze samopoczucie, lecz co gorsza, stanowią zagrożenie dla zdrowia. Chociaż nie mamy wpływu na to, jak będzie wyglądało najbliższe lato, to możemy przygotować się do niego tak, aby najgorętsze dni nie były dla nas katorgą

Ochrona przed wysokimi temperaturami wewnątrz budynku

Kiedy temperatura za oknem przekracza 30 st. C., najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się pozostanie w domu. Niestety, upały często dają się we znaki także i tutaj. Cienkie ściany, duże okna i brak odpowiedniej izolacji termicznej sprawiają, że we własnym mieszkaniu czujemy się niekiedy jak w saunie. Na szczęście z pomocą przychodzą tutaj urządzenia obniżające temperaturę powietrza. Osoby spragnione chłodu mają do wyboru:

  • klimatyzację stacjonarną,
  • klimatyzatory przenośne,
  • klimatyzery,
  • wiatraki (wentylatory).

Które rozwiązanie jest najlepsze? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ jest ona uzależniona od przyjętych kryteriów. Klimatyzacja stacjonarna wydaje się idealną metodą ochrony przed upałami, lecz nie wszędzie można ją zastosować, a poza tym jej montaż i użytkowanie wiążą się z dość dużymi wydatkami. Niska cena to zaleta wiatraków i wielu klimatyzerów (potocznie nazywanych klimatyzatorami bez rury albo klimatyzatorami wodnymi), jednak takie urządzenia mają działanie miejscowe i obniżają wyłącznie temperaturę odczuwalną. 

Urządzeniem, które naprawdę redukuje temperaturę powietrza, a zarazem może być zastosowane niemal wszędzie i przy niższych kosztach niż w przypadku klimatyzacji stacjonarnej, jest jednoczęściowy klimatyzator przenośny. Warto zatem poświęcić mu trochę więcej uwagi.

Jak działa klimatyzator przenośny?

Klimatyzator przenośny, podobnie jak stacjonarny, wyposażony jest w wymienniki ciepła (skraplacz i parownik) oraz sprężarkę. Wszystkie te elementy umieszczone są wewnątrz jednej obudowy, do której podłączona jest rura odprowadzająca gorące powietrze poza budynek. Rurę można wysunąć przez uchylone i zabezpieczone specjalną uszczelką okno, zatem montaż przenośnego klimatyzatora jest prosty i możliwy bez żadnych zezwoleń.

Warto zaznaczyć, że niektóre klimatyzatory przenośne służą nie tylko do chłodzenia powietrza. Część modeli oferuje dodatkowo niezależne tryby wentylacji i osuszania, a nawet ogrzewania. Urządzeniem wyposażonym we wszystkie te funkcje jest m.in. klimatyzator przenośny klimatyzator przenośny Fersk . Warto zaznaczyć, iż ten klimatyzator z uwagi na wysoką moc chłodniczą i bardzo dobrą moc grzewczą sprawdzi się w pomieszczeniach o powierzchni nawet 40 m². 

Zasady bezpiecznego przebywania na zewnątrz

Unikanie wychodzenia z domu podczas upałów to rada, z której nie każdy może skorzystać. Niezbędne jest zatem zapoznanie się z zasadami bezpiecznego przebywania na zewnątrz, od przestrzegania których uzależnione jest nasze zdrowie, a nawet życie.

 

  • Staraj się przebywać w cieniu.

Temperatura w cieniu jest o kilka stopni niższa niż w słońcu, dlatego warto jak najlepiej wykorzystywać ulgę, jaką nam on zapewnia. Na spacery należy wybierać miejsca z dużą ilością drzew, takie jak lasy i parki.

 

  • Noś nakrycie głowy i jasną odzież z naturalnych materiałów.

W upalny dzień nakrycie głowy to nie tylko element stylizacji, ale i ochrona przed porażeniem słonecznym. Najlepiej wybrać coś wykonanego z materiału cienkiego, dobrze przepuszczającego powietrze i jasnego. Na jasne kolory i przewiewność należy postawić również w przypadku pozostałych elementów ubioru. Najlepiej sprawdzą się ubrania z naturalnych materiałów, takich jak bawełna czy len.

 

  • Pij dużo płynów.

Kolejnym zagrożeniem związanym z upałami jest odwodnienie. Zapobiegać mu można przede wszystkim poprzez przyjmowanie dużej ilości płynów. Najlepiej wybierać wodę mineralną o temperaturze pokojowej lub lekko schłodzoną. W celu uzupełnienia elektrolitów traconych wraz z potem można przyrządzić sobie domowy napój izotoniczny. Wystarczy dodać do 1 litra wody dwie łyżki miodu, sok z całej cytryny i jedną czwartą łyżeczki soli.

 

  • Używaj kremów z filtrem UV.

Na poparzenie słoneczne najbardziej narażone są osoby z jasną karnacją oraz dzieci, jednak krem z filtrem UV potrzebny jest każdemu. Brak takiej ochrony może skutkować nie tylko poparzeniem, ale i rozwojem nowotworów skórnych.

Zadbaj o zwierzęta

Na zakończenie warto wspomnieć o tym, że upały są groźne również dla naszych zwierząt, zatem one też potrzebują odpowiedniej ochrony. Poza stałym dostępem do wody należy zadbać o komfort w trakcie spacerów. Psy nie noszą obuwia, więc nagrzany beton i kostka chodnikowa mogą doprowadzić do poparzenia łap. Spacerować z czworonogiem należy rano lub wieczorem. Jeśli wyjście jest konieczne w ciągu dnia, to trzeba wybrać takie miejsce, aby pies mógł chodzić po bezpiecznym dla niego podłożu.