Należy jednak pamiętać, że w dużej mierze bezpieczeństwo w noc sylwestrową zależy właśnie od pirotechniki i źródła, z jakiego pochodzi. Niezaufani dostawcy potrafią sprzedawać uszkodzone fajerwerki, które po odpaleniu mogą wybuchnąć w niekontrolowany sposób.
Jak co roku w Sylwestra, nocne niebo rozjaśnią fajerwerki, zwiastujące nadejście Nowego Roku. Zanim jednak różnorodne kolory i kształty zabłysną, trzeba kupić fajerwerki na Sylwestra. Jakie wybrać i jak zadbać o bezpieczeństwo tej nocy?
Fajerwerki na Sylwestra a bezpieczeństwo
W Sylwestra liczy się przede wszystkim ilość wystrzelonych w niebo fajerwerków. Dlatego też czasami powstaje chaos, który może zagrozić zdrowiu, a nawet życiu nie tylko osoby odpalającej, ale także wszystkich widzów. Bardzo ważne jest, by nie zajmować się sztucznymi ogniami po alkoholu. Ruchy są spowolnione, a ocena odległości zaburzona, co może poskutkować poparzeniami lub nawet utratą palców.
Rodzaj fajerwerków na Sylwestra powinien być wybrany pod względem zaawansowania i wieku osoby, która będzie je odpalała. Wiele osób zaczyna swoją przygodę z fajerwerkami od najprostszych petard, z czasem zamieniając je na rzymskie ognie, wulkany oraz wyrzutnie.
Bez względu na rodzaj fajerwerków, należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od odpalonej pirotechniki. Stopień odpowiedniego oddalenia się jest ujęty w instrukcji w języku polskim, którą warto przeczytać przed przystąpieniem do działania.
Pirotechnika pochodząca z niewiadomego źródła może wybuchać w niekontrolowany sposób, przez co zagraża bezpieczeństwu osób znajdujących się w jej pobliżu.
Fajerwerki należy odpalać w miejscach oddalonych od dużych skupisk ludzi, okien, samochodów, drzew, wiat śmietnikowych, linii wysokiego napięcia i dachów budynków. Wszystko po to, by nie zagrozić niczyjemu bezpieczeństwu oraz nie spowodować pożaru.
Aby pirotechnika była bezpieczna, musi pochodzić z zaufanych źródeł. Opakowania nie powinny być uszkodzone, a do każdego z nich musi być dołączona instrukcja obsługi w języku polskim. Należy pamiętać, że nie wolno sprzedawać fajerwerków osobom niepełnoletnim. Tak samo jak osoby te nie powinny bez opieki kogoś dorosłego odpalać pirotechniki. W przypadku, gdy dojdzie do wypadku, winą za niego mogą zostać obarczeni rodzice oraz sprzedawca.
W noc sylwestrową szpitale są wręcz oblegane przez osoby, które doznały poparzeń lub poważniejszych obrażeń przez nieodpowiedzialne używanie fajerwerków, na przykład pod wpływem alkoholu.
Pod żadnym pozorem nie wolno odpalać pirotechniki w zamkniętych pomieszczeniach. Jedynym produktem, który się do tego nadaje, są zimne ognie. Są one w pełni bezpieczne, o ile nie znajdują się w pobliżu łatwopalnych substancji i rzeczy, które mogą się od nich zapalić.
Najpopularniejsze rodzaje fajerwerków na Sylwestra
Jeżeli nasz budżet jest ograniczony i nie możemy kupić każdego z dostępnych rodzajów fajerwerków, wybierzmy te, które najbardziej przypadną nam do gustu.
Petardy
Petardy są najmniej widowiskowe z całej dostępnej na rynku pirotechniki. Wywołują one jedynie zazwyczaj jedynie efekt huku i krótkotrwały błysk. Należy jednak pamiętać, że nieodpowiednio użyte mogą wyrządzić niemałą krzywdę.
Po odpaleniu petard należy oddalić się na bezpieczną odległość. Koniecznie trzeba uważać z niewybuchami – nie wolno zbliżać się do nich przez około 10 minut.
Wyrzutnie
Do najpopularniejszych, a przy tym jednych z mocniejszych fajerwerków, należą wyrzutnie. Jest to najbardziej widowiskowa pirotechnika, która określana jest również mianem baterii i kostek.
Z racji swojej mocy wyrzutnie zalecane są osobom, które posiadają już jakiekolwiek doświadczenie z pirotechniką. Największą zaletą takiego rozwiązania jest łatwość obsługi, ponieważ wystarczy odpalić jeden lont, by wybuchło wiele sztucznych ogni w minimalnych odstępach czasowych, tworząc coś na kształt bardzo krótkiego pokazu fajerwerków.
Flary
Flary jeszcze do niedawna służyły przede wszystkim do sygnalizacji w żegludze czy w ratownictwie. Obecnie wybierane są głównie przez kibiców.
Rzymskie ognie
Rzymskie ognie należą do zdecydowanie tańszej pirotechniki w porównaniu do baterii, nie są jednak tak spektakularne jak wyrzutnie. Ładunki są ukryte w rurce. Może ich być nawet kilkadziesiąt.
Race
Race morskie pełnią funkcję oświetleniową. Odpalane są w taki sam sposób jak flary. Od flar różnią się jedynie funkcją, którą spełniają.
Rakiety
Na rakiety składa się korpus, w którym ukryte zostały ładunki oraz silnik, od którego zależy wysokość wystrzałów. Bardzo ważnym elementem rakiety jest również kijek, stabilizujący ją podczas lotu. Dlatego przed odpaleniem fajerwerku należy sprawdzić, czy nie jest on uszkodzony, ponieważ nawet nieznacznie wygięty kijek może zmienić tor lotu rakiety, co poskutkuje wybuchem, na przykład w tłumie widzów, zamiast na niebie.
Gdzie kupować fajerwerki na Sylwestra?
Pierwsze wystrzały fajerwerków słychać już w święta. Młodzi ludzie testują petardy, które kupili, co jest bardzo irytujące dla wielu osób. Pamiętajmy, że wiele zwierząt, a także osób starszych i dzieci, boi się wybuchów, dlatego starajmy się nie testować niczyjej cierpliwości i nie uprzykrzać życia ludziom, którzy nie są fanami pirotechniki.
Przed Sylwestrem często sklepy wielobranżowe wystawiają specjalne stoiska, na których kupić można fajerwerki. Pod większymi marketami czy na ruchliwych ulicach również spotkać można handlarzy pirotechniką. Jednak ich ceny bardzo często są zawyżone.
Jeżeli zależy nam na zaoszczędzeniu pieniędzy lub otrzymaniu ciekawego gratisu, warto zrobić odpowiednio wcześniej zakupy przez Internet. Hurtownie pirotechniczne oferują niskie ceny za fajerwerki na Sylwestra, które zazwyczaj są nieporównywalnie niższe niż te w sklepach stacjonarnych lub na straganach.
Podsumowanie
Zakup fajerwerków na Sylwestra jest poważnym wyborem, przede wszystkim dlatego, że pirotechnika musi być w stu procentach bezpieczna, ale także tania i efektowna. Przed użyciem zapoznajmy się z instrukcją obsługi i sprawdźmy, czy opakowanie nie jest uszkodzone.
Komentarze do artykułu: Fajerwerki na Sylwestra
Nasi internauci napisali 1 komentarzy
komentarz dodano: 2018-12-14 08:40:52