Podczas wydarzenia dowiemy się, co o przesądach dotyczących zwierząt mają do powiedzenia specjaliści różnych dziedzin nauki.

Zaproszeni etnografowie i archeolodzy opowiedzą o tym, skąd wzięła się skłonność do guseł i przesądów na przestrzeni wieków. Poznamy, jakie zwierzęta symbolizowały praktyki magiczne i jak kultura wpływała na nasze ocenianie niektórych zwierząt i często ich prześladowanie.

Psycholodzy odpowiedzą, dlaczego lubimy wróżby oraz myślimy o niektórych zwierzętach z obrzydzeniem, lękiem czy nawet fobią. Poradzą, jak nie ulegać zoofobii, kogo może dotyczyć i jak można ją wyleczyć oraz jaka jest granica między zoofobią a zwykłą obawą.

Pracownicy ZOO (biologowie) opowiedzą z kolei o ewolucyjnym podłożu naszych obaw.
Czy te same emocje przeżywali nasi zwierzęcy przodkowie, patrząc np. na pająki? Dlaczego ludzie od wieków bali się tego, co pełza, bezszelestnie chodzi lub fruwa? Czy zwierzęta też mają fobie?

Nie może zabraknąć spotkania z żywymi zwierzętami, które również wcielą się w role wróżbitów. Pokazy i obserwacje „strasznych” zwierząt będą doprawione szczyptą humoru oraz przystępnymi informacjami, co jest zoologiczną prawdą, a co stereotypowym myśleniem i przesądami.

Zapraszamy na spotkania ze specjalistami, które odbędą się w sali edukacyjnej łódzkiego ZOO w godz. 10.30-12.30 oraz 13.00-15.00.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, na wydarzenie obowiązują wcześniejsze zapisy (do 25 listopada, godz. 15.00) drogą e-mailową: [email protected].

Udział w imprezie jest bezpłatny, należy jednak wykupić bilety wstępu do ogrodu zoologicznego.