Do przedstawionej na nagraniu sytuacji doszło 17 września na przejeździe kolejowym w Orpelowie. Na filmie widać omijające opuszczone zapory samochody. Kierowcy wjeżdżają na przejazd mimo migającego czerwonego światła na sygnalizatorze. Jak jednak dowiedzieliśmy się od autorki nagrania, szlabany były opuszczone przynajmniej 20 minut, a pociąg nie nadjeżdżał. Kierowcy najprawdopodobniej stracili cierpliwość i zignorowali sygnalizatory.
Do podobnych, równie niebezpiecznych sytuacji w ostatnim czasie dochodzi dość często także na innych przejazdach.
Ostatnio zwracaliśmy uwagę na nietypowe działanie rogatek na Torowej w Pabianicach. Jak się okazało, ten przejazd obsługiwany jest nie przez automat, lecz człowieka – pracownika PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Zobacz: Uwaga na tym przejeździe! Może dojść do tragedii...
W odpowiedzi na zgłoszenie przez Życie Pabianic zaistniałej sytuacji, zespół prasowy PKP przypomniał o zasadach obowiązujących kierowców:
„Każdy użytkownik drogi musi pamiętać o przepisach ruchu drogowego oraz zasadach bezpieczeństwa obowiązujących na przejazdach. Nigdy nie można wjeżdżać na przejazd, przed upewnieniem się, że bezpiecznie go opuścimy po drugiej stronie. Natomiast włączone światła na sygnalizatorach są informacją dla kierowców, że do przejazdu zbliża się pociąg. Przepisy ruchu drogowego jasno określają, że w tym momencie również zakazany jest wjazd na tory. Następnie zamykane są rogatki wjazdowe, a w kolejnej fazie zjazdowe. Dokładamy starań żeby zamykać szlabany najpóźniej jak to jest możliwe i otwierać je najwcześniej jak to możliwe. Kierowcy muszą jednak pamiętać że najważniejsze jest bezpieczeństwo, a ignorowanie zasad bezpieczeństwa i przepisów ruchu drogowego prowadzi do niebezpiecznych sytuacji, których efektem może być śmierć lub ciężkie obrażenia ciała.
Ze statystyk wynika, że 99% wszystkich wypadków na przejazdach doszło z winy kierowców. Niezatrzymywanie się przed znakiem stop, ignorowanie włączonych sygnalizatorów, opadających rogatek, a nawet omijanie zamkniętych szlabanów slalomem to najczęstsze przyczyny zdarzeń. Dlatego od 2005 roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prowadzą kampanię Bezpieczny Przejazd - Szlaban na ryzyko! Edukując chcemy przestrzegać kierowców i pieszych, którzy ignorując przepisy ryzykują swoim życiem.”
Komentarze do artykułu: Kierowcy stracili cierpliwość na przejeździe
Nasi internauci napisali 0 komentarzy