Wyciągnęły je na światło dzienne przy okazji kulinarnej „bitwy na smaki”, podczas pikniku w Dłutowie. Można było podpatrzeć, można było się zainspirować
Bitwę wygrały gospodynie z KGW Mogilno Małe (gm. Dobroń), które zaserwowały „pierogi inaczej”. Drugie miejsce zdobył „kociołek do syta”, przyrządzony przez gospodynie z KGW Róża (gm. Dobroń). Pierogi z mięsem KGW „Tradycja” z Piątkowiska (gm. Pabianice) zdobyły trzecie miejsce.
O przepisach, pomysłach kulinarnych i pasji do działania Życie Pabianic rozmawiało z laureatkami konkursu.
KGW Mogilno Małe
Zwycięskie „pierogi inaczej” zachwyciły jurorów nadzieniem z suszonych śliwek i moreli. Całość była okraszona miodem i orzechami. Za pierwsze miejsce na konto koła wpłynęła nagroda w wysokości 2.000 zł.
Skąd taki pomysł na danie?
- Kobiety mają różne pomysły, czasami trafione, czasami nie – mówi z uśmiechem Krystyna Sałaciak, członkini KGW Mogilno Małe. - Ale metodą prób i błędów zawsze do czegoś się dochodzi. Tym razem spróbowałyśmy innego przepisu, bo kto powiedział, że zawsze na wigilię muszą być pierogi z kapustą albo kapusta z grochem?
Ich pierogi są wyjątkowe i podbijają serca i żołądki smakoszy. Farsz to suszone śliwki i morele.
- I co tu potrzeba więcej – pyta gospodyni. - Przy cieście też nie ma żadnych kombinacji. Po prostu mąka, woda i sól. Wyrabiamy lekkie, miękkie ciasto. Farsz każda kobitka robi po swojemu. Niektóre wolą bardziej na słodko, inne wybierają ostrzejszy smak. Przed takim konkursem zawsze się zbieramy i wspólnie debatujemy nad pomysłem.
KGW Mogilno Małe w bitwie regionów „na smaki” brało udział już po raz 6.
- Startowałyśmy na różnych szczeblach. Przez pierwsze lata na wojewódzkim i ogólnokrajowym. Teraz powiatowym – opowiada Anna Jurek, przewodnicząca koła. - Po tym zwycięstwie jedziemy z naszymi pierogami do Skierniewic na kolejny etap. Przy okazji każdego takiego starcia przygotowujemy inne danie. Były już prażoki ze skwarkami i kapustą, kluski pampuchy.
„Pierogi inaczej” wygrały smakiem.
- Po raz pierwszy podałyśmy je na kolacji wigilijnej naszego koła – dodaje przewodnicząca. - Nie było ich wtedy dużo, tylko tak na spróbowanie. Na kolejnej wigilii wszyscy już na nie czekali. Robiłyśmy ich coraz więcej, częstowałyśmy mieszkańców przy okazji różnych uroczystości. Zawsze szybko znikały z talerzy, bardzo wszystkim smakowały.
Nie zabraknie ich również na stołach planowanej na listopad imprezy jubileuszowej z okazji 95 lat działalności koła. To już „kawał” historii i tradycji lokalnej.
- W okresie wojennym ta działalność była zawieszona, zmieniał się też charakter koła na przestrzeni lat – dodaje pani Anna. -Dawniej panie zapisywały się do koła, bo były na przykład kurczaki do wzięcia. Były szkolenia z robienia przetworów czy pasteryzowania mięsa. W tamtych czasach nie było lodówek. Teraz gospodynie takich problemów nie doświadczają.
Obecnie KGW Mogilno Małe liczy 39 członków. W składzie mają 38 pań i jednego pana.
- Wiele z nich jest spoza naszej miejscowości – dodaje pani Anna. - To młode aktywne osoby, jak chcą działać, to zapraszamy. 4 nasze najstarsze członkinie mają już powyżej 90 lat.
A jest co robić.
- W sezonie mamy bardzo dużo imprez, nawet co weekend – opowiada przewodnicząca. - Są zabawy z okazji Dnia Dziecka, pikniki rodzinne, robimy wieńce dożynkowe i palmy przed Wielkanocą, które zdobią główne skrzyżowanie w Dobroniu.
