Pomnik składa się z dwóch elementów: siedzącego w fotelu Jana Długosza, trzymającego na kolanach rozłożoną księgę oraz drugiego fotela, na którym będzie można przysiąść i np. zrobić sobie zdjęcie. Autorką projektu jest pabianicka rzeźbiarka Ewa Maliszewska, która prowadzi również nadzór autorski nad realizacją. Pomnik z brązu powstaje w odlewni artystycznej w Pleszewie. Odlew ma być wykonany do 23 grudnia.
Jedną z formalności, które pozostaje dopełnić, jest zgoda Rady Miejskiej na wzniesienie pomnika – uchwała w tej sprawie stanie na najbliższej sesji RM. Wykonawca podejmie się również montażu pomnika, przy czym termin uzależniony jest m.in. od pogody. Pomnik stanie na tle zachodniej elewacji zamku (tzn. bliżej centrum), nieopodal wejścia do parku Słowackiego.
Kronikarz Jan Długosz w „Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis” ok. 1466 r. jako pierwszy sporządził opis Pabianic i miejscowości okolicznych stanowiących własność Kapituły Krakowskiej. Więcej na temat związków z Pabianicami http://um.pabianice.pl/. Inicjatorem ustawienia rzeźby było stowarzyszenie Nasz Park. W 2016 roku Rada Miejska przekazała 100 tys. zł dotacji celowej dla muzeum na wykonanie i posadowienie pomnika.
Komentarze do artykułu: Bliżej Jana Długosza
Nasi internauci napisali 0 komentarzy