W 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego odbyło się w Pabianicach niecodzienne spotkanie. Z uczniami II LO im. Królowej Jadwigi spotkał się Józef Śreniowski, łodzianin, z wykształcenia socjolog i etnograf, były członek Komitetu Obrony Robotników, internowany w stanie wojennym. Przejechał do Pabianic na zaproszenie nauczyciela liceum, Dariusza Wypycha.
Józef Śreniowski to działacz opozycji demokratycznej od połowy lat 70. ubiegłego wieku. Swoją działalność rozpoczynał w KOR, następnie był organizatorem Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”, organizował strajki studenckie, włączył się w tworzenie NSZZ Solidarność. W okresie stanu wojennego uciekł z więzienia w Łowiczu i ukrywał się dwa lata. Aresztowany 22 października 1984. Skazany na dwa lata i cztery miesiące więzienia, z czego odsiedział dwa lata (w więzieniach w Braniewie i Łęczycy). Po wyjściu z więzienia pracował jako rolnik, cieśla i prywatny przedsiębiorca. Obecnie pracownik IPN w Łodzi. Odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
W spotkaniu, które odbyło się na terenie szkoły, uczestniczyli uczniowie dwóch klas humanistycznych. Było ono poświęcone młodym ludziom, którzy na przełomie lat 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku, podjęli walkę z totalitarnym systemem. Józef Śreniowski przedstawił kilkanaście postaci ówczesnych studentów, działaczy opozycji. Mówił o ich życiorysach, pasjach i postawach jakie prezentowali w czasach komunistycznych. Zwrócił uwagę również na metody i formy walki jakie stosowali z reżimem. Spotkanie zakończyło się analizą stanu wojennego.
Komentarze do artykułu: Świadek historii
Nasi internauci napisali 1 komentarzy
komentarz dodano: 2016-12-14 19:57:36