To wszystko wymaga czasu i poświęcenia.
- Tak, najważniejsze w tym wszystkim jest to, żeby chciało nam się chcieć – mówi pani Krystyna Sałaciak. - Nam się chce. Daje nam to też zastrzyk energii i satysfakcję. Współpracujemy ze szkołami i przedszkolami. Nasze działania integrują też lokalne środowisko. Spotykamy się, rozmawiamy ze sobą, a nie tylko mijamy się na ulicach.
Na wsiach przybywa mieszkańców „napływowych”. Przeprowadzają się, uciekając od miejskiego zgiełku i coraz mocniej angażują w sprawy lokalnych społeczności.
- Też mamy takie panie u siebie – dodają gospodynie. - Przychodzą, biorą udział w równych przedsięwzięciach. Działamy dla ludzi, organizujemy warsztaty, zajęcia czy wycieczki dla wszystkich mieszkańców. Idea koła nigdy nie umrze. Młode kobiety zastępują te, które odchodzą.
KGW Róża
Gospodynie z tego koła zaserwowały podczas kulinarnego starcia w Dłutowie „kociołek do syta”. To danie sezonowe, bogate w składniki. Są w nim warzywa i mięso.
- My podałyśmy kociołek z wieprzowiną uformowaną w kuleczki, jak na klopsy – dodaje Bożena Grabarz, przewodnicząca koła. - Były też pieczarki, papryka w różnych kolorach, ogórek konserwowy, żółta fasolka szparagowa, cebula, keczup, musztarda, koncentrat pomidorowy. Odrobina mąki. To nic nadzwyczajnego. Po prostu sezonowe warzywa. Co gospodyni ma w ogródku, to wrzuca.
Każda pani jednak inaczej przyprawia.
- Bo sekretem takiego dania jest serce gospodyni - dodaje Aneta Dychto, członkini koła.
Sporo zależy też od przygotowywanych ilości. Inaczej gotuje się dla rodziny, inaczej dla 30-40 osób.
To drugi występ pań z KGW Róża w bitwie regionów.
- W tamtym roku przygotowałyśmy na konkurs zupę chrzanową – mówi pani Aneta. - To nasza regionalna, lokalna potrawa, bez której nie ma Wielkanocy. Podajemy ją na wędzonce. Chrzan jest tarty, a nie gotowy ze słoiczka. Wtedy też zajęłyśmy drugie miejsce.
W konkursie ważne i punktowane było również podanie potrawy.
- My zaserwowałyśmy nasze danie na drewnianych deskach w kamionkowych kociołkach – dodaje gospodyni. - Z boku był pieczony chlebek z ziołami. Wszystko zostało podane z pomysłem i elegancko. Kucharz, który był w jury, bardzo nas pochwalił za nowoczesność. Do wygranej zabrakło nam tylko 4 punktów.
Dlaczego taki wybór?
– To smaczne danie, które wszystkie bardzo lubimy – zapewniają gospodynie.
KGW Róża zostało założone w 1935 roku. Obecnie aktywnie urzęduje w nim 30 pań.
- Dawniej było nas znacznie więcej, ale wsie się wyludniają, sporo się zmienia – dodaje przewodnicząca. - My bardzo aktywnie działamy od 2019 roku. Wtedy też zaczęłyśmy spotykać się w sali ochotniczej straży. Organizujemy zabawy karnawałowe i sylwestrowe, są wesela. Wszystkie pieniądze przeznaczałyśmy na rozbudowę i modernizację tego miejsca.
- Mamy piękny, duży lokal i prężnie działamy dla mieszkańców – mówi pani Aneta Dychto. - Od trzech lat tych inicjatyw jest coraz więcej, ale udaje się to wszystko spinać. Staramy się też ściągnąć do nas i angażować młodych ludzi. Czas zmienić stereotypy o kołach, których członkinie to same starsze panie chodzące na różaniec raz w tygodniu.
Koła to centra życia na wsiach. Miejsca spotkań i integracji lokalnych społeczności.
