Na szczęście istnieje możliwość profesjonalnego wybielania. W tym artykule sprawdzamy, czy jest to całkowicie bezpieczne dla szkliwa!

Wybielanie zębów to powszechnie znana metoda dbania o piękny uśmiech, regularnie wybierana przez większość gwiazd i osób publicznych. Jednak każdy z nas może cieszyć się tak samo olśniewającym uzębieniem, decydując się na zabieg wybielania. Jeśli jednak zastanawiasz się, czy taka procedura nie osłabia szkliwa lub dziąseł, zapraszamy do lektury!

Metoda wybielania dobrana przez dentystę

Zanim odpowiemy na pytanie tytułowe, warto wspomnieć, że istnieją różne metody wybielania zębów. Pomijając domowe sposoby, które zazwyczaj nie przynoszą widocznych efektów, metodę wybielania powinien zaproponować doświadczony lekarz dentysta. Łódź ma dostęp do takich specjalistów w gabinetach stomatologii estetycznej Meritum. Po dokładnej analizie stanu uzębienia stomatolog dobiera w pełni bezpieczną metodę wybielania o najlepszej skuteczności.

Wybielanie zębów metodą nakładkową

Specjaliści z Meritum najczęściej proponują swoim pacjentom, których interesuje wybielanie zębów, metodę nakładkową. Jej ogromnym atutem jest właśnie bezpieczeństwo stosowania, ale także wysoka skuteczność, a efekt zabiegu utrzymuje się nawet przez 2 lata. Metoda wybielania nakładkowego składa się z kilku etapów:

  1. Oczyszczenie zębów z kamienia oraz innych osadów, a także wyleczenie ubytków próchnicowych. Wskazane jest także piaskowanie zębów dla otrzymania bardziej równomiernego efektu wybielania.

  2. Przygotowanie indywidualnych miękkich nakładek na zęby na podstawie wycisków pobranych przez dentystę.

  3. Wybielanie w domu poprzez stosowanie przez pacjenta nakładek z żelem wybielającym na 7-8 godzin na dobę (najlepiej podczas snu) przez okres 10 do 14 dni.

  4. W razie potrzeby wymiana wypełnień w zębach czy uzupełnień protetycznych (koron, mostów, licówek) na nowy, jaśniejszy kolor.

Warto pamiętać, aby w trakcie procesu wybielania stosować się do zaleceń, dotyczących na przykład wystrzegania się produktów spożywczych o intensywnym zabarwieniu.

Wybielanie zębów a szkliwo

Przed przystąpieniem do wybielania dentysta oceni, czy nie ma przeciwwskazań do tej procedury. Mogłyby to być na przykład znaczne ubytki, ale także ciąża czy karmienie piersią lub niektóre choroby.

Metoda nakładkowego wybielania zębów pod opieką doświadczonego lekarza stomatologa jest całkowicie bezpieczna dla zębów i dziąseł. Działanie żelu wybielającego nie narusza struktury szkliwa, lecz jedynie powoduje utlenianie, czyli odbarwianie przebarwień. Jedynym skutkiem ubocznym, oprócz pięknego, białego uśmiechu, może być przejściowa nadwrażliwość zębów na zimno. Taki dyskomfort może pojawiać się w ciągu kilku dni po zakończeniu procesu lub w jego trakcie.