E-deklaracje, bo tylko elektronicznej formy PiT-ów to dotyczy, będą dla nas do wglądu po 15 lutego w serwisie podatki.gov.pl.
PIT-37 lub/i PIT-38 wypełni i udostępni urząd skarbowy. Znajdą się w nim informacje od pracodawcy, dane z ubiegłorocznych zeznań, takie jak numer Twojego rachunku bankowego, ulga na dzieci czy dane organizacji pożytku publicznego (OPP).
Usługa Twój e-PIT automatycznie wskazuje tę organizację pożytku publicznego (OPP), która w ubiegłym roku otrzymała od Ciebie 1 procent podatku. Uwaga, te dane można uaktualnić.
Jak złożyć e-PiT krok po kroku?
1. W serwisie podatki.gov.pl wybierz Twój e-PIT.
2. Trzeba się uwierzytelnić, podając kilka danych (pytają o PESEL, albo NIP i datę urodzenia; kwotę przychodu z deklaracji za rok 2017; kwotę przychodu z jednej z informacji). Można też skorzystać z profilu zaufanego.
3. Po sprawdzeniu, jak wypełnili za nas PiT, możemy go zaakceptować (i pobrać UPO, czyli Urzędowe Potwierdzenie Odbioru), albo pozmieniać. Co można zmienić? Np. sposób rozliczenia z indywidualnego na wspólnie z małżonkiem; zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego (OPP), której chcesz przekazać 1 proc. podatku; zmienić dane ulgi na dzieci lub dodać ulgę; dodać inne dane (np. odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa, kultu religijnego, wydatki na cele rehabilitacyjne lub z tytułu użytkowania internetu, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego.
4. Można też nawet odrzucić w całości przygotowany przez system PiT i rozliczyć się samodzielnie
5. Jeśli nic nie zrobimy, nie zrobić nic — wówczas 30 kwietnia nasze rozliczenie zostanie uznane za złożone.
Komentarze do artykułu: Urzędnicy skarbówki wypełnią za nas PIT
Nasi internauci napisali 0 komentarzy