Premiera filmu fortunnie zbiega się z ważną dla parafii rocznicą – 100-leciem Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo, którym w 1919 roku biskup włocławski powierzył pabianicką parafię. Jednak jak przyznaje sam twórca dokumentu – Ireneusz Jarzyński, historia, którą pokazuje w swoim dziele sięga znacznie dalej – roku 1898, w którym to rozpoczęto budowę kościoła przy ul. Zamkowej.
- Śledzę w filmie cały ten okres, jak parafia się rozwijała, jak się borykała z okresem I czy II wojny światowej – mówi autor. - Parafia powstała w okresie zaborów jeszcze. Budowa świątyni trwała kilka lat,a od stycznia 1907 roku utworzono przy niej parafię. Później pokazuję ten moment przejęcia kościoła przez misjonarzy, bo kościół powstał pierwotnie jako kościół diecezjalny, natomiast w 1919 roku, po odzyskaniu niepodległości, w Pabianicach pojawiają się księża misjonarze.
W filmie Jarzyński pokazuje również wizerunki wszystkich proboszczów parafii. Pokazuje ich zasługi dla parafii, osiągnięcia oraz inne ważne wydarzenia dla kościoła.
- Ukazuję historię parafii na tle historii miasta, w jakich warunkach powstawała, jak kościół był wyposażany, jak piękniał – dodaje reżyser.
W filmie wywiadów autorowi udziela 8 bohaterów. Są to: ks. Jan Szuba, dr Jan Jagusiak (publicysta, autor publikacji powstałej na 100-lecie parafii), byli księża i proboszczowie parafii: ks. Edward Batko (wikariusz w latach 70), ks. Bogdan Markowski (wikariusz i proboszcz) oraz obecny proboszcz ks. Józef Kapias
W dokumencie wystąpiły również dwie parafianki - stulatki. Jedna niestety premiery nie doczekała, zmarła dwa lata temu w wieku 105 lat.
- Obie opowiadają w filmie o księżach i parafii w okresie międzywojennym. To niesamowite, gdy słucha się pani, która pamięta co działo się w latach 30, bo była już dorosłą osobą i pamięta ówczesnych proboszczów. Obie kobiety były w bardzo dobrej kondycji psychofizycznej – przyznaje.
Wywiadu twórcy udzieliła także najstarsza żyjąca siostra zakonna ze zgromadzenia Córek Bożej Miłości, mająca obecnie 93 lata Wiktoria Małek.
Ireneusz Jarzyński pracował nad filmem 7 lat. Sam zainicjował jego powstanie, gromadził materiały, pisał scenariusz, zajął się jego nakręceniem, montażem, udźwiękowieniem. Co było najtrudniejsze w procesie jego powstawania?
- Dużo czasu mi zajęło gromadzenie materiału archiwalnego, bo okazało się, że tych źródeł jest niewiele. Sam kościół miał bardzo szczątkowe ilości dokumentów. Posiłkowałem się materiałami udostępnionymi przez Muzeum Miasta Pabianic, Archiwum Archidiecezjalne w Łodzi, proboszcza św. Mateusza oraz bazowałem na monografiach, jakie powstawały o kościele i zdjęciach, które udało mi się pozyskać od parafian - wymienia.
W tzw. międzyczasie Jarzyński zrobił jeszcze dwa filmy o lokalnej historii – O Jadwidze Wajsównej i Szkole Podstawowej nr 5. Te pozycje dołączyły do jego wcześniejszej twórczości, filmów o I Liceum Ogólnokształcącym, II Liceum Ogólnokształcących i „Mechaniku”.
Zobacz też: Powstał film o SP 5. Na premierze ma pojawić się Kazik Staszewski
Tak długo wyczekiwana premiera filmu o NMP, dla parafian odbędzie się 27 października (niedziela) o godzinie 19.00 w sali, w budynku obok plebanii.
Komentarze do artykułu: Powstał film o pabianickiej parafii
Nasi internauci napisali 0 komentarzy