29 października zakończyło się w Łodzi bardzo ważne dla całego regionu wydarzenie kulturalne - Kongres Kultury. Środowiska naukowe i artystyczne, animatorzy i liderzy kultury oraz przedstawiciele mediów i organizacji pozarządowych a także studenci i zwykli odbiorcy debatowali na temat najważniejszych problemów nurtujących kulturę lokalną. Szukano najefektywniejszych mechanizmów harmonijnego współdziałania władz regionalnych i zarządzania instytucjami kultury w Łodzi i regionie. Organizatorami Kongresu był Urząd Marszałkowski i Urząd Miasta Łodzi oraz Narodowe Centrum Kultury. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego objęło Kongres patronatem honorowym. W dzisiejszych czasach kultura jest niewątpliwie siłą napędową rozwoju społecznego, pobudza kreatywność i innowacyjność, buduje tożsamość regionu oraz wpływa na integrację i rozwój więzi społecznych.
Na potrzeby Kongresu Biuro Planowania Kultury Województwa Łódzkiego przy współudziale Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego zdiagnozowało stan kultury w naszym regionie. Przedstawione dane stanowiły punkt wyjścia do dyskusji panelowych dotyczących edukacji kulturalnej, wspierania młodych artystów, przyszłości instytucji kultury oraz współpracy środowisk kulturalnych z lokalnymi samorządami.
Jak przedstawia się ta diagnoza dla Łodzi, Regionu i Pabianic?
Niestety, nie stanowi ona powodu do zadowolenia.
Okazuje się, że aż 65% dorosłych mieszkańców Łodzi nie była w ciągu ostatnich 7 latach w teatrze, w regionie - 68%, a w Pabianicach - 71%.
Mieszkańcy naszego miasta najchętniej oglądają telewizję w domu - 74%. 24% pabianiczan nie były w ciągu ostatnich kilku lat w kinie! Wyższą średnią niż Łódź mamy w czytelnictwie. Na jednego dorosłego obywatela naszego miasta przypada 1,2 książki/rok, w Łodzi - 0,8.
69% mieszkańców nie brała udziału w żadnych wydarzeniach kulturalnych, 36% wyraziła chęć na takie uczestnictwo, ale z powodu braku czasu lub środków - nie uczestniczy.
Ponad połowa respondentów województwa nie jest zadowolona z oferty kulturalnej na żadnym szczeblu i stwierdza, że posiada brak poczucia atrakcyjności naszego regionu. Nie mają też ulubionych miejsc, z którymi się identyfikują. W Łodzi i regionie występuje najniższy poziom zaspokajania potrzeb w zakresie uczestnictwa w kulturze, najniższy poziom dostępu do sieci oraz czytelnictwa prasy.
Na pytanie: Jakiej kultury potrzebujemy?, łodzianie odpowiadają: masowej, żywej, ogólnie dostępnej.
Pabianiczanie potrzebują miejsc spontanicznych spotkań oraz klubokawiarni, region: domów kultury.
50 gmin w naszym województwie nie posiada domów kultury. Pozostałym w opinii respondentów brak jest znaczących atutów i wykazują stagnację ofert kulturalnych. Istnieje wiele przyczyn takiej sytuacji, za najważniejsze z nich debatujący uznali: zbyt małe środki przeznaczane na działalność kulturalną, brak promocji młodych twórców, niska jakość imprez kulturalnych oraz słaba ich promocja.
Ponieważ celem strategicznym regionu uznano rozwój kapitału ludzkiego i kulturowego, najbliższe lata przyniosą szereg zmian w tej dziedzinie. Priorytetem będzie finansowanie projektów artystycznych i edukacyjnych, tworzenie Centrów Aktywności Lokalnych oraz włączanie społeczności lokalnych do udziału w kulturze i stymulowanie oddolnych inicjatyw. Powstaną rozporządzenia umożliwiające udostępnianie lokali miejskich na preferencyjnych warunkach, przeznaczonych na prowadzenie działalności kulturalnej - niekomercyjnej oraz udostępnianie przestrzeni miejskiej dla działalności fundacji i stowarzyszeń. Promowane będą nowe programy edukacji kulturalnej oraz wspólne projekty kilku instytucji kulturalnych w regionie. Znaczne granty przewiduje się dla projektów ponadnarodowych. Wszelkie zewnętrzne dotacje dla instytucji będą przyznawane w drodze konkursów. Urząd Marszałkowski zapowiedział prowadzenie badań kompetencji i kwalifikacji pracowników instytucji kultury, a także prowadzenie zarządzania projektowego i tworzenie strategii.
Bezpośrednim efektem Regionalnego Kongresu Kultury była lista postulatów i rekomendacji do stworzenia dokumentu „Program Rozwoju Kultury 2020+” Zaprezentowany zostanie również plan pracy nad programem oraz założenia i harmonogram działań. Istotną konkluzją Kongresu było stwierdzenie, że nie można rozpatrywać rozwoju kultury w Łodzi bez udziału regionu, ponieważ to on w dużej mierze buduje kapitał społeczny i pomaga w rozwiązywaniu problemów gospodarczych i nawet politycznych.
Komentarze do artykułu: O kulturze na kongresie
Nasi internauci napisali 0 komentarzy