Decyzją Wojewody Łódzkiego z dnia 24 lipca 2009 roku zatwierdzono standaryzację Domu Pomocy Społecznej w Pabianicach przy ulicy Wiejskiej 55/61 z filią przy ulicy Łaskiej. Jest to formalne potwierdzenie jakości usług świadczonych przez placówkę, która znalazła się w gronie ośrodków spełniających wymagane warunki oraz posiadających wysoką jakość działania i której podopieczni mogą przebywać w tak komfortowych warunkach.
Wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami o przyznanie stałego pozwolenia dla DPS-u wpłynął do Urzędu Wojewódzkiego 29 kwietnia br. Po przeanalizowaniu dokumentacji stwierdzono jej zgodność z obowiązującymi przepisami prawa. W maju w Domu Opieki Społecznej przeprowadzona została kontrola, na podstawie której stwierdzono, iż placówka spełnia wymagane standardy. Na tej podstawie DPS otrzymał zezwolenie na prowadzenie działalności na czas nieokreślony dla 195 mieszkańców, w tym w domu przy ulicy Wiejskiej dla 125, w filii przy Łaskiej dla 70. Obecnie ma pod swoją opieką 159 pensjonariuszy (89 w obiekcie przy ulicy Wiejskiej oraz 70 przy ulicy Łaskiej). Dzięki uzyskaniu standaryzacji będzie mógł przyjmować kolejnych pensjonariuszy.
 
Pabianicki Dom Pomocy Społecznej to jedna z najważniejszych inwestycji realizowanych przez Zarząd Powiatu Pabianickiego zakończona w 2008 roku. Uroczyste otwarcie placówki miało miejsce 27 marca 2009 roku. W uroczystościach brali udział przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i miejskich oraz pracownicy domu pomocy.
Decyzja o modernizacji i rozbudowie placówki zapadła w 1992 roku w Wojewódzkim Zespole Pomocy Społecznej w Łodzi. Wtedy opracowana została dokumentacja projektowa. W czerwcu 1994 Zespół Uzgodnień Dokumentacji Projektowej przy Urzędzie Wojewódzkim przewidział dwa skrzydła pobytowe z pokojami jedno i dwuosobowymi z pełnym węzłem sanitarnym dla 58 mieszkańców, część kuchenno-magazynową oraz łącznik z windą między budynkiem istniejącym a nową częścią.
Pierwsze środki finansowe na realizację inwestycji Dom Pomocy Społecznej otrzymał w 1996 roku decyzją Wojewódzkiego Zespołu Pomocy Społecznej, co umożliwiło rozpoczęcie prac budowlanych (wybór inwestora zastępczego oraz korekta dokumentacji).
W 1997 roku uzyskano decyzję o warunkach zabudowy, a niedługo później pozwolenie na budowę. Wykonawcą generalnym inwestycji w drodze przetargu wybrano Zakład Budowlany "Konbet" z Pabianic, który od 1 września 1997 roku rozpoczął realizację budowy.
Do 2005 roku wykonano kolejno: kanalizację zewnętrzną, wewnętrzną i odgromową, stopy fundamentowe, stropy, ściany, ścianki działowe, dach, tynki wewnętrzne, podłoża pod posadzki, instalacje elektryczne, stolarkę okienną i aluminiową, wykończenia zewnętrzne, tynki i izolacje cieplne, posadzki i stolarkę drzwiową.
W 2006 roku zakończono docieplanie budynku, wykonano klatkę schodową zgodnie z zaleceniami ppoż oraz zasilanie główne budynku. Dokończono podtynkową instalację elektryczną oraz częściowo wykonano wewnętrzną linię zasilającą w segmencie pierwszym.
W latach 2007 - 2008 tempo prac remontowych zdecydowanie wzrosło. W 2007 roku prowadzono roboty budowlane, elektryczne, instalacyjne i drogowe. Między innymi zamontowano windę osobową i kuchenną oraz instalację CO. Wykonano podjazdy dla niepełnosprawnych oraz łazienki wraz z montażem armatury łazienkowej. Założono wykładziny, zamontowano sufity, wykończono balkony i wykonano węzeł cieplny. Zamontowano również oświetlenie wewnętrzne i wentylację mechaniczną oraz pomalowano pomieszczenia wewnątrz budynku i ściany zewnętrzne.
Prace remontowe w nowym skrzydle zakończono w 2008 roku. Wyposażono wszechstronną i nowoczesną kuchnię. Wykończono patio, hol, łazienki oraz przejścia między budynkami. Na granicy starego i nowego budynku powstały pokoje kąpielowe przystosowane do obsługi osób wymagających całkowitej opieki, wyposażone np. w windy umożliwiające opuszczenie i wyciągnięcie pensjonariusza z wanny.
Nowa część DPS-u to rozległy jednopiętrowy budynek. W podpiwniczeniach znajdują się pomieszczenia techniczne, szatnia dla personelu, magazyny, pomieszczenia gospodarcze a także terapia zajęciowa. W przyszłości planowana jest kinezyterapia i fizykoterapia. Na parterze znajdują się pokoje mieszkalne, aneks kuchenny (kuchnia, stołówka, pomieszczenie dla personelu) i dyżurka pielęgniarek. Na pierwszym piętrze jest dyżurka, kaplica i pokoje mieszkalne. W wyremontowanej części budynku znajduje się 14 pokoi jedno i 22 - dwuosobowych.