Znajduje się na niej kilkadziesiąt rekwizytów, stworzonych przez uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.
O niezwykłych eksponatach, składających się na tę wystawę, opowiadał na jej wernisażu Maciej Kluza, kierownik działu zbiorów muzealnych z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zbiory uczniów gościły kilka miesięcy.
- Pabianice są pierwszym po Krakowie miastem, do którego dotarła wystawa – powiedział. – Przez jej interaktywność inaczej można się zapoznać z przedstawianą tu wiedzą.
Wystawę można oglądać w 3 salach naszego muzeum. Zobaczymy na niej eksponaty proste, jak np. książka czy domino, jak i bardziej zaawansowane. Do tych drugich należy np. człowiek, na którego ciele po odpowiednim dopasowaniu brakujących elementów zapala się żarówka; robot, którym sterujemy, prowadząc go przez układ pokarmowy człowieka; pająk na pilota, który ma za zadania przejść labirynt; kukła z otwartą klatką piersiową i brzuchem, na której musimy zaznaczyć zainfekowany przez bakterie obszar.
Na piętrze Zamku znajdziemy eksponaty skłaniające do myślenia, czy nauka powinna rozwijać bez ograniczeń. Mamy tam np. układankę, na której zaznaczamy cechy znanych naukowców; grę, w której wcielamy się w postać naukowca rozpoczynające pracę w koncernie farmaceutycznym, czy grę, w której musimy znaleźć odpowiedź na pytanie, czy każdy może zostać szalonym naukowcem.
- Ta wystawa to efekt międzynarodowego projektu, którego zadaniem było przybliżenie młodym ludziom zagadnień związanych z odpowiedzialnymi badaniami naukowymi i innowacjami – mówił Maciej Kluza. – Wzięli w nim udział uczniowie z Polski, Holandii, Izraela, Niemiec, Turcji, Portugalii, Włoch, Finlandii, Grecji i Rumunii.
Zajęcia były prowadzone metodą dociekań – uczniowie sami stawiali pytania badawcze, następnie wykonywali eksperymenty i znajdowali odpowiedź. Dyskutowali też o roli nauki w społeczeństwie, odwiedzali wyższe uczelnie i naukowe wystawy interaktywne. Następnie każda grupa miała za zadanie przygotować eksponat badawczy. Z 300 projektów, jakie powstały w Polsce, na wystawę pokazywaną pierwotnie w Krakowie wybrano ok. 40.
Wystawa będzie gościć w naszym muzeum do 7 maja.
Komentarze do artykułu: Tę wystawę trzeba zobaczyć!
Nasi internauci napisali 0 komentarzy