- Czasami organizujemy imprezy, piknik, jubileusz, festyny dla rodzin. Często promujemy naszą miejscowość na różnych wyjazdach i konkursach – dodaje pani Aneta.
Są też wspólne wyjazdy do kina, teatru.
- Mamy nawet co poniedziałek zajęcia dla mieszkańców na zdrowy kręgosłup – dodają gospodynie. - Każdy może przyjść. Jest opłacona instruktorka. Nie trzeba dojeżdżać do miasta.
Działalność kół to też część rodzinnych tradycji.
- Pamiętamy babcie i mamy, które się w nich udzielały – dodaje pani Aneta. - Nie sposób, żebyśmy my po latach nie dołączały.
KGW „Tradycja” w Piątkowisku
Tysiąc złotych i trzecie miejsce w konkursie to sukces pierogów z mięsem, podanych przez gospodynie z Piątkowiska.
- To jest potrawa regionalna, typowo łódzka. Danie łódzkich Żydów - mówi Anna Marciniak, przewodnicząca koła. - Chociaż już teraz rozpowszechniana na całą Polskę. Oni pierogi nadziewali baraniną, a łódzcy robotnicy tańszą wieprzowiną. My zrobiłyśmy jak dla robotników, wersję z wieprzowiną. O baraninę nie jest tak łatwo i ma specyficzny smak.
Sekret tych pierogów to ciasto.
- Wyrabiane z kilograma mąki i prawie litra wrzącego mleka – zdradza pani Anna. - Mąkę zalewamy gorącym mlekiem i wyrabiamy.
Tak przygotowane ciasto jest bardzo delikatne, miękkie, dobrze się wyrabia i wałkuje.
- Nie przykleja się do wałka ani stołu, ale trzeba je dobrze wyrabiać, w razie czego podsypywać mąką, jak jest za rzadkie – dodaje przewodnicząca. - Dopóki po przekrojeniu nie będzie w cieście dziurek, należy dalej ugniatać. Trwa to czasami pół godziny albo dłużej. Ale to jest klucz do sukcesu. Słabo wyrobione ciasto klei się i rwie.
Skąd taki przepis?
- To receptura mojej mamy, w rodzinie obecna od pokoleń – dodaje przewodnicząca. - Ludzie się zachwycają, skąd takie miękkie pierogi. Farsz jest prosty do zrobienia. To mięso wieprzowe ugotowane z cebulą i słoniną. Wszystko potem jest kręcone i przyprawiane do smaku. Jak mięso jest za suche, podlewamy je wywarem.
Z kilograma mąki i litra mleka wychodzi około 100 pierogów.
- Jak trzeba włożyć tyle pracy w to ugniatanie, nie ma co się bawić w mniejsze ilości – dodaje z uśmiechem Daniela Madaj, członkini koła. - Trzeba jednak uważać, żeby się nie poparzyć. Jak nie ma robota do wyrabiania ciasta, trzeba mieszać na początku łyżką.
Gotują z pomysłem również dla mieszkańców.
- Zawsze częstujemy wszystkich przy okazji organizowanych uroczystości – dodaje przewodnicząca. - Na najbliższą przygotujemy zalewajkę. To będzie spotkanie z panią Anią Cander, mieszkanką naszej gminy, która przeżyła pierwsze dni wojny i napaści hitlerowskiej w Piątkowisku. Pani Ania opowie, jak wyglądały przesiedlenia, jak się wtedy żyło. To będzie ciekawe historyczne wydarzenie, na które wszystkich zapraszamy.
Koło z Piątkowiska działa już od 86 lat. Obecnie liczy 22 osoby i kilka honorowych członkiń.
- Troszkę słabnie ta tradycja, ale robimy wszystko, żeby nasze spotkania trwały – mówi pani Ania. - Nie jest łatwo tak się angażować społecznie, dzieci, praca, coraz mniej czasu. Dawniej panie wspólnie piekły, gotowały, wymieniały się przepisami. Teraz taka wiedza nie ma już wartości. Jest internet, a w nim setki receptur.
Planów na przyszłość tą bliższą i dalszą jednak gospodyniom nie brakuje.
