Zagraniczni goście przyjechali do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Piątkowisku na zaproszenie młodzieży z klas szóstych i siódmych. Przygotowano dla nich mnóstwo atrakcji!
Uczestnicy projektu w czasie kilku dni trwania jego polskiej edycji brali udział w zabawach integracyjnych, warsztatach impro, warsztatach aktorskich, prowadzonych przez aktorów Teatru Powszechnego w Łodzi, a także zajęciach w Muzeum Polin, zatytułowanych „Dziecko w czasie zagłady”. Poznali historię Manufaktury oraz Szkoły Filmowej w Łodzi, zwiedzili Łódź, Pabianice i Warszawę.
Jednym z punktów ich pobytu był przegląd przedstawień teatralnych, przygotowanych przez zespoły młodych aktorów i ich nauczycieli. Odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury.
– Spektakle przedstawiały różne postawy bohaterek literackich i ich role w społeczeństwie – tłumaczy Magdalena Mądrakowska, nauczycielka ze szkoły w Piątkowisku.
Można było zobaczyć kobiety bardzo uległe, spełniające oczekiwania stawiane im przez otoczenie (Dona Francisca z utworu „Zgoda Panieńska” dziewiętnastowiecznego hiszpańskiego autora Leandro Fernández de Moratína), ale także buntujące się, przekraczające wyznaczane im przez najbliższych granice (Aino – fińska bohaterka z „Kalevali” Eliasa Lönnrota), kobiety przebiegłe, sprytne, nie dające się zwieść ani bogactwu, ani pochlebstwom mężczyzn (piękna włoska karczmarka Mirandolina z „La Locandiery” Carlo Goldoni), czarne charaktery, postacie płytkie i powierzchowne (trzy wdowy z utworu wiedeńskiego dramatopisarza Johann Nestroy), prześladujące dobrą, mądrą, pracowitą i niezależną Salome.
Polska grupa zaprezentowała postać Ireny Sendlerowej, której poświęcono wiele opracowań oraz utworów literackich. Pani Irena podczas II wojny światowej ocaliła od zagłady wiele istnień ludzkich. Ryzykowała własnym życiem, by uratować z getta żydowskie dzieci.
Przedostatni dzień pobytu zagranicznych gości w Polsce obfitował w liczne atrakcje. W szkole w Piątkowisku Finowie, Włosi, Hiszpanie oraz Austriacy przybliżyli historię i kulturę swoich państw kolegom z Polski. Wzięli także udział w koncercie galowym, podczas którego polskie dzieci wykonały znane światowe przeboje w językach włoskim, niemieckim, hiszpańskim i fińskim. Na zakończenie z wszystkimi uczestnikami projektu Gabriela Fogel z Zespołu Pieśni i Tańca Dobroń poprowadziła warsztaty polskich tańców ludowych.
Koordynatorką ADELE w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Piątkowisku jest Bogusława Groblewska-Durajska. W skład zespołu pracującego nad projektem wchodzą: dyrektor Jakub Olejnik, Beata Jaksa, Anna Krawczuk, Magdalena Mądrakowska, Marzena Muszyńska i Beata Błońska.
Komentarze do artykułu: Gościli u nas Finowie, Włosi i Austriacy
Nasi internauci napisali 0 komentarzy