Stowarzyszenie Forum Odpowiedzialnych Pabianiczan opublikowało ramowy program pierwszej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej, który zorganizowano w ramach obchodzonej niedawno w naszym mieście 80. rocznicy likwidacji getta.

Co jest w planie?

27 sierpnia, godz. 16.00 - „Tu byli… Tu żyli… Świat, którego już nie ma”. Będziemy mogli uczestniczyć w spacerze i wystawie plenerowej. Spotkanie poprowadzi Pabianicki Sztetl. Zbiórka przy ul. Konstantynowskiej 11.

4 września, godz. 10.00. Chałka, humus, czulent… Warsztaty kuchni koszernej poprowadzi Magdalena Jureńczyk. Spotkanie odbędzie się przy ul. Sejmowej 2. Obowiązują zapisy: stowarzyszenieFOP@gmail.com

O godzinie 18.00 przy ul. Sejmowej 2 rozpocznie się panel dyskusyjny pt. „Żydzi i ich zagłada w polskiej pamięci historycznej” z udziałem Konstantego Geberta, autora książki „Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło”.

6 września, o godzinie 18.00 przy ul. Sejmowej 2 odbędzie się panel dyskusyjny pt. „Nieznane fakty o żydowskim osadnictwie”.

11 września, o godzinie 11.00 i 15.00 organizatorzy festiwalu zapraszają na warsztaty kaligrafii hebrajskiej (również obowiązują zapisy). Zajęcia poprowadzi Ewa Soroczyńska. Miejsce: Sejmowa 2.

O godzinie 13.00 odbędą się plenerowe warsztaty tańca żydowskiego (zapisy). Poprowadzi je grupa Tefilati w składzie Dorota Nałęcz i Agnieszka Kanas. Zbiórka róg ul. Sejmowej i Konopnej.

- Żydowskie życie w Pabianicach toczyło się przed wojną w konkretnych budynkach, przy konkretnych ulicach, współtworzyli je konkretni ludzie. Zapraszamy do wspólnego odkrywania tych miejsc i gwarantujemy, że Wasze postrzeganie Starego Miasta już nigdy nie będzie takie samo – piszą organizatorzy.

Informacje o wydarzenia w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej można śledzić na bieżąco TUTAJ.

Zadanie "Przywróćmy Pamięć - 80 rocznica likwidacji pabianickiego getta" jest finansowane w ramach Budżet Obywatelski Województwa Łódzkiego na rok 2022 "Łódzkie na plus".