- Zbliżają się dożynki, więc już przygotowujemy materiały, żeby wykonać wieniec. Co roku organizujemy Dzień Kobiet, bal karnawałowy dla najmłodszych – wylicza przewodnicząca. - Planuję też zorganizować rajd rowerowy i wycieczkę do Łodzi. Wspólnie wyjeżdżamy do kina i teatru. I to nie jest tylko dla nas. Na wszystkie takie wyjazdy zapraszamy mieszkańców. Mamy też tradycję stołów wielkanocnych. Co roku spotykamy się przy tej okazji w innej wsi.
Ich specjalność to jednak kulinaria.
- Nawet jak spotykamy się raz w miesiącu w naszym gronie, to każda przynosi coś od siebie, żeby się pochwalić przepisem, dać spróbować – opowiada pani Ania. - Stoły uginają się wtedy od potraw, a my wymieniamy się pomysłami.
To sposób na integrację i budowanie lokalnych relacji.
- Ja jestem zadowolona z możliwości spotykania się z dziewczynami, z koleżankami – dodaje przewodnicząca. - Jesteśmy razem, wspólnie działamy. Bierzemy udział w konkursach kulinarnych i nie tylko. Dzięki temu się znamy, zapraszamy też na różne uroczystości, mamy wspólną wigilię. Jest rodzinnie.
Komentarze do artykułu: To była „bitwa na smaki"
Nasi internauci napisali 54 komentarzy
komentarz dodano: 2023-08-19 15:14:01
komentarz dodano: 2023-08-18 20:42:49
komentarz dodano: 2023-08-18 20:22:17
Walcie się błazny!
komentarz dodano: 2023-08-18 17:22:23
komentarz dodano: 2023-08-18 17:05:35
komentarz dodano: 2023-08-18 15:32:38
komentarz dodano: 2023-08-18 12:35:03
komentarz dodano: 2023-08-18 06:47:48
Wyjątkowo pracowita@kawepetro ? ... buhahaha ...
To tylko ścieki i pomyje, bo bez absolutnie ani jednego zdania na temat spadku PKB w II kwartale 2023, bo o tym głównie pisał tal15 !
To tylko jakieś pierdoły twego mentora z 2020,21,22 i pozostałe bzdety bez związku z II kwartałem 2023 !
Aby warto było być Polakiem i kochać swoją Ojczyznę, jak kwp, to nie wolno mu szachrować czymkolwiek, w jakikolwiek sposób w oderwaniu od rzeczywistości, w tym przypadku, od II kwartału 2023, bo wtedy jest się tylko " robiącym obowiązki Polaka " z grupy wernera, z sympatią dla wagnera !
Twój ukłon wobec danych 2023-08-17 19:21:39, to jest skłon do lizania twego mentora poniżej jego pleców, więc sam siebie potraktuj ze swym szajsem " poważnie ", bo inaczej nie możesz za swoje klakierstwo i partacką obronę !
Ty już od wczoraj masz profesurę, za ten swój prymitywny komentarz, jak twój kaczafi u proboszcza na pikniku !
Może odwołać dla swych zwolenników, a twoja szajka musiała decyzją Moskwy, bo takiej hucpy z referendum i pytaniami jeszcze w Polsce nigdy nie było, ale kasa z referendum na kampanię jest, z oficjalnego okradania narodu polskiego i Polski !
komentarz dodano: 2023-08-18 06:28:56
Naprawdę, ciebie to aż żal orać…. Jakbym się znęcał na niepełnosprawnym….
komentarz dodano: 2023-08-18 06:21:19
Według szybkiego szacunku PKB niewyrównany sezonowo w 2 kwartale 2023 r. zmniejszył się realnie o 0,5% rok do roku.
W 2 kwartale 2023 r. PKB zmniejszył się realnie o 3,7% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był niższy niż przed rokiem o 1,3%.
Końcowe info ( rewizja ) o PKB za II kwartał 2023 w dniu 31.08.2023.
To był drugi kwartał z rzędu kurczenia się polskiej gospodarki i wypadł gorzej nawet od od prognoz ekonomistów ( 2,5 ) !
A finansowi spece z pisbanku Banku Pekao stwierdzili, że PKB II/2023 jest najgłębszym spadkiem w historii PKB ( nie licząc pandemii ) !
