Żyjąc w pobliżu człowieka, jeże narażone są na wiele niebezpieczeństw i nie są to wyłącznie koła rozpędzonych samochodów. Tym małym, dzikim stworzeniom zagrażają również wiosenne porządki w ogrodach. Zanim zaczniemy kosić, wygrabiać i wypalać, warto zorientować się, czy na naszej działce są ich gniazda. Zaczął się bowiem sezon na jeżowe porody.

Co zrobić, gdy znajdziemy jeżowe oseski?

Zawsze trzeba rozejrzeć się za ich mamą. Nawet najlepszy opiekun i najlepsze preparaty mlekozastępcze nie zastąpią jej i jeżowego mleka.
Jeśli sytuacja będzie tego wymagała i trzeba będzie podjąć interwencję, trzeba pamiętać o zasadzie 3xC - cicho=ciepło=ciemno.

Nie wolno podawać mleka (żadnego). Najlepiej pilnie skontaktować się z najbliższym ośrodkiem rehabilitacji zwierząt.

Jeże są chronionym gatunkiem zwierząt, w związku z czym ustanowiono szereg zakazów. Należą do nich np.: zakaz chwytania i przetrzymywania oraz niszczenia lub uszkadzania ich schronisk.

Warto też pamiętać, że obecność jeży w ogrodzie jest pożyteczna. Dzięki temu ssakowi można skutecznie pozbyć się różnorodnych szkodników. Zjadają m.in. turkucie podjadki i inne owady, które niszczą uprawy. W skład diety jeży wchodzą również ślimaki - zmora ogrodników. Zatem, jeśli spotkasz tego kolczastego ssaka na swoim podwórku, postaraj się odpowiednio go ugościć.