Ireneusz Jarzyński przez półtora roku pracował nad historią szkoły przy Zamkowej 65. Po pracy spędzał długie godziny w muzeum i szkolnym archiwum. Zbierał dokumenty na temat szkoły. Szukał dawnych absolwentów, nauczycieli.

- Najtrudniej było odszukać dokumenty przedwojenne. W szkolnym archiwum nie zachowały się żadne kroniki z tamtego czasu – mówi twórca filmu.

W dokumencie zobaczymy m.in. fragmenty wywiadów z przedwojennymi absolwentami: Bronisławą Biskupską i Eugeniuszem Debichem.

- To dla mnie najcenniejszy materiał – opowiada. - Niestety pan Debich nie doczekał premiery. Zmarł wiosną tego roku.

Pani Bronisława (91 lat) zapowiedziała, że przyjdzie na premierę.

- Rozmawiałem też z Wandą Lelonek, byłą dyrektorką II Liceum, która była uczennicą tej szkoły zaraz po zakończeniu wojny. Opowiedziała mi dokładnie, jak to wyglądało po wojnie, bo wszystko dobrze pamięta – dodaje.

W filmie znalazły się też fragmenty wywiadów z przedwojennymi dyrektorami – Stanisławem Kisielem i Jadwigą Przygocką.

Wiele materiałów archiwalnych udało się zgromadzić dzięki osobom prywatnym. Byli uczniowie szkoły dostarczali zdjęcia i dokumenty sprzed lat.

Sporo fragmentów filmu poświęconych jest Kazimierzowi Staszewskiemu, dziadkowi Kazika.

- Przez dziesięć lat był kierownikiem szkoły w okresie międzywojennym – wyjaśnia Jarzyński. - Na szkole jest tablica poświęcona jego pamięci.

Kazik Staszewski przekazał pieniądze na realizację filmu. Zapowiedział też, że chętnie przyjedzie na premierę. 

- Nawet termin ustalaliśmy tak, żeby nie pokrywał się z koncertami. Jeśli nic mu nie wypadnie, to przyjedzie do Pabianic – zdradza.

Kazik odwiedził nasze miasto rok temu, kiedy zmieniono nazwę ulicy Kolejowej na Stanisława Staszewskiego. 

Oficjalna premiera odbędzie się 9 listopada o godzinie 17.30 w Szkole Podstawowej nr 5. Będą na nią zaproszone osoby, które pomagały w realizacji filmu i występujące w nim, a także osoby, które przyczyniły się do jego powstania, kupując cegiełki.

To już piąty film, który stworzył Ireneusz Jarzyński. Wcześniej nakręcił dokumenty o "Mechaniku", I LO, II LO i Jadwidze Wajsównej.