Dzięki powszechnemu dostępowi do internetu można nie tylko bezpiecznie przechowywać prywatne lub firmowe pliki i dokumenty, ale również pracować zdalnie z każdego miejsca na świecie, nie tracąc dostępu do potrzebnych zasobów informacyjnych. Wszystko to jest możliwe dzięki chmurze danych. Czym ona jest i czy warto z niej korzystać?
Czym jest popularna chmura danych?
Główne zalety i podstawowe wady chmury
W ostatnich latach usługi z zakresu cloud computing bardzo się rozwinęły. Nie tylko światowi potentaci IT, ale również mniejsze firmy, produkujące smartfony, tablety, laptopy i inne urządzenia smart, oferują dostęp do wirtualnego dysku, pozwalającego na gromadzenie danych bez użycia fizycznej jednostki komputerowej.
Czym jest popularna chmura danych?
Chmura danych to rodzaj wirtualnej usługi, dzięki której można przechowywać dane poza dyskiem urządzenia. Innymi słowy, chmura danych pozwala gromadzić informacje w postaci filmów, zdjęć, dokumentów i innych plików, na zewnętrznym serwerze dostawcy usługi. Serwery te mają ogromną moc obliczeniową i dyskową, dzięki czemu mogą magazynować bardzo duże ilości danych. W praktyce oznacza to, że każdy użytkownik, który przechowuje swoje dane w chmurze, ma do nich dostęp o każdej porze dnia i nocy z dowolnego miejsca na świecie, pod warunkiem, że posiada dostęp do internetu.
Główne zalety i podstawowe wady chmury
Rozwiązanie, które wykorzystuje globalną sieć do udostępnienia usług przechowywania danych, zdobywa coraz większą popularność, jednak wciąż wiele osób podchodzi do niego sceptycznie. Główne zalety i podstawowe wady chmury są podkreślane odpowiednio przez zwolenników lub przeciwników nowoczesnych technologii. Zatem czy warto korzystać z chmury?
Odpowiedź jest jednoznaczna - warto. Przechowywanie danych w chmurze daje korzyści dwojakiego rodzaju. Po pierwsze, pozwala zabezpieczyć dane przed uszkodzeniem lub usunięciem. Stworzenie kolejnej kopii ważnych plików i umieszczenie jej w chmurze gwarantuje, że nawet jeśli plik zostanie usunięty z fizycznego dysku, to można mieć do niego dostęp przez dysk wirtualny. Po drugie, nie trzeba już pamiętać o zabraniu ze sobą dysku zewnętrznego, pendrive lub innej formy fizycznego nośnika danych - dane są dostępne zawsze i wszędzie tam, gdzie można uzyskać połączenie z internetem.
Przeciwnicy chmury zaznaczają, że rozwiązanie, korzystające w taki sposób z zasobów internetu, generuje niebezpieczeństwo kradzieży danych lub ich nieuprawnionego wykorzystania. Jednak dostawcy usług cloud zadbali o ten aspekt - dane chronione są zaawansowanymi zabezpieczeniami, które znacznie utrudniają dostęp do nich nieupoważnionym osobom.
Komentarze do artykułu: Czym jest popularna chmura danych?
Nasi internauci napisali 0 komentarzy