To inicjatywa Fundacji My kochamy Pabianice. W pofabrycznych pomieszczeniach wyeksponowano prace (malarzy, rzeźbiarzy), pochodzące z prywatnych zbiorów pabianiczan.
- Udostępnili nam swoje zbiory, ale prosili o anonimowość – informuje Andrzej Furman z Fundacji. - Jesteśmy im za to ogromnie wdzięczni.
Celem fundacji jest propagowanie twórców z naszego miasta, dlatego są tu prace pabianiczan: Rafała Frankiewicza, Sławomira Łuczyńskiego, Bolesława Nawrockiego, Morice Lipsi (Morice Lipszyc).
- Myślimy, że Bolesław Nawrocki zasługuje na odrębną wystawę w naszym mieście – dodaje Furman.
Bolesław Nawrocki, światowej sławy portrecista, urodził się w Pabianicach.
Na wystawie prezentowany jest jeden z jego pabianickich obrazów przedstawiający plac na Starym Rynku z kościołem św. Mateusza i zamkiem w tle.
Niezwykłym rzeźbiarzem urodzonym w naszym mieście w 1898 roku jest Morice Lipsi. Na wystawie jest jedna jego praca, rzeźba w kości słoniowej. Przedstawia kobietę z wężem (srebro). Jej właściciel poinformował nas, że córka artysty nie wyklucza możliwości zaprezentowania prac ojca w jego rodzinnym mieście.
Zaintrygowały nas prace Andrzeja Fydrycha. Jego dwa obrazy "Słyszenie - forma widzenia" emanują niezwykłym światłem i wrażeniem trójwymiarowości. Duże wrażenie robią obrazy cenionej w Polsce i na świecie malarki Joanny Chrobak. "Nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu" to dzieło z cyklu „Siedem grzechów głównych”. To pierwsza publiczna prezentacja tego obrazu.
Obok znalazła się instalacja Wiesława Bobera, szefa kuchni restauracji Fabryka Wełny. W porównaniu z obrazem Joanny Chrobak martwa natura Bobera z homarem w roli głównej prezentuje się „skromnie” i smakowicie.
Na wystawie zobaczymy prace: Joanny Chrobak, Darare Casper, Jana Dobkowskiego, Przemysława Druszcza, Rafała Frankiewicza, Andrzeja Fydrycha, Rafała Głowackiego, Magdaleny Hanysz-Stefańskiej, Marioli Jaśko, Tadeusza Kalinowskiego, Marii Kawalerowicz, Wacława Kondka, Morice Lipsi, Sławomira Łuczyńskiego, Miyanaga Masakazu, Bogusława Nawrockiego, Władimira Pantalejewa, Katarzyny Rutkowskiej, Antoniego Rząsy, Marcina Rząsy, Wojciecha Sielczaka, Franciszka Starowieyskiego, Eidrigeviciusa Stasysa, Leszka Wieczorka.
Wystawę można oglądać do 5 czerwca.
Komentarze do artykułu: To trzeba zobaczyć
Nasi internauci napisali 2 komentarzy
komentarz dodano: 2016-05-16 14:10:49
komentarz dodano: 2016-05-15 15:31:08
Czemu nie ma pracy np w MDK?
Pani dyrektor ciągle ma czas na zakupy po ryneczkach szukając przecen, a kiedy ona jest w pracy za co jej płacą?
W dodatku kasa płynie jako radnej