Według nowych przepisów piesi mają już pierwszeństwo zanim wejdą na przejście dla pieszych.
- Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście – czytamy w ustawie.
Zgodnie z nowymi przepisami, pieszy wchodzący na przejście dla pieszych będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem, za wyjątkiem tramwaju. Przed tramwajem pieszy będzie miał pierwszeństwo tylko, gdy znajduje się już na przejściu dla pieszych.
????️ Zmiany w prawie o ruchu drogowym ⤵️
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) June 1, 2021
???? Obowiązek ustąpienia pierwszeństwa także pieszemu wchodzącemu na przejście
???? Zakaz korzystania z telefonów komórkowych podczas przechodzenia przed jezdnię lub torowisko pic.twitter.com/xjgDyRknY1
Niezmienne zatem pozostaje to, że kierowca zbliżając się do przejścia dla pieszych powinien nieco zwolnić i zachować ostrożność.
Uwaga, to wcale nie oznacza, że piesi mogą wchodzić wprost przed auta. Utrzymany został zapis, że „zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych".
Pieszy bez telefonu
Do tego inne zmiany w przepisach również dotyczą pieszych. Nadal muszą oni zachować ostrożność przy wchodzeniu na pasy lub przechodzeniu przez przejście.
Wprowadzono jednak zakaz korzystania przez pieszego z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.
Kolejną zmianą jest zrównanie dopuszczalnej prędkości pojazdu lub zespołu pojazdów przez całą dobę na obszarze zabudowanym do 50 km/h.
Koniec też z jazdą na trasach na tzw. zderzaku.
Zasada: na autostradach i drogach ekspresowych kierujący pojazdem obowiązany jest zachować minimalny odstęp od poprzedzającego go - na tym samym pasie ruchu - pojazdu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym się poruszamy, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Na przykład przy prędkości 100 km/h odstęp nie może być mniejszy niż 50 m.
Komentarze do artykułu: Nowe przepisy dla kierowców i pieszych
Nasi internauci napisali 4 komentarzy
komentarz dodano: 2021-06-02 17:19:06
Tu wystarczyło jasne przekazać:
- pieszy wkraczający na ULICĘ, bo ma prawo wchodzić na nią bez zebry! ma:
- zabronione używanie "srajfona" w trybie "video", sms - łamie kodeks - o bezpieczeństwie w ruchu drogowym,
- nie ma prawa wtargnąć na przejście dla pieszych - łamie kodeks - o bezpieczeństwie w ruchu drogowym,
- pieszy ma obowiązek przed wkroczeniem na jezdnię, ma skierować łeb w lewą stronę i skontrolować "mobilny" ruch drogowy i go ocenić! brak takiej czynności - j/w...
- przejścia dla pieszych powinny mieć dodatkowe oznakowanie poziome dla pieszych.
Wypadki z spowodowane przez pieszych będą, ale przy takim podejściu, sądzę, byłoby ich mniej.
komentarz dodano: 2021-06-02 11:21:05
Podono kierowcy w Polsce powodują najwięcej wypadków w porównaniu do pieszych ...
komentarz dodano: 2021-06-01 23:28:41
komentarz dodano: 2021-06-01 12:56:07