Zawodniczka Azymutu wywalczyła kwalifikację w biegu na 3.000 metrów z przeszkodami, w wyniku tak zwanych relokacji. Poszczególne federacje, albo sportowcy z uzyskaną kwalifikacją olimpijską, mogli rezygnować z przyznanych im miejsc. I na takiej relokacji skorzystała Kinga Królik, która pojedzie na XXXIII Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. To pierwsza w 27-letniej historii Azymutu biegaczka, która dostąpiła tego zaszczytu.

Kinga Królik wystartuje w biegu eliminacyjnym na Igrzyskach w Paryżu 6 sierpnia.

- Przed Igrzyskami nie planuję już żadnego startu – informuje świeżo upieczona olimpijka. – Niemal do samego wylotu do Paryża będę przygotowywała się na obozie w Wałczu.

To trzecia wielka impreza, na której zobaczymy biegaczkę z Pabianic. Podczas mistrzostw świata w Eugene (USA) zajęła 36. miejsce, zaś w tegorocznych mistrzostwach Europy w Rzymie była 13.

Kinga Królik zalicza się do czołówki polskich biegaczek na średnich dystansach. W 2021 roku zdobyła swój pierwszy seniorski medal na mistrzostwach Polski (brąz). Rok później została mistrzynią Polski, a w ubiegłym roku sięgnęła po srebro. W tym roku podczas mistrzostw Polski w Bydgoszczy do podium zabrakło jej niespełna trzech sekund.

Największym sukcesem wychowanki Azymutu jest młodzieżowe wicemistrzostwo Europy z Tallina z 2021 roku.

Kinga Królik jest jedyną zawodniczką z pabianickiego klubu, która pojedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża. Jest też pierwszą od 24 lat reprezentantką pabianickiego klubu na Igrzyskach. W 2000 roku w Sydney walczyły koszykarki Polfy Pabianice: Elżbieta Nowak (wówczas Trześniewska), Sylwia Wlaźlak i Edyta Koryzna.

W niemal 200-osobowej kadrze Polski na XXXIII Igrzyska Olimpijskie w Paryżu Kinga Królik nie jest jedynym pabianickim akcentem.

W zawodach szermierczych czarnym koniem turnieju florecistek może być Julia Walczyk-Klimaszyk. Wychowanka Zjednoczonych obecnie w barwach KU AZS UAM Poznań w tym roku zdobyła dwa medale mistrzostw Europy (indywidualnie brąz i srebro w drużynie).

W jeździectwie jednym z czterech reprezentantów Polski w skokach przez przeszkody będzie pochodzący z Pawlikowic Adam Grzegorzewski (KS Warka Sielanka). Jeździec lideruje aktualnemu rankingowi Polskiego Związku Jeździeckiego, jest też najwyżej sklasyfikowanym Polakiem w klasyfikacji Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej (FEI). Grzegorzewski regularnie plasuje się w czołowych dziesiątkach konkursów zaliczanych do światowego rankingu.