Uczeń II klasy gimnazjum w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. św. Wincentego a Paulo, bierze udział w czwartej edycji konkursu „Wiking Odkrywca”, organizowanej przez Wydawnictwo Edukacyjne Wiking. Konkurs, w którym mogły startować szkoły podstawowe i gimnazja z całej Polski, polegał na opisaniu i prezentacji najciekawszych miejsc przyrodniczo-historycznych w okolicy, w której mieszka uczestnik.
- Uczniowie z naszej szkoły brali udział w olimpiadzie poetyckiej, organizowanej przez to wydawnictwo i stąd dowiedzieliśmy się o tym konkursie – opowiada nauczycielka języka polskiego Anna Horwat, która pomagała chłopcu w tworzeniu pracy.
Celem rywalizacji było - między innymi – rozbudzenie lokalnego patriotyzmu oraz zachęcanie uczniów do przekazywania informacji o historii i walorach przyrodniczych swojej miejscowości.
Maciek w nadesłanej na konkurs pracy nie opisuje miejsc i budowli znanych: zabytkowych kościołów, dawnego Zamku zamienionego obecnie w muzeum czy cmentarzy.
- Chciałem stworzyć coś oryginalnego – mówi Maciek.
Na pewno jego praca różni się od pozostałych. Już sam humorystyczny tytuł projektu – „Nie bądź w górach przy kozicach, wejdź na komin w Pabianicach!” wskazuje na przedmiot zainteresowania gimnazjalisty. Maciej opisuje komin Pamoteksu i rozciągający się z niego widok. Przedstawia jego historię i ciekawostki z nim związane.
- W książkach nie znalazłem żadnych wiadomości o genezie tej budowli. Informacji na ten temat udzielili mi dziadkowie, którzy pracowali w Pamoteksie – wyjaśnia chłopiec.
Z pracy dowiadujemy się, że komin jest niezwykły, ponieważ: „to jedyny budynek widoczny z każdego punktu w mieście” i aby na niego wejść: „musisz mieć odpowiednie zaświadczenie o twoim aktualnym stanie zdrowia”.
Do tekstu wypracowania dołączona jest mapka Pabianic z zaznaczonym na niej kominem oraz budynkiem szkoły.
Z prac nadesłanych na konkurs powstanie przewodnik po atrakcyjnych miejscach w Polsce.
Rozpoczęło się już internetowe głosowanie na najciekawszą pracę. Do tej pory, na 103 nadesłane wypracowania, projekt Maćka zajmuje 22. miejsce. Jeszcze do 30 kwietnia można oddać na niego swój głos i - tym samym - przyczynić się do zwycięstwa pabianiczanina. Głosować można na stronie www.wiking.com.pl . Tam też można przeczytać pracę pabianiczanina.
Wiking znad Dobrzynki
opublikowano: 2008-03-08 10:58:58
autor: Gurazda Magdalena
autor: Gurazda Magdalena
Komentarze do artykułu: Wiking znad Dobrzynki
Nasi internauci napisali 0 komentarzy