Mamy duży wybór przy wyborze miejsc noclegowych – górskie miejscowości obfitują w pensjonaty i apartamenty, a niedaleko szlaków znajdziemy schroniska. Latem możemy pokusić się o nocowanie pod chmurką.
Zaplanuj z wyprzedzeniem
Polskie góry w sezonie są oblegane, zwłaszcza najpopularniejsze kierunki turystyczne. Dzięki ich położeniu przy południowej granicy, polscy turyści rywalizują nie tylko między sobą, a także z zagranicznymi przyjezdnymi. Jeśli planujemy wyjazd na Święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok czy ferie, musimy liczyć się z naprawdę dużym obłożeniem. Jeśli znamy dokładny termin wyjazdu, powinniśmy od razu zacząć rozglądać się za noclegiem. Proponujemy w miarę możliwości jak najszybciej zarezerwować wybraną kwaterę. Jeśli wyjazd jest niezaplanowanym last minute, musisz pogodzić się z brakiem miejsc w najpopularniejszych obiektach.
Postaw na wygodę – apartamenty w Zakopanem, Krynicy i Ustroniu
Jeśli cenisz sobie wygodę i bliskość cywilizacji, zwrócisz uwagę przede wszystkim na miejsca noclegowe w miastach. Do wyboru masz hotele, rodzinne pensjonaty oraz apartamenty. Aby uzyskać pełną prywatność i niezależność, zdecyduj się na apartament. Bez obecności innych turystów, a za to z aneksem kuchennym i prywatną łazienką, będziesz mógł się poczuć jak w domu. Jest to opcja najbardziej komfortowa, a zatem często najdroższa. Najwięcej apartamentów znajdziesz w dużych miastach turystycznych, takich jak Zakopane, Ustroń czy Krynica-Zdrój.
Przy planowaniu dłuższych wyjazdów warto zdecydować się na tańsze kwatery. Dzięki temu część funduszy będziesz mógł wydać na mnogość turystycznych atrakcji, pamiątki, wizyty w muzeach i restauracjach. Pensjonaty są tańsze, a zarazem umożliwiają lepsze poznanie kultury czy regionalnej kuchni. Musimy jednak liczyć się z obecnością pozostałych gości.
Schroniska turystyczne – noclegi blisko szlaków
W schroniskach nie ma co liczyć na luksusy. Służą przede wszystkim nocnemu odpoczynkowi blisko szlaków turystycznych. Dzięki temu możemy zaplanować dłuższe wycieczki bez potrzeby schodzenia na wieczór do miasta. Jest to także okazja, aby poznać lokalny folklor podczas rozmowy z gospodarzem.
Obecnie większość schronisk udziela noclegów, informacji turystycznej oraz usług gastronomicznych. Recepcje wyposażone są w telefony, przechowalnie bagażu, sklepiki z podstawowymi artykułami higienicznymi i pamiątkami. Mają także miejsca przeznaczone do naprawy sprzętu turystycznego, wyczyszczenia i wysuszenia odzieży.
W sąsiedztwie natury – nocowanie pod chmurką
Jeśli jesteśmy żądni przygód i chcemy wybrać się na dłuższą wycieczkę, możemy zabrać ze sobą namiot. Nocowanie na łonie natury pozwoli w pełni odczuć bliskość przyrody i zapewnić niezapomniane wrażenia. Przed wyjściem w góry powinniśmy zadbać o odpowiednią ilość wody i prowiantu oraz o odpowiedni sprzęt – m.in. namiot, maty, śpiwory, latarkę i baterie. Przydadzą Ci się środki na komary!
Powinniśmy także upewnić się, czy kierunek naszej wyprawy obejmuje terytorium, na którym biwakowanie jest dozwolone. Nie wolno rozbijać namiotów w parkach narodowych, rezerwatach, lasach oraz oznaczonych terenach prywatnych. Przed wyjazdem możemy poszukać, czy w interesujących nas miejscach są obszary przeznaczone specjalnie dla biwakowania.
Noclegi w górach z wyżywieniem czy bez?
Przy planowaniu noclegu powinniśmy pomyśleć także o prowiancie. Jeśli nocujesz w mieście, możesz skorzystać z bogatej oferty knajp i restauracji. Jeśli chcesz zaoszczędzić, pokuś się o zakup produktów wcześniej w sklepie i przygotuj własne posiłki. Wtedy przyda Ci się apartament z aneksem kuchennym. Jeśli planujesz dłuższe trasy z postojami w schroniskach, zobacz wcześniej czy zapewnia ono wyżywienie. Schroniska na ogół posiadają jadłodajnie oraz stanowiska do przyrządzania posiłków. Kupowanie gotowych obiadów w knajpach i noclegowniach jest znacznie droższe niż przygotowanie posiłku samodzielnie. Jest jednak znacznie wygodniejsze – nie musimy ani taszczyć ze sobą półproduktów, ani tracić czas na organizowanie kolacji.
Morze możliwości
Góry są doskonałym kierunkiem wyjazdów, gdyż możemy dopasować trasy wycieczek do własnych możliwości – zarówno gdy jesteśmy początkującym oraz zaawansowanym amatorem szczytów. Zaplanuj przebieg wyjazdu i dopasuj odpowiednie rozwiązanie noclegowe dla siebie. Czy wybierzesz miejski apartament, schronisko, czy namiot na uboczu – z każdej bazy wypadowej będziesz mógł podziwiać piękno bogactwa natury.
Komentarze do artykułu: Gdzie znaleźć nocleg w górach?
Nasi internauci napisali 0 komentarzy