Jeśli piszesz CV po raz pierwszy, swój życiorys możesz zawrzeć na jednej stronie formatu A4. Jeśli masz bogate doświadczenie, twój życiorys powinien zajmować… tyle miejsca, ile potrzeba, żeby w wartościowy sposób zaprezentować swoją sylwetkę zawodową. Wraz z podejmowaniem kolejnych prac zmieniać się będą proporcje między prezentacją osiągnięć zawodowych, a posiadanym wykształceniem.

Twój życiorys powinien zawierać takie sekcje, jak: dane osobowe, wykształcenie, doświadczenie zawodowe, języki, kursy, szkolenia, a także zainteresowania. Żadnego z powyższych elementów nie należy bagatelizować.

Dla pracodawców równie cenne są informacje o zainteresowaniach czy osiągnięciach i zrealizowanych projektach. Poza tym, że są one naszą "wizytówką", często wyróżnikiem, dodatkowo mogą pokrywać się z zainteresowaniami naszych przyszłych przełożonych i nierzadko ukazać nas w bardziej interesującym świetle.

Opisując swoje osiągnięcia, powinieneś przedstawić je tak, aby nawiązywały one do stanowiska pracy, na które aplikujesz. To bardzo ważne, aby informacje zawarte w CV były dostosowane do potrzeb pracodawcy. Zapomnij zatem o rozsyłaniu jednego życiorysu na wszystkie oferty pracy, które cię interesują! Owszem możesz przygotować jedno, wyczerpujące i kompleksowe CV, pamiętaj jednak o tym, żeby za każdym razem sprofilować je pod daną firmę. Jak tego dokonać? Należy uważnie i ze zrozumieniem przeczytać ofertę pracy. Zawiera ona opis wszystkiego, czego oczekuje od ciebie pracodawca. Warto przeredagować "bazowe" CV pod tym kątem. Niech twój życiorys stanowi odpowiedź na oczekiwania pracodawcy! Używaj słów kluczy (dodatkowo można je pogrubić).

Przedstawiając doświadczenie zawodowe, poza wskazaniem zajmowanego stanowiska pracy, opisz wykonywane obowiązki. Zrób to w sposób istotny z punktu widzenia pracodawcy. Przeanalizuj opublikowaną ofertę pracy i zastanów się, które z twoich osiągnięć edukacyjnych czy zawodowych czyni cię odpowiednią osobą na dane stanowisko pracy. Opis powinien być zwięzły, ale treściwy i zawsze zgodny z prawdą!

Powszechnie przyjętą zasadą jest przedstawianie osiągnięć na ścieżce edukacyjnej czy zawodowej według odwróconej chronologii. Oznacza to, że swoje osiągnięcia prezentujesz od najnowszych do najstarszych. Opisując swoje doświadczenie w pracy, szczególną uwagę skup na dwóch ostatnich stanowiskach, które zajmowałeś.

Prezentując posiadane umiejętności, np. językowe, oceń swój stopień biegłości. Do tego celu użyj międzynarodowej skali znajomości języków obcych (A1, A2, B1, B2, C1, C2).

Na naszym rodzimym rynku pracy przyjęło się, że CV powinno zawierać aktualne zdjęcie. Na zachodzie Europy odchodzi się od tej praktyki, gdyż wygląd osoby kandydującej na dane stanowisko pracy jest sprawą drugorzędną. To, co rzeczywiście istotne, to jej kwalifikacje i posiadane kompetencje do wykonywania pracy na danych stanowisku. Odchodzi się także od podawania w CV daty urodzenia. Powody? Takie same jak powyżej. Dodatkowo jednak taka praktyka czyni zadość niedyskryminowaniu kandydatów do pracy ze względu na ich wiek.

Wracając jednak do polskich realiów, poza zdjęciem (uważaj, nie przesadź z jego rozmiarem!), twój życiorys powinien zawierać dane kontaktowe, co pozwoli pracodawcy skontaktować się z tobą w celu zaproszenia cię na rozmowę kwalifikacyjną. Pamiętaj też o profesjonalnym adresie e-mail! Biznesowy savoir vivre radzi, żeby e-mail zawierał nasze imię i nazwisko.

W stopce lub na końcu dokumentu zawrzyj klauzulę dotyczącą zgody na przetwarzanie danych osobowych. Użyj klauzuli dokładnie w takiej formie, w jakiej wymagana jest w ofercie pracy.

Niezwykle istotną kwestią jest wyeliminowanie wszelkich błędów i literówek! Dlatego, zanim wyślesz CV, przeczytaj je kilkakrotnie bądź daj je do sprawdzenia.

Zapisz swoje CV w formacie pdf. Dzięki temu osiągniesz pewność, że dokument zawsze będzie wyświetlać się tak, jak został sformatowany oraz uniemożliwisz jego edycję osobom niepowołanym. Zadbaj o odpowiednią nazwę pliku. Zawrzyj w niej swoje imię, nazwisko i nazwę firmy. Pamiętaj także o każdorazowej zmianie nazwy pliku!

Równie ważna, jak zawartość merytoryczna, jest estetyka CV. Powinno być ono czytelne i spójne. Sporządzając życiorys, możesz skorzystać z gotowych szablonów CV dostępnych za pośrednictwem kreatorów online. Jeśli to cię przerasta, skorzystaj z pomocy profesjonalistów zatrudnionych w agencjach zatrudnienia czy urzędach pracy.

Na zakończenie, nowinka ze świata HR. Ostatnio w dobrym tonie jest zamieszczenie skróconego profilu osoby poszukującej pracy na początku CV. Taki życiorys niewątpliwie będzie wyróżniał się na tle pozostałych. Zadbaj o to, aby te 3 – 4 zdania, stanowiły ciekawą próbkę twoich możliwości, które zainteresują pracodawcę.

Możesz także wspomóc pracę rekruterów, załączając linki do twoich profesjonalnych profili na LinkedIn czy Golden Line.

Powodzenia!