Marcin Wieczorek
Wiek: 40 lat.
Wzrost: 180 cm.
Waga: 90 kg.
Zawód wykonywany: urzędnik samorządowy.
Wykształcenie: wyższe oraz trzy kierunki podyplomowe: administracja samorządu terytorialnego, legislacja lokalna i zamówienia publiczne na UŁ.
Dotychczas pracowałem: od 15 lat w Urzędzie Gminy w Pabianicach, od 8 lat jako kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Sportu Gminy Pabianice, koordynator zamówień publicznych. W obecnym okresie programowania nie jestem odpowiedzialny za pozyskiwanie środków z UE, co mi się przypisuje.
Miesięcznie zarabiam: 4.183,93 zł.
Dom: jednorodzinny w Kudrowicach.
Rodzina: żona Agnieszka, synowie: Wojtek lat 12 i Kuba lat 14.
Zwierzęta domowe: kotka o imieniu Dakota, właśnie powstaje akwarium z endemicznymi drapieżnikami z afrykańskiego jeziora Malawi.
Jeżdżę samochodem: Skoda fabia kombi r. 2005.
Hobby: taternictwo jaskiniowe, nurkowanie, historia I wojny światowej (w szczególności „Operacja Łódzka 1914” na terenie naszej gminy), fotografia lotnicza, muzyka.
Ulubione miejsce w gminie: trudno wskazać jedno miejsce. Wyjątkowy urok mają dla mnie materialne ślady burzliwej przeszłości tego terenu: stare cmentarze wojenne i cywilne w Pawlikowicach, Rydzynach, Wysieradzu i Porszewicach.
Dlaczego chcę zostać wójtem: Uważam, że posiadam odpowiednią wiedzę, umiejętności, energię i doświadczenie - również to życiowe - aby zmieniać i rozwijać Gminę Pabianice oraz spełniać oczekiwania wszystkich grup mieszkańców.
Pierwsza decyzja, jaką podejmę: zmiana struktury organizacyjnej urzędu.
Co sądzę o moim przeciwniku: człowiek, którego upór jest godny podziwu.
Czy widzi Pan możliwość pozyskiwania przez gminę środków unijnych. W jaki sposób i na co miałyby być wykorzystane? Czy mieści się w tym walka ze smogiem?
- Gruntowna zmiana podejścia do pozyskiwania środków unijnych, szczególnie tych przeznaczonych na inwestycje, jest niezbędna. W tym celu należy wydzielić w urzędzie komórkę, która zajmie się pozyskiwaniem środków w szczególności z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego oraz realizacją i rozliczaniem inwestycji z udziałem funduszy europejskich. Środki te należy wykorzystywać między innymi na realizację projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii (dofinansowania do instalacji systemów fotowoltaicznych dla mieszkańców) oraz na rozbudowę siedziby Gminnego Domu Kultury.
Aby walczyć ze smogiem, będę kontynuował i rozwijał program wymiany pieców c.o., wspierał indywidualnie mieszkańców w formalnościach związanych ze składaniem wniosków do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w ramach rządowego programu „Czyste powietrze”, ponadto spowoduję zainstalowanie na terenie gminy czujników pozwalających na monitorowanie jakości powietrza, prezentujących wyniki on-line. To pozwoli nie tylko na zbieranie danych o jakości powietrza którym oddychamy ale będzie miało również ogromne znaczenie uświadamiające.
Jak wyobraża sobie Pan działalność kulturalno-oświatową gminy? Czy jest potrzeba ożywienia poszczególnych miejscowości i rozbudowy bazy sportowej szkół?
- Działalność kulturalna będzie rozwijana dzięki powołaniu Gminnego Domu Kultury w Bychlewie, który w swojej działalności, oprócz dbania o ZPiT „Bychlewianka” oraz Gminną Orkiestrę Dętą, wykorzysta m.in. budynki świetlic wiejskich w Woli Żytowskiej, Koninie, Hermanowie i Jadwininie. To pozwoli na aktywizację tych miejsc w celu organizacji edukacji kulturalnej w formie zajęć muzycznych, plastycznych, tanecznych, dedykowanych zarówno dla dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych. Niezwykle ważna jest aktywizacja osób starszych (np. poprzez działalność Klubu Seniora) i osób niepełnosprawnych.
W nadchodzącej kadencji baza lokalowa i sportowa szkół musi zostać rozbudowana. W 2019 r. zakończymy realizację dużej inwestycji budowy sali gimnastycznej i sal dydaktycznych w SP Petrykozach. Przy szkołach w Piątkowisku i Pawlikowicach powstaną boiska wielofunkcyjne z bieżniami dł. 60 m i skoczniami w dal. Zadbamy również o budowę sali gimnastycznej w SP w Pawlikowicach, której projekt właśnie powstaje.
W jaki sposób będzie Pan prowadził politykę dotyczącą rozwoju infrastruktury gminy, np. budowa chodników, oświetlenie.
- Nadal będę rozwijał sieć dróg na terenie gminy, jednak zamiast budowy klasycznych chodników z kostki betonowej, których budowa jest niezwykle kosztowna, proponuję budowę ciągów pieszo– rowerowych o nawierzchniach asfaltowych. Spowoduje to obniżenie kosztów inwestycji, skrócenie ich realizacji i zdecydowanie zwiększy komfort poruszania się rowerami.
Oświetlenie drogowe jest niezwykle istotne w zapewnieniu bezpieczeństwa. Budowa kolejnych odcinków oświetlenia będzie prowadzona w oparciu o nowoczesne lampy LED o wysokiej sprawności, zasilane klasycznie z sieci energetycznej. Po kilku latach złych doświadczeń zrezygnuję z zasilania hybrydowego – istniejące odcinki lamp z „wiatrakami” i panelami fotowoltaicznymi w łatwy sposób zostaną dostosowane do zasilania z sieci.
Jak ważne jest dla Pana zdrowie mieszkańców gminy? Czy w tym zakresie będzie Pan próbował organizować badania profilaktyczne itp.?
- Ochrona zdrowia mieszkańców jest niezwykle ważnym dla mnie tematem. Zamierzam zwiększyć dostęp do lekarzy specjalistów w ośrodkach zdrowia w Petrykozach i Pawlikowicach, szczególnie pediatrów. Ważna będzie dla mnie realizacja cyklu „białych weekendów” - badań profilaktycznych i konsultacji ze specjalistami dla mieszkańców gminy Pabianice. Ponadto proponuję wprowadzenie bezpłatnych szczepień przeciwko grypie.
Na te i inne działania, które rozszerzą ofertę Gminnego Ośrodka Zdrowia, należy pozyskiwać dodatkowe środki z Narodowego Funduszu Zdrowia w ramach „wsparcia samorządów w realizacji programów zdrowotnych”.
Adam Skawiński
Wiek: 38 lat.
Wzrost: 185 cm.
Waga: 100 kg.
Zawód wykonywany: specjalista ds. pozyskiwania środków unijnych, doradca inwestycyjny w jednostkach samorządu terytorialnego.
Wykształcenie: wyższe – Wydział Prawa i Administracji UŁ, podyplomowe studia w zakresie zarządzania w samorządzie terytorialnym oraz rolnictwa SGGW w Warszawie.
W Pabianicach ukończyłem: liceum spożywcze w „Elektryku”.
Dotychczas pracowałem: Starostwo Powiatowe w Pabianicach w wydziale zajmującym się sportem, kulturą i współpracą z organizacjami pozarządowymi, Łódzkim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach na stanowisku kierownika rejonowego zespołu doradców.
Miesięcznie zarabiam: około 5.000 zł.
Dom: jednorodzinny.
Rodzina: kawaler.
Zwierzęta domowe: 2 koty i pies - ze schroniska.
Jeżdżę samochodem: mazda 3.
Hobby: pomaganie ludziom.
Ulubione miejsce w gminie: lubię całą gminę, bo widzę w niej duży potencjał.
Dlaczego chcę zostać wójtem: bo lubię być blisko ludzi i wykorzystywać swoją wiedzę oraz umiejętności w zakresie pozyskiwania środków unijnych, aby ją rozwijać i polepszać warunki życia mieszkańców w gminie.
Pierwsza decyzja jaką podejmę: poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniu w Petrykozach, gdzie jest duża wypadkowość.
Co sądzę o moim przeciwniku: Szanuję go, bo szanuję wszystkich ludzi niezależnie od poglądów.
Czy widzi Pan możliwość pozyskiwania przez gminę środków unijnych. W jaki sposób i na co miałyby być wykorzystane? Czy mieści się w tym walka ze smogiem?
- Oczywiście że tak, bo został już ogłoszony harmonogram naboru wniosków na 2019 r. z Regionalnego Programu Operacyjnego z dofinansowaniem do 85 proc. na projekty dotyczące m.in. utworzenia żłobków w gminie, lepszej dostępności do przedszkoli w gminie i termomodernizacji budynków, a także wymiany przestarzałych pieców na ekologiczne (dofinansowanie 100 proc.). Jestem merytorycznie przygotowany do pozyskania tych środków. Te działania wpisują się w walkę ze smogiem i należy je natychmiast wdrażać.
Do wykorzystania są także środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Będę także chciał pozyskać środki na modernizację i budowę dróg gminnych, ścieżek rowerowych, chodników a także nowoczesnego oświetlenia.
Jak wyobraża sobie Pan działalność kulturalno-oświatową gminy? Czy jest potrzeba ożywienia poszczególnych miejscowości i rozbudowy bazy sportowej szkół?
- Działalność kulturalno-oświatowa w gminie obecnie jest na takim poziomie, że nasze dzieci muszą dojeżdżać do miasta, aby skorzystać z zajęć pozalekcyjnych. Chciałbym, aby w świetlicach wiejskich i w Gminnym Domu Kultury odbywały się m.in. zajęcia plastyczne, taneczne, fotograficzne, sportowe. Konieczna jest także rozbudowa bazy sportowej, gdyż szkoły w Pawlikowicach, Petrykozach, Piątkowisku i Żytowicach nie posiadają sal gimnastycznych spełniających podstawowe standardy. Należy także zainwestować w infrastrukturę sportową, z której obecnie korzystają kluby sportowe, aby polepszyć im warunki do uprawiania sportu. Jako osoba zajmująca się funduszami unijnymi pozyskałem środki z RPO na budowę nowoczesnych obiektów sportowych oraz szkół w takich gminach, jak Sulejów, Budziszewice czy Łódź.
W jaki sposób będzie Pan prowadził politykę dotyczącą rozwoju infrastruktury gminy, np. budowa chodników, oświetlenie?
- Oczywiście postawię na pozyskanie środków zewnętrznych, bo dzięki nim będziemy mogli zrobić o wiele więcej i poprawić jakość infrastruktury drogowej. Liczę także na dobrą współpracę ze Starostwem Powiatowym, gdyż wiele dróg na terenie gminy jest ich własnością. W zakresie oświetlenia chciałbym wymienić je na energooszczędne – LED-owe, a także zainstalować oświetlenie w miejscach, w których go brakuje, uwzględniając w pierwszej kolejności te, gdzie jest największe natężenie ruchu oraz przy drogach prowadzących do szkół gminnych. Przykładem tego jest brak takiej inwestycji na drodze od Żytowic poprzez Wolę Żytowską do szkoły w Piątkowisku. Ten stan musi koniecznie ulec zmianie, bo chodzi tu o bezpieczeństwo dzieci poruszających się tą drogą.
Jak ważne jest dla Pana zdrowie mieszkańców gminy? Czy w tym zakresie będzie Pan próbował organizować badania profilaktyczne, itp.?
- Zdrowie mieszkańców jest bardzo ważne, tak samo jak ich bezpieczeństwo. Planuję wdrożyć w życie bezpłatne badania profilaktyczne, np. w kierunku boreliozy, nietolerancji pokarmowej, nowotworów, cukrzycy, a także uruchomić bezpłatną stomatologię dla dzieci i rehabilitację dla osób niepełnosprawnych. Chcę także zorganizować Dni Zdrowia dla mieszkańców gminy, podczas których będzie można zrobić bezpłatne badania, zakupić zdrową żywność, a także wysłuchać prelekcji i odbyć bezpłatne konsultacje ze specjalistami. W szkołach wprowadzę zajęcia z nauki udzielania pierwszej pomocy, bo wiedza w tym zakresie to także ochrona naszego zdrowia i życia.
Komentarze do artykułu: Druga tura wyborów w gminie. Kim są kandydaci?
Ten artykuł ma wyłączoną opcję komentarzy