Polska ma najwyższy kwartalny spadek PKB za II kwartał 2023 w całej UE !
komentarz dodano: 2023-08-18 06:19:57
I ta prymitywna manipulacja….
komentarz dodano: 2023-08-17 22:17:24
Danymi za to wy z Romkiem manipulujecie, więc to dowód na to, że nie warto was traktować poważnie.
Do dnia wyborów to chyba dostaniecie doktorat z ekonomii (od Tfuska), bo to człek wszechmocny, który wszystko może - nawet odwołać referendum buhahahaaa...
komentarz dodano: 2023-08-17 19:34:50
komentarz dodano: 2023-08-17 19:21:39
Według ostatecznego szacunku produkt krajowy brutto (PKB) w 2021 r. zwiększył się realnie o 6,9% w porównaniu z 2020 r., wobec wcześniej opublikowanego wzrostu o 6,8%. W 2022 r. PKB wzrosło realnie o 5,1%, wobec wcześniej opublikowanego wzrostu o 4,9%. !!!!!!!!GUS skorygował dane o PKB za 2021 rok.Było lepiej, niż sądzonoGłówny Urząd Statystyczny skorygował dane o produkcie krajowym brutto w 2021 roku. Z najnowszego szacunku wynika, że polska gospodarka urosła w zeszłym roku aż o 6,8 proc., a nie o 5,9 proc., jak szacował wstępnie w kwietniu GUS!!!!wartość polskiego PKB przekroczyła 3 bln zł (wyniosła 3 078,3 mld zł).15 maj 2023podano!!!!Ile wynosi PKB polska 2023?
PKB Polski zwiększy się w 2023 r. o 0,7 proc., a w 2024 r. o 2,2 proc. – prognozują analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Według PIE średni wzrost cen w 2023 r. wyniesie 12,6 proc., a w przyszłym roku inflacja CPI spadnie do 7,9 proc.2 sie 2023 podano do wiadomości!!!!Czy polska ma wysokie PKB?
- PKB per capita z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej wyniosło w naszym kraju w 2022 roku 79,4 proc. średniej unijnej. Jest to wzrost o 10 pkt.27 cze 2023data podania do wiadomości!!!!Na którym miejscu jest gospodarka Polski?
W rankingu 2023 konkurencyjność polskiej gospodarki została oceniona na 60,48 pkt., co plasuje nas na 43. pozycji wśród 64 badanych gospodarek.21 cze 2023 data podania do wiadomości!!!!POLECAM PRZECZYTAĆ na głos ,żeby uszy słyszały!!!!!WARTO BYC POLAKIEM!!!!!WARTO KOCHAĆ NAJJAŚNIEJSZĄ RZECZPOSPOLITĄ!!!
komentarz dodano: 2023-08-17 09:39:48
komentarz dodano: 2023-08-17 05:09:34
Pewnie#tvpściek :-)
Orki ciąg dalszy….
Główny Urząd Statystyczny :
PKB w UE:
Holandia -0,3
Niemcy 0,0
Słowacja +0,4
Czechy +0,1
Litwa +2,8
Polska -3,7
Robienie z siebie dzbana na tym forum staje się dla Ciebie normą.
komentarz dodano: 2023-08-16 21:52:34
Menelu Romku, to twoja banda Tfuska zachowywała się jak rasowi okupanci. Kogo nie udupili, to wygnali za granicę. Ta twoja strefa Euro, to kolejny niemiecki kaganiec na naszą zdrową gospodarkę i tylko Niemcom by służył.
komentarz dodano: 2023-08-16 20:35:41
I znów twoje szujowate pisslogany z szamba twych szczujni :
... emerytury rewaloryzowane śmiesznymi datkami ...
No, to pochwal się, że waloryzacją Jarkacza w 2007 i twojej beci w 2016, w 2017.
