Tytuł „Zasłużony dla Powiatu Pabianickiego” ustanowiła Rada Powiatu Pabianickiego w celu uhonorowania i wyróżnienia mieszkańców powiatu, zakładów pracy, instytucji, stowarzyszeń, organizacji pozarządowych i fundacji. W czwartek radni powiatowi uhonorowali tytułem i odznaczeniem trójkę pabianiczan i całą wielką grupę osób, czyli Grupę Wolontarystyczną "Agrafka". Uroczystość odbyła się w zamku.
Zasłużeni dla Powiatu Pabianickiego to:
Profesor Gabriela Idzikowska – wykładowca UŁ, na wiadomość, że powstaje w naszym mieście wyższa uczelnia, z zapałem zaangażowała się w jej tworzenie. Opracowała program kształcenia na kierunku ekonomia oraz dobrała odpowiednią kadrę naukowo–dydaktyczną o najwyższych kwalifikacjach zawodowych do jego realizacji. Od 2002 roku pełniła funkcję prorektora oraz kierownika Katedry Ekonomii w pabianickiej uczelni do momentu jej rozwiązania. Pod jej kierunkiem naukowo–dydaktycznym WSHE uzyskała w 2006 roku akredytację na kierunku ekonomia przez Polską Komisję Akredytacyjną. Prace dyplomowe – licencjackie z zakresu nauk ekonomicznych, których była promotorem, wysoko oceniali zewnętrzni recenzenci.
Jako nauczyciel akademicki, była bez reszty oddana młodzieży, gotowa świadczyć pomoc w najszerszym znaczeniu tego słowa. Zawsze znajdowała czas dla studentów, w czasie przerw między wykładami, otoczona grupą studentów rozmawiała z nimi i wyjaśniała trudniejsze zagadnienia związane z tematem wykładu. Wypromowała jednego doktora oraz 130 magistrów i ponad 200 licencjatów w zakresie rachunkowości i informatyki w zarządzaniu, w tym 150 z powiatu pabianickiego. Prof. Idzikowska działa także w Uniwersytecie Trzeciego Wieku i Towarzystwie Miłośników Dłutowa.
Krzysztof Habura, który, jak napisano w laudacji, już od roku 1994 aktywnie działał na rzecz społeczności lokalnej poprzez inicjowanie przedsięwzięć inwestycyjnych, szczególnie w zakresie infrastruktury technicznej: rozbudowy sieci wodno–kanalizacyjnej, poprawy stanu dróg czy też budowy południowej obwodnicy Pabianic. Był radnym miejskim i przez 17 lat starostą powiatu pabianickiego.
Na nasze pytanie, co on sam uważa za kamienie milowe w swej pracy dla miasta i powiatu wymienił: budowę hali sportowej przy II LO, kolejnej hali sportowej przy ZS nr 1. Modernizację i rozbudowę Domów Pomocy Społecznej w Konstantynowie i w Pabianicach. Gruntowny remont filii Domu Dziecka przy ul. Sejmowej w Pabianicach. Budowę boisk wielofunkcyjnych w ZS nr 1 i w ZS nr 2 w II LO - bieżnia, a w ZS nr 3 powstała siłownia i boisko wielofunkcyjne. W Konstantynowie Poradnia Psychologiczno–Pedagogiczna przeniosła się do nowego budynku, przystosowanego dla osób niepełnosprawnych.
Naprawiono, zmodernizowano, przebudowano ogółem 110,78 km dróg, wybudowano i przebudowano łącznie 49,41 km chodników i dróg rowerowych, doświetlono przejścia dla pieszych w celu poprawy bezpieczeństwa na drogach. W roku 2022 dokonano naprawy i przebudowy mostu w miejscowości Talar w gminie Dobroń.
Florian Wlaźlak od 1987 roku nieprzerwanie działa z pożytkiem dla społeczności lokalnej.
– A wszystko przez kobietę, moją żonę, która namówiła mnie na start w wyborach samorządowych – wspominał przed uroczystością na Zamku. – I tak już 30 lat działam dla społeczności lokalnej.
Został radnym pierwszej kadencji Rady Miejskiej w latach 1990-1994. W 1998 r. został radnym powiatowym. Był prezydentem Pabianic w latach 1998-2001 i to wtedy zaczęto realizację regulacji gospodarki wodno-ściekowej w mieście poprzez budowę (wartości 25 mln zł) kolektora sanitarnego do grupowej oczyszczalni ścieków w Łodzi. Inwestycja ta rozwiązała problem zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Będąc dyrektorem ZGKiM przeprowadził przekształcenie zakładu budżetowego w spółki miejskie: ZEC, ZWiK oraz ZGM. 1 czerwca 2004 r. został najpierw dyrektorem, a następnie prezesem Zakładu Energetyki Cieplnej. Działania, które podjął, spowodowały, że spółka była i jest ciągle rozwijającym się i sprawnie działającym podmiotem w realiach gospodarki rynkowej.
Jego postawa poszanowania drugiego człowieka znalazła uznanie komisji certyfikacyjnej, przyznającej ZEC-owi certyfikat „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”.
W wyborach w dniu 27 października 2006 r. został ponownie radnym powiatowym, a następnie przewodniczącym Rady Powiatu. W tym roku kończy swoją działalność w Radzie Powiatu Pabianickiego.
– Nie będę się nudził – stwierdził. – Mam wiele lektur do przeczytania.
Grupa Wolontarystyczna „Agrafka” i jej szefowa Agnieszka Jaksa od 18 lat działają na rzecz lokalnej społeczności. W ciągu tych lat przewinęło się przez „Agrafkę” ponad 250 wolontariuszy, ale ich głównym celem zawsze jest pomoc potrzebującym, aktywizacja społeczności lokalnej i wnoszenie wartościowego wkładu w życie swoje i innych. W myśl zasady „Działaj lokalnie – myśl globalnie” „Agrafka” zwraca uwagę na problemy społeczne. Wolontariusze wspierają nie tylko osoby potrzebujące, ale również wzmacniają liderów, poszerzają wiedzę i świadomość mieszkańców. „Wierzymy, że możemy zmieniać świat, rozpoczynając od siebie samych i naszego środowiska”, mówią. „Agrafka” zrealizowała do tej pory kilkadziesiąt projektów na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, na rzecz dzieci i młodzieży, rodziców, osób zagrożonych bezdomnością i promocji wolontariatu. W ciągu ostatnich lat realizowano również projekty profilaktyczne. Od czterech lat członkowie „Agrafki” koordynują w powiecie pabianickim ogólnopolską kampanię „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”.
Zrealizowano inicjatywę lokalną pt. „3A”, która edukowała w obszarach alkoholizmu, Alzheimera i autyzmu. Profilaktyka zdrowia psychicznego to duży obszar, którym zajmuje się „Agrafka”. Zrealizowała projekty: „Randka z Tolerancją”, „Randka z Psycholem” i „Projekt xD” – profilaktyka przemocy wśród rówieśników i edukacja z zakresu pomocy psychologicznej.
Wolontariusze dbają również o ekologię. W „Agrafce” działa grupa EkoTyka, która organizuje warsztaty ekologiczne dla dzieci z miasta. Były również realizowane projekty „Graj w zielone”, „Życiodajne serce” i „Projekt Rośnij”, w ramach którego powstały zielone przestrzenie dla mieszkańców (m.in. park na Zatorzu).
Działacze z „Agrafki” od wielu lat wspierają seniorów, realizując działania w ramach Resortu Seniorita.
Komentarze do artykułu: Zasłużeni dla powiatu
Nasi internauci napisali 0 komentarzy