Zaczęła się kwalifikacja wojskowa. Potrwa od 17 kwietnia do 21 lipca (z wyjątkiem 2 maja i 9 czerwca). W Pabianicach będzie działać krócej, bo do 25 maja.

Przed laty wezwanie na komisję było prawie jednoznaczne z biletem do jednostki wojskowe. Dziś kwalifikacja ma dać informację, ilu Polaków jest zdolnych do służby wojskowej.

Wezwani do kwalifikacji pabianiczanie i mieszkańcy powiatu pabianickiego będą musieli pofatygować się do lokalu przy ul. Sejmowej 2 w godz. 7.30 -14.30 .

– W tym roku nowość, nie ma książeczek wojskowych – informuje Paweł Glapa ze Starostwa Powiatowego. – Każda osoba, która stanie na kwalifikację, otrzyma stosowne zaświadczenie o jej przejściu.

Wezwanie na kwalifikację dostali mężczyźni z miast i gmin naszego powiatu, rocznik 2004. Jest ich 634 i 104 w starszych rocznikach. To między innymi 238 chłopaków z Pabianic.  Do kwalifikacji wezwania dostało też: 61 osób z Lutomierska, 41 z gminy Pabianice, 108 z Konstantynowa,50 z Dobronia, 52 z Ksawerowa, 27 z Dłutowa.

Są też młodzi mężczyźni urodzeni w latach 1999-2003, którzy nie posiadają określonej kategorii wojskowej, a także osoby, które w poprzednich latach zostały uznane za czasowo niezdolne do służby wojskowej. Wezwania otrzymały też panie urodzone w latach 1999-2004, które kończą studia lub naukę na kierunkach potrzebnych w wojsku, czyli m.in. medycznych, weterynaryjnych i pielęgniarskich. Mogą też ochotniczo „na kwalifikację” stanąć osoby, które ukończyły 18 lat życia, a nie mają jeszcze 60., jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Kwalifikacja wojskowa jest obowiązkowa. W razie niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, nałożona zostanie na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywna w celu przymuszenia albo zarządzone przymusowe doprowadzenie przez policję.