Ale ta sama becia potrafiła sobie i swym rządowym obibokom przyznać od 62 do 82 tys. PLN premii z okradania polskich emerytów i narodu polskiego, bo się tym pistrutniom po prostu należały ... buhahaha !
komentarz dodano: 2023-08-16 19:43:14
komentarz dodano: 2023-08-16 18:16:42
komentarz dodano: 2023-08-16 17:58:13
Czasami to aż mi ciebie żal….
komentarz dodano: 2023-08-16 17:45:51
komentarz dodano: 2023-08-16 17:27:08
komentarz dodano: 2023-08-16 17:26:23
komentarz dodano: 2023-08-16 17:07:06
komentarz dodano: 2023-08-16 15:58:50
komentarz dodano: 2023-08-16 15:43:06
komentarz dodano: 2023-08-16 12:30:27
To twój wybór. Możesz mieć wszystko, co najdroższe ! Kogo to interesuje ?
Ale po cóż się strzępisz ....W Polsce i tak te rachunki nie są tak wysokie, jak w innych krajach UE ... po próżnicy !
Dorwała ? Co, będzie pucz ? Chyba twojej szajki !
Demokratycznie zdecydują wyborcy, więc nie drzyj nadaremnie !
komentarz dodano: 2023-08-16 11:59:51
komentarz dodano: 2023-08-16 11:34:37
Rzekoma, to jest twoja prawda prawdziwa, jako oczywista, oczywistość.
Przez 8 lat twój aparat władzy nie znalazł nic, oprocz twego szajsu ?
Przykłady oficjalnego okradania polskiego narodu i Polski, co trochę a miliardy zatajone w fundacjach, umowach bez przetargów i wydatkami poza budżetem, aby łatwiej było z przekrętami.
komentarz dodano: 2023-08-16 09:49:30
komentarz dodano: 2023-08-16 09:11:59
... W Polsce i tak te rachunki nie są tak wysokie, jak w innych krajach UE ... hahaha !
Ty w Necie nigdy nie szukasz faktów, tylko kalkujesz swe wredne szczujnie ( ostatnio moskwa podała ci popis głupoty z cenami prądu, bo z info najniższe dane z 2022 a ty brniesz nadal w te bzdety ) !
Mamy lipiec 2023, cena w UE 83,3/1 MWH, a w Polsce najwyższa w Europie 118 !
komentarz dodano: 2023-08-16 06:18:57
komentarz dodano: 2023-08-15 23:23:03
Mamy prąd jeden z najdroższych w Europie, a są dni że najdroższy. Ja wiem, że w #tvpściek tego nie mówią, ale sprawdź chociaż w internecie bo robisz z siebie dzbana….
komentarz dodano: 2023-08-15 20:33:55
komentarz dodano: 2023-08-15 16:58:37
komentarz dodano: 2023-08-15 11:09:05
I taka jest tu ZASADNICZA różnica.
komentarz dodano: 2023-08-15 10:02:03
komentarz dodano: 2023-08-14 19:36:33
komentarz dodano: 2023-08-14 10:38:24
komentarz dodano: 2023-08-14 09:06:25
komentarz dodano: 2023-08-14 06:47:19
komentarz dodano: 2023-08-13 19:18:19
komentarz dodano: 2023-08-13 19:10:12
"koń jaki jest, każdy widzi."
...onok... nie czytało, spotkało się z koniem i podeszło od d... strony.
Błąd, koń traktuje takie podejście jako atak..., i daje z obu kopyt.
komentarz dodano: 2023-08-13 16:37:24
komentarz dodano: 2023-08-13 16:17:41
komentarz dodano: 2023-08-13 15:05:54
komentarz dodano: 2023-08-13 14:40:56
komentarz dodano: 2023-08-13 14:24:59
komentarz dodano: 2023-08-13 13:35:41
komentarz dodano: 2023-08-13 12:57:05
Kolejny raz udowadniasz nie tylko sobie, że artykułów nie czytasz !
" Sportowo i zdrowo spędzili czas uczestnicy pikniku w Dłutowie ",
ale 9 pisścieków twych komentarzy do tego artykułu było, a teraz ... szkoda, że nie wiedziałem ...
Nie wzywaj Boga nadaremno, bo nikogo nie interesuje twoja forma płatności !
komentarz dodano: 2023-08-13 12:04:26
komentarz dodano: 2023-08-13 11:03:57
komentarz dodano: 2023-08-13 10:04:09