Pabianice zostały zbombardowane 17-20 stycznia 1945 roku. Były to ostatnie dni drugiej wojny światowej. Miasto najpierw zaatakowały samoloty radzieckie, a następnie niemieckie.
- Dział Historyczny Muzeum Miasta Pabianic prowadzi badania na temat mieszkańców, którzy zginęli lub byli ranni – informuje Robert Adamek, historyk z MMP. – Wszystkich, którzy posiadają informacje na ten temat, prosimy o kontakt.
W dokumentach archiwalnych oraz na inskrypcjach nagrobnych odnaleziono ponad 100 osób – Polaków, którzy zostali zabici w wyniku nalotu samolotowego. Znane są imiona, nazwiska, wiek, miejsce, data i godzina zgonu. Zginęli mieszkańcy ulic: Zamkowej, Pułaskiego, Reymonta, Cegielnianej, Warszawskiej, Karniszewickiej i wielu innych.
- Śmierć poniosły dzieci i młodzież od siódmego do siedemnastego roku życia. Wśród trafionych bombą znalazły się rodziny: matka z córką, ojciec z siedemnastoletnią córką, brat z siostrą i brat z bratem – opowiada Adamek.
Zabitych pochowano na cmentarzu katolickim. Rannych ratowano w Szpitalu Miejskim przy ul. Szpitalnej 2. Niektórym z nich amputowano nogi.
Czego szuka muzeum?
- Interesują nas mieszkańcy, którzy posiadają informacje, są spokrewnieni z zabitymi, znają miejsca grobów na cmentarzu, mają zdjęcia tych osób – dodaje. – Chcemy również dowiedzieć się o tych, którzy byli ranni i przeżyli bombardowanie, poznać ich historie.
Aby przekazać informacje, należy się kontaktować z Działem Historycznym Muzeum Miasta Pabianic (Stary Rynek 1, w Zamku) od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00 lub telefonicznie 42-215-54-87.
Komentarze do artykułu: Opowiedz swoją historię
Nasi internauci napisali 0 komentarzy