Przedstawiciele Zakładu Energetyki Cieplnej i spółki Geothermal Energy Resources przedstawili efekty dotychczasowej współpracy przy pozyskiwaniu ciepła z podziemnych źródeł. Zwołali konferencję prasową, w której udział wziął prezydent Pabianic Grzegorz Mackiewicz.
Firma Geothermal ma badania, z których wynika, że ciepłe źródła pod Pabianicami można wykorzystać do ogrzewania miasta i wypoczynku.
Koszt takich prac to 160.000.000 zł. Mogą one zostać przeprowadzone w 3 lata. Pieniądze ma wyłożyć spółka z Krakowa, która liczy na 30-letnią współpracę z Pabianicami.
- Mamy nadzieję, że budowa ciepłowni geotermalnej w Pabianicach będzie kolejną inwestycją naszej firmy – mówi Piotr Długosz, prezes zarządu firmy Geothermal. – Wykorzystana zostałaby najnowsza technologia absorpcyjnych pomp ciepła, które, w porównaniu do tradycyjnych technologii, dwukrotnie zwiększyłyby ilość odbieranej energii z ujęcia geotermalnego.
- Budowa ciepłowni geotermalnej w Pabianicach byłaby korzystnym przedsięwzięciem nie tylko dla miasta, ale całego regionu - mówi Krzysztof Domarecki, przewodniczący rady nadzorczej firmy. – Geotermia to wciąż nowatorskie podejście do pozyskiwania energii, a przy tym niezwykle przyjazne dla środowiska naturalnego.
Jego zdaniem inwestycja zdecydowanie ograniczyłaby emisję szkodliwych gazów powstających w procesie spalania miału węglowego.
Decyzje jeszcze nie zapadły.
– Analizowaliśmy kilka wariantów opłacalności i przydatności różnych rozwiązań dotyczących odnawialnych źródeł energii cieplnej. Jednym z nich jest geotermia – mówi Florian Wlaźlak, prezes ZEC-u. – Prowadzimy rozmowy. Specjaliści robią analizy, które pozwolą prezydentowi podjąć decyzję.
Zdaniem prezydenta Mackiewicza, inwestycja jest ryzykowna.
– Czekam na dokumenty. Muszą wypowiedzieć się też prawnicy – mówi prezydent. – Chcę zobaczyć np. końcową cenę ciepła. Nie wyobrażam sobie, by była wyższa niż teraz. Nie wyobrażam sobie, by ZEC, który jest spółką miejską, mógł przejść w obce ręce.
Prezydent widzi też korzyści dla ZEC-u. To wizja rozwoju spółki. Dla miasta - wizja nowych miejsc pracy i podatków dla miejskiej kasy.
Rozmowy mają potrwać do końca roku. Geothermal zapewnia, że już w przyszłym roku może zacząć pierwsze odwierty.
Komentarze do artykułu: Zbudują nam baseny geotermalne?
Nasi internauci napisali 6 komentarzy
komentarz dodano: 2015-10-12 12:29:58
komentarz dodano: 2015-10-11 20:29:37
komentarz dodano: 2015-10-10 16:59:44
komentarz dodano: 2015-10-09 22:22:03
komentarz dodano: 2015-10-09 19:59:47
komentarz dodano: 2015-10-09 16:59:28
Napoleon aby mieć kase na wojne sprzedawał swoje miasta na 100 lat np Paryż na dostawę wody ,a na co my zbieramy kasę ?