Polacy w ostatnim czasie większą wagę przykładają do tego, co i w jaki sposób jedzą. Są otwarci na nowe smaki, ale też bardziej doceniają proste smaki owoców i warzyw, znane z babcinego sadu. Jednym z podstawowych elementów, które sprawdzają się w kuchni, jest blender kielichowy.


Blender kielichowy – aspekty, na które warto zwrócić uwagę podczas jego wyboru

Producenci co sezon raczą nas nowymi kolekcjami i atrakcyjnymi kampaniami reklamowymi pojawiających się na rynku produktów. Odkładając na bok marketing, sprawdźmy, czym rzeczywiście należy się kierować, poszukując funkcjonalnego blendera do domowego użytku. Co jest ważną funkcją, a co tylko zbędnym gadżetem?


Aspekt pierwszy: prędkość

W zależności od konkretnego modelu, możemy spotkać się z ostrzami obracającymi się szybciej lub wolniej. W najpopularniejszych egzemplarzach prędkość ostrzy określa się na poziomie 35.000 obrotów na minutę. Tego typu blender w zupełności sprawdzi się na co dzień, do przygotowywania smacznych i pożywnych koktajli na bazie świeżych owoców i warzyw. Ostrza poradzą sobie zarówno z miętą, twardym jabłkiem, jak i z dojrzałym bananem. Dokładnie rozdrobnią, a następnie wymieszają produkty z dodanym do środka mlekiem czy jogurtem. W tego typu urządzenia moc silnika jest na poziomie około 1400 watów.

W przypadku bardziej wymagających użytkowników, którzy często sięgają po twardsze składniki wymagające większej prędkości i mocniejszego silnika, warto sięgnąć po bardziej zaawansowane produkty, takie jak na przykład blender Philips Innergizer. Osiąga on prędkość 45.000 obrotów na minutę i jest wyposażony w silnik o mocy 2000 watów. Kopuła wyciszająca, jak sama nazwa wskazuje, odpowiada za to, aby rozdrabnianie odbywało się cicho i sprawnie.


Aspekt drugi: materiał, z którego wykonano podstawę

W blenderach elektrycznych podstawa jest wyposażona zwykle w elektroniczny wyświetlacz, który wskazuje tryb, w jakim pracuje dane urządzenie. Bazę wykonuje się z tworzyw sztucznych. W lepszych modelach możemy spotkać się z solidniejszym materiałem, jakim jest stal nierdzewna.


Aspekt trzeci: dzbanek

Kształt dzbanka determinuje wygodę jego późniejszego użytkowania. Najlepiej, jeśli jest on wyposażony w dziubek, dzięki któremu łatwiej będzie nam nalać gęsty koktajl do szklanek. Istotna jest również jego pojemność. Jeśli chcemy przygotowywać płynne przekąski dla 3- lub 4-osobowej rodziny, to zdecydowanie lepiej kupić blender o pojemności minimum 2 litrów. Warto zwrócić też uwagę na solidność szkła, z którego został wykonany sam dzbanek.