W centrum handlowym Echo kontrolę dziś (sobota) rano prowadziło trzech policjantów. Funkcjonariusze rozglądają się i sprawdzają, jak przestrzegamy obowiązujących przepisów. Takie „wizyty” mundurowych w sklepach i centrach handlowych trwają już kolejny dzień.
Patrole łączone są również ze Strażą Miejską. Kontrole dotyczą nie tylko placówek handlowych. Spodziewać ich się możemy także m.in. w komunikacji miejskiej, na rynkach, w kinach itp.
- Za niestosowanie się do wprowadzonych w tym zakresie przepisów grozi grzywna w wysokości nawet do 5 tysięcy złotych – uprzedza podkom. Ilona Sidoroko, oficer prasowy KPP Pabianice. - Niezależnie od tego w przypadku rażących naruszeń policjanci wnioskować mogą do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego o wszczęcie postępowania i ukaranie osób nie stosujących się do reżimu sanitarnego na drodze grzywny administracyjnej.
Komentarze do artykułu: Uwaga, policja w sklepach
Nasi internauci napisali 5 komentarzy
komentarz dodano: 2021-12-23 19:58:33
1. Wolność człowieka podlega ochronie prawnej.
2. Każdy jest obowiązany szanować wolności i prawa innych. Nikogo nie wolno zmuszać do czynienia tego, czego prawo mu nie nakazuje.
3. Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.
Art. 54 i 116 Kodeksu Wykroczeń nie dotyczy nakładania mandatu za brak maski! . Nadal nie istnieje podstawa prawna do ukarania osoby zdrowej mandatem za brak zakrycia ust i nosa. Nadal sprzedawca może narazić się na odpowiedzialność wykroczeniową, jeśli odmówi sprzedaży towaru klientowi bez maseczki.
Tak więc policjant, który wypisze mandat za brak maski, dopuszcza się rażącego naruszenia prawa z art. 231&1 KK - przekroczenie uprawnień i nie dopełnienie obowiązków. Każdy obywatel ma społeczny obowiązek zgłosić takie przestępstwo do prokuratury.
Ponadto NIKT nie może żądać zaświadczenia zwalniającego z tego obowiązku, bo to dane dotyczące zdrowia, które stanowią szczególną kategorię danych osobowych, o której mowa w art. 9 ust. 1 RODO. z art. 9 ust. 1 RODO. Za złamanie tej ustawy - kara 15 000 zł.
Najważniejsze ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 10 marca 2021 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, nie ma mocy prawnej, gdyż jest rangi pod ustawowej.
Art. 51. 2. Władze publiczne nie mogą pozyskiwać, gromadzić i udostępniać innych informacji o obywatelach niż niezbędne w demokratycznym państwie prawnym.
Art. 47 Konstytucji, mówi o ochronie życia prywatnego, w przypadku chorób i stanu zdrowia, mamy do czynienie z dalej idącą ochroną, ponieważ mówimy o życiu intymnym, co jest odrębną kategorią prawną. Każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym.
Tak więc pani oficer wstyd rozsiewać propagandę, jeszcze raz podkreślę, nie istnieje prawo telewizji.
komentarz dodano: 2021-12-14 02:47:49
Chyba tylko siebie. Ładna samokrytyka ... FYT !
komentarz dodano: 2021-12-14 02:46:42
To już historia, teraz ponoć obowiązują inne zasady i nie warto szpanować !
komentarz dodano: 2021-12-11 11:34:18
komentarz dodano: 2021-12-11 